DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2170

Suçlar sahsî, kardesligimiz bâkîdir! Kimse bizi düsman yapamaz.

Ayetlerin, hadislerin tekrar ederek hatirlattiklari temel ölçümüz sudur:

- Birinin günahindan baskasi sorumlu tutulamaz! (Isra/15)

Evet, birinin günahindan baska biri suçlanamaz, sorumlu tutulamaz. Hatta babanin günahindan evlat, evladin günahindan da baba sorumlu tutulamaz, sorguya çekilemez.

Çünkü günahlar, hatalar sahsîdir. Akrabalara, konu komsulara taksim ve tesmil edilerek islemedikleri suçtan dolayi yakinlar töhmet altina alinip itham edilemez.

- Bu ölçü kime göre böyledir?

- Kendini Müslüman bilene, inandigi Islam'in koydugu bu tartisilmaz ölçüyle amel edene göre böyledir. Biz ise inandigimiz Islam'in koydugu bu temel ölçüye tarih boyunca hep sadik kalmis, amel eden Müslümanlardan olmusuz.

Bu sebeple bize düsmanlik edip ihanette bulunanlar, isledikleri suçlarinin sahsî sorumlusu olurlar. Sahsen sorumlusu olduklari suçlarinin cezalarini da kendileri sahsen çekmeye mecbur kalirlar. Ancak, onlarin suçuna istirak etmeyen babalarina, analarina, kardeslerine, aile ve komsularina biz kardeslerimiz olarak bakar, (tarih boyunca oldugu gibi) yine bagrimiza basmaya devam eder, kardeslik duygumuza aykiri düsecek en ufak incitici bir soguk davranisa yönelemeyiz. Sayet bu vazgeçilmez vasfimizin aksine davranarak, kardeslerimizi incitici bir tutum içine girersek, din kardesligine itaat degil ihanet etmis oluruz, kardesligi kuvvetlendirme yerine düsmanligi körüklemeye yönelen münafiklarin ekmegine yag sürmüs, bekledikleri çözülmeye hizmet etmis sayiliriz.

Suurlu Müslüman ise kardeslerini incitip de düsmani haline getirecek bir saygisizliga elbette yönelmez. Zira Islam'in kesin olan hükmünü Müslüman hiç unutamaz:

- Hata kimin ise ceza da onundur, onun sahsina mahsustur, akrabalarina, yakinlarina, asiretlerine, soydaslarina tesmil edilemez, kardesligimiz yaralanip zedelenemez.

Bu tartisilmaz özelligimizi böyle hassas devrelerde herkes daha çok hatirlamali, bu vazgeçilmez vasfimizi unutanlara da hatirlatip gereken hassasiyeti göstermelerini saglamalilar.

Nitekim sahabelerin birçogunun çocuklari karsi tarafta, Ebu Cehil'in yanindaydilar ilk devrelerde. Hiçbir Müslüman, oglunun Ebu Cehil'in yaninda olusundan dolayi babasina, anasina, akrabalarina, asiret ve kabilelerine karsi besledigi dostluk ve kardeslik duygusunu azaltip da hürmet ve sevgide kusur etmedi. Edemezdi de. Çünkü inandigi Islam'in koydugu ölçüyü biliyorlardi:

- Oglunun günahindan babasi, anasi sorumlu tutulamaz, akraba ve asiretleri töhmet altina alinamaz. Yani, doguda biri yanlis yaparsa, batidaki soydasi onunla suçlanamaz!

Ancak, tarih boyunca görüyoruz ki, böyle hassas dönemlerde münafiklar hemen devreye giriyorlar, kardesi kardese düsman yapmak için oyunlar oynamaya, tuzaklar kurmaya basliyorlar. Maalesef kardesi kardese düsman yapmakla da kalmiyor, birbirine kirdirmayi dahi basarabiliyorlar. Cemel vak'asinda Selulogullari'nin oynadiklari kanli oyunlari bir hatirlayin lütfen. Aksam anlasan taraflarin sabah baris anlasmasini imzalayacaklarini ögrenen münafiklar, gece ansizin bir tarafa baskin düzenlerler, öteki taraf da oyuna geldigini zannederek bu baskina karsi koyar, sabaha kadar kardesler birbirinin oluk oluk kanlarini akitmaktan çekinmez hale gelirler.

Simdilerde de böyle hassas bir devreden geçiyoruz. Dostluk ve kardesligimizi zedeleyecek yanlis anlasilabilir kaba saba tutum ve davranisa asla izin verilmemelidir. Tam aksine daha sevecen davranmali, daha sicak ilgi gösterip irtibat kurmali, yanlis anlasilmayi önleyecek her türlü yakinligi ve yardimi göstermeli, kardesligimize süphe ile baktiracak davranis ve sözlerden ciddi sekilde uzak kalinmalidir.

Unutulmamali ki; bu defa harici münafiklar da devredeler.

Suret-i haktan görünerek bizi birbirimize düsürmeye yönelmis bulunmaktalar. Ama bunlara karsi bizi uyaran Rabb'imiz de ikazini yapmis bulunmaktadir:

- Hiçbir suçlunun günahi baskasina yüklenemez, akrabasi dahi olsa islemedigi suçtan sorumlu tutulup suçlanamaz! (Fatir/18).

Bu sebeple suçlar sahsî, kardesligimiz bâkîdir. Tahrike kapilip da kardesligimize gölge düsürecek bir soguk davranisa giremeyiz, firsatçilarin bekledikleri istismar malzemesini kendi elimizle onlara sunamayiz. Meshur uyari ifademizle: Aman dikkat!

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org