DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 5423

Faizsiz bankanın verdigi fazlalık kar mı, faiz mi? Gusül yaparken dış kanasa gusül bozulur mu?

 

  Soru: Elimdeki paramı faizsiz çalışan finans kurumuna yatırmıştım. Bana buranın da faizli bankadan farkı olmadığını, onların da faizli banka kadar verdiklerini, yani onların da faizle çalıştıklarını söylediler, kafamı karıştırdılar. Bu söylenen gerçek mi? Faizsiz dediğimiz katılım bankaları da faiz mi veriyorlar aslında?

Cevap: Faizsiz çalışan katılım bankaları faizle çalışan bankalarla eşit tutulamaz. Birindeki anlaşma, kâr-zarar ortaklığı anlaşmasıdır. Ötekindeki analaşma (kâr-zarar değil ) faiz anlaşmasıdır. Baştaki bu anlaşma iki tarafı birbirinden ayıran sınırdır. Bu yüzden faizsiz finans bankalarının paranıza verdiği kâr (miktarı ne olursa olsun) faiz değil kârdır. Rahatlıkla alır kullanırsınız. Faiz anlaşması yaparak paranızı yatırdığınız bankanın verdiği fazlalık (miktarı ne kadar olursa olsun ) faizdir. İkisini bir tutmak, faiz anlaşması ile kâr-zarar ortaklığı anlaşmasını bir tutmak olur. Hem baştan faiz alırım, ziyanına karışmam diyeceksin, hem de kârına-zararına ortağım diyenle eşit olduğunu iddia edeceksin, olur mu böyle eşitlik? Senin paranı alan banka faizde çalıştırıyor, ötekinin parasını alan finans kurumu da ticarette çalıştırıyor, faizde çalışan paranın getirdiği faiz ile, ticarette çalışan paranın kazandığı kâr aynı olur mu?..

***

Soru: Bazen gusül yaparken diş kanaması, idrar yolundan akıntı gelmesi söz konusu oluyor. Bu akıntılar guslü bozar mı, yeniden başlamak gerekir mi? Yoksa guslü değil de guslün abdestini mi bozar?..

Cevap: Cünüp insanın gusül yaparken dişinin kanaması, ya da idrar yolundan akıntı gelmesi, guslünü bozmaz. Yapılan gusül tamamdır. Ancak guslün abdest olma vasfını bozar. Akıntı gelen gusül ile cünüplükten çıkılmış olunur; ancak bu gusül ile ibadet yapılamaz. İbadet için yeniden namaz abdesti gibi abdest almak gerekir. Çünkü gelen akıntı guslü değil, gusül abdestini bozmuş olur.

***

Soru: Gusül yaparken ayrıca bir de namaz abdesti gibi abdest almak gerekir mi, yoksa guslün kendisi de abdest yerine geçtiğinden ayrıca abdest almak mecburi değil mi?

Cevap: Guslün bir adına da boy abdesti denir. Namaz abdestinde bazı organlar yıkanır, gusülde ise tüm organlar yıkandığından gusülde namaz abdesti de var demektir. Bununla beraber guslederken ayrıca bir de abdest almanın sünnet olduğu da bilinmektedir. Durumu müsait olanların bir de abdest almalarında sevap var, günah yoktur.

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org