DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 4087

Sözüm Gençlere kitabından gençlere örnekler..

Yeni çıkan "Sözüm Gençlere" kitabında, gençleri doğruya yönlendirmek için geçmişin yaşanmış bazı yanlışlarından örnekler de verdik. Maksadımız yaşanmış yanlıştan yaşanacak doğruları çıkarmak, aynı yanlışı bir daha tekrar etmemek için tedbir almak... İsterseniz sözü uzatmadan sizi kitaptaki yaşanmış yanlışlarla baş başa bırakayım.

Bakalım tecrübesiz bir gencimiz hayatının başındaki evlenme teşebbüsünde nasıl bir yanlış yaşamış, dindar kayınpeder ve kayınvalide de bu yanlışı nasıl bir felsefe ile benimseyip örnek olmuş, görelim.

***

Dindar bir ailenin kızıyla evlenecek olmasından dolayı çok seviniyordu tecrübesiz gencimiz... Ancak gencin bu sevinci çok sürmedi. Daha ilk çarşı pazar alışverişinde en pahalı zinet, en pahalı elbise, en pahalı ayakkabı, en en pahalı çanta.. gibi alışveriş onu şaşkına döndürdü. Kendi kendine sorular soruyordu:

-Bunları bana kendilerini çevrenin israflı alışkanlıklarına göre değil de Müslümanların mütevazı hayatlarına göre ayarlamış dindar aile olarak takdim ettiler. Ama daha ilk günlerin alışverişi beni yıkmaya yetti. Hayata yeni başlayan bir genç böylesine lüks ve pahalı eşyanın masrafını nasıl karşılayacak, bunu hiç düşünmediler?...

Nişanın böylesine yüksek faturaya mal oluşu, nikâhın nasıl olacağı endişesini de hatırlattı. Nitekim dinî nikâhta da beklemediği bir yüksek maliyetle karşılaştı. Bu maliyet mehir'di. Mehri de konuştular. Ama ne kadar konuştular? Tam elli altın!.. Tekrar düşünmeye başladı. Gerçekten de bunlar dindar insanlar. Tesettürlü, namazlı niyazlı kimseler... Ama bu türlü yüksek rakamlar, hayata yeni başlayan bir genci yıkan miktarlar. Bunlar nasıl dindarlar böyle?..

Kitaplarda okudukları canlanmaya başladı hayalinde. Dindarların biricik örneği Allahın Resulü Efendimiz (sas) Hazretleri böyle ekonomik gücü aşan masraflarla evlilik yapmayı yasaklamış; "Nikahın hayırlısı az masraflı ve kolay olanıdır!" buyurmuştu. Mehir için de mehr-i misli (emsallerinin mehrini) tavsiye buyurmuştu... Bir ara bu şaşkınlıklarını kızın annesine, yani kayın validesine açmak istedi. Ne var ki bomba gibi bir karşılık aldı:

-Bu bir defa olur evladım!.. Ne kadar pahalı olsa yeridir. Bizi görenler duyanlar var. Onlara karşı aşağıya düşmek olmaz!.. Düğün salonunu da sakın ucuz bir yerden düşünmeyesin. Çevreye karşı kendimizi aşağıya düşüremeyiz. En pahalı yerden tutacağız salonu da. Bu bir defa olur... Düşünmeye devam etti:

-Doğrudur, bu bir defa olur. Ama bir defada beni yıkan ailenin yanılışı, ömür boyu unutulmaz. Sonra kime gösteriş yapıyoruz?.. Bizi görenler dindarlar ise, onlara karşı bu pahalı ve israflı başlangıç kötü örnek olmaz mı?.. Nişanın ve nikâhın hayırlısı, örnek aldığımız Peygamberimizin ikazıyla, (en kolay olanı) değil midir? Halbuki daha başlangıçta en pahalı ve en zor olanı tercih edilmektedir... Bu yanlışları düşünerek gittiği camide itimat ettiği hocaefendiye durumu açtı ve dindar diye yakınlık duyduğu aileden gördüğü zorluğu anlattı, çelişkinin izahını istedi. Şöyle yorum yapıyordu itimat ettiği alim zat:

-Bir başörtüsü, bir namaz, artık tercih sebebi olarak kâfi gelmemektedir evladım!.. Şuur mühimdir şuur!.. Kendini başkalarına göre ayarlayan Müslüman'ın dindarlığı şuurlu değildir. Kendini imkânlarına ve İslam'a göre ayarlayan dindarlık gerekmektedir artık. Bundan böyle evlenecek eşlerde sadece tesettür ve namaz yeterli bulunmayacak, bunları şuurlu şekilde yaşayıp yaşamadığına da dikkat edilecektir. Ayrıca ekonomik konular da dahil her şey karşı tarafla baştan çok açık seçik şekilde konuşulacak, hiçbir husus, ben bunları bilmiyordum, mazeretine sığınılacak şekilde boşta bırakılmayacaktır!.. Tecrübesiz genç,

-Demek ben de yanlış yapmışım, diye söylendi... Evleneceğim eş adayının sadece görüntüdeki dindarlığını yeterli bulmuşum. Bu dindarlığın ne kadar şuura dayalı, çevrenin etkisinden kurtulmuş dindarlık olduğunu hiç düşünmemişim. Ayrıca ekonomik durumumu anlatmada da ihmalim olmuş. Keşke her şeyi açık seçik konuşsaydım işin başında da böyle beni soğutan şok harcamalarla karşılaşmasaydım?..

Bir ay içinde ikinci baskısını yapan "Sözüm Gençlere!" kitabından verdiğim bu yaşanmış yanlış, okuyucuya aynı yanlışa düşmeme duygusu veriyorsa, kitap mesajını veriyor demektir.

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org