DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 3574

İnternetin zararları ve korunma çareleri!

Günümüzde internet denilen ulaşım aracı gittikçe yaygınlaşıyor, görülmemiş sür’atte dünya ile iletişim sağlıyor, insanlığa  en büyük  çapta faydalı hizmetler  veriyor . Denebilir ki,çağın en büyük kolaylığını sağlayan hizmetlerin sunucusu oluyor  internet...

     Ancak bu yaygın faydasına rağmen bazı aileler de bu faydalı sistemin zararlı şekilde kullanılmasından  şikayetçi oluyorlar. İyiliklerinden istifade edip kötülüklerinden de aile ve çocuklarımızı korumak için ne yapmalı,nasıl tedbirler almalıyız ..diye soruları da sıralıyorlar.?.

   Gerçekten de internet   Allah’ın insanlığa lütfettiği fevkalade  faydalı ve etkili bir hizmet aracıdır. Dünya artık bu  sistemle kendini yönlendirmekte,her türlü  hizmetleri bununla organize etmektedir.

    Ancak,böylesine faydalı bir sistemi  zararlı şekilde kullananlarda olabilmektedir.  Bu sebeple yaralarından faydalanırken zararlarından da korunmak  için çareler de aranmakta,bazı tedbirlere de başvurulmaktadır.Bu tedbirlerden bazılarını  şöyle sıralamak mümkündür:

   1- Artık zararlı proğramların ekrana gelmesini engelleyen sistemler de bulunmuştur.Bu sistemi kurup mahzurlu proğramların ekrana gelmesini önlemeye  gayret etmelidir.

2 - Mümkün oldukça makineyi umumun görebileceği geniş ve açık mekanlara kurmalı,oralarda hizmet vermesini  sağlamalıdır.Ta ki hep faydalıda kullanılsın, başkalarının görmesinden rahatsızlık duyulacak zararlı görüntüleri ekrana getirme arzusu etkisini artırmasın.

 3 -  Ayrıca kullanım saatlerine  bir sınır getirilsin,geceleri istirahat saatleri burada harcanarak gündüz yapacağı  işte başarının düşmesine sebep olunmasın..

4 -  Herkesin istifade edeceği fevkalade faydalı  dini ve ahlaki sitelerin de hizmet vermeye başladığı  unutulmasın. Bunları bularak verdikleri koruyucu  bilgilerden istifade etmenin de büyük faydalar sağladığının farkına varılsın. Böylece ahlaki manada kayba değil kazanca kavuşulsun.   Bunlardan: 

 ( Herkül.Org / Sorularla İslamiyet /Hayrettin Karaman.net /Cevaplar .Org / Ahmet şahin.org../gibi  bir çok faydalı adresler  istifade edilecek bilgi hazineleridir. Dini soruların cevapları bunlardan emniyetle alınabilir,ahlaki manada zayıflama yerine  bilgi birikimiyle  beslenip kuvvetlenme  söz konusu olabilir.

    Bütün bunlara  rağmen  İnterneti  müstehcende ve yanlış iletişimde  kullanmak gerçekten de tamiri zor ahlaki çöküntülere sebep oluyor, kabiliyet ve istidatları çürütüyor, hayalleri toparlanamaz hale getiriyor.

      Sözüm Gençlere kitabındaki şu tespitler düşündürmelidir  interneti müstehcende kullananları:

-Bütün günahlar,ahlaki bozulmalar, müstehcene bakışla başlar,bakışın devamıyla baskısını artırır,arkasından fiili günaha dönüşür..Ayrıca gözler baktıklarının resimlerini de çekip hayaline depo eder. Artık nereye gitse,nereye baksa çektikleri müstehcen resimler hayal perdesinde gözlerinin önündedir. Böylece gerileme başlar gençte. Öğrenciyse dersine kilitlenemez, işçiyse mesleğine yönelemez ,fikir adamıysa zihnini toparlayamaz,derken her konuda gerileme ve düşüşler söz konusu olur  kendilerini kaptıranlarda!.  

      İşte bu sürçme sırasında şeytan aradığı  fırsatı  elde etmiştir. Ümitsizlik pompalamaya başlar  vicdan azabı çeken bu  insanlara:

-    Artık senden adam olmaz!.. Hem böylesine çirkin ve günah şeyleri seyredecek hale geleceksin,hem de kendini sağlam bir Müslüman olarak görecek,hizmet insanı  bileceksin, olmaz böyle dindarlık. İleride yaparsın ibadetlerini,takva titizliğini,İslam-i hizmetlerini. Zaten kurtulamazsın bu alışkanlığından. Allah da kabul etmez senin gibilerini bundan sonra..

    Şükürler olsun ki,şeytan ve nefsin bu ümit  kırıcı  vesvesesine akıl ve  vicdandan  da  hemen karşılık veren cevaplar gelir:

-Hayır yır derler, sen içine düştüğün  yanlıştan tövbe,istiğfarlarla kurtulur, ibadetini  ve iyiliklerini  affına sebep olacak kadar da çoğaltabilirsin. Rabbimiz kulunun günahı mı,sevabı mı fazla diye bakıyor. Hud suresindeki ayet (114)ün ikazını dinle:    

  -  Namazlarını eksiksiz kıl,sevap getiren hizmetlerini devamlı çoğalt!  Unutma ki,çoğalan hizmetlerin sevabı, azınlıkta kalan günahların kirlerini  silip yok eder.!.(114 )

       En hayati soru şudur:

-  Ümitsizlik telkin eden nefis ve şeytanı dinleyerek sürçtüğümüz çukurda  kalmalı mı, yoksa akıl ve vicdana tabi olarak kalkıp  azalmayan azmimizle yolumuza  devam mı etmeli ? Kurtuluş hangisinde? Rabbimiz hangisini teklif ediyor arz ettiğimiz ayetinde?

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org