DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 4021

Cenaze başında nasıl şahitlik yapılmalıdır?

? Bazı muhitlerde cenaze başına toplanan müminler merhum hakkında şahidliğe davet edilmekte, onlar da tanısın, tanımasın şahidlik edip iyi biliriz diyerek şahidlikte bulunmaktalar. Bu şahidliğin mahiyeti nedir? Burada hakikata aykırı düşen şahidlik yapılabilir mi?
? Şahidlik nerede olursa olsun doğru yapılmalı, bilinmeyen hakkında biliyormuş gibi yalancı şahidlik yapmaktan korkmalı, uzak kalınmalıdır. Hayatı boyunca İslâmî hayat yaşamayan, hatta İslâm?ın aleyhine tutum ve tavırda bulunan kimseye, iyi biliriz, diye şahidlikte bulunmak, yalancı şahidlikten başka birşey olmakla kalmaz, İslâm?ın kötü dediğine iyi demek gibi bir hataya da girilmiş olunur.

Böyle bilinmeyen, yahutta kötü bilinen cenazeler hakkında, ya doğruyu söylemek, yahutta susup şahidlikten imtina etmek gerekir. Ta ki, cenaze başındaki şahidliğin bir değeri olsun, yaşayanlara ikâz mânâsı vücuda gelsin.

? Aslında ölüye hak helâl etmek iyi birşeydir. Böyle anlarda cömertlikte bulunup, varsa hakkını helâl edip iyidir demek, ölüyü borçlu göndermekten kurtarmak gibi fevkalâde güzel bir neticeyi ifade eder. Ancak, şahsına âit hakkını kolayca helâl eden Müslüman, dinine âit hakkı varsa onu kolayca helâl etmemeli, İslâm?a zıd tutum ve icraatından dolayı hakkını helâl ettiğini söylememelidir. Zira bu, şahsî hak olmaktan çıkar, umumî hak durumuna girer, şahıs kendi hakkını helâl edebilir, ama umumun hakkını tek başına helâl edemez.

Öyle ise her musalla taşı namzedi, cenazesinde iyi şahidlik yaptıracak münasebetlerde bulunmalı, konu komşuyu rahatsız etmeyip, haklarını çiğnemekten uzak kalmalı, cenazesi başında haklarını helâl etmelerini sağlayacak bir yumuşaklık ve İslâmî hal üzere olmalıdır.

İşte şahidliğin bir hikmeti de insanı böyle bir neticeyi düşündürüp ona göre yaşamasını sağlamaktır.

Cenazesi başında iyi şahidlik yaptıran merhum âhirette kazanmış sayılır. Zira Rabbimiz âhiret, merhum âhiret muamelesini bu şahidliğe göre yapacağını bildirmiştir. Burada aleyhine şahidlik yapılırsa orada lehine bir tecelli pek beklenemez ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org