DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2004

Köle karşısında Halifeye diz çoktüren (haklılık) anlayışı..

 

        Bu günkü anlayış içinde olayı düşününce hayretli bir hayranlık duygusuna girmekten kedimizi alamıyoruz. 

    Çünkü aradan   14  asır geçmesine rağmen onlar unutulmamakta, kendi asırlarında yaşadıkları hak ve adalet örnekleri günümüzde de hayret ve hasretle yad edilmektedir.

      Deve devri bahtiyarlarının füze çağı insanlarına verdikleri o muhteşem örneklerini bugün bir daha inceleyince görüyoruz ki, insanlık kuvveti ele geçirenlerin zulümleriyle inlemek istemiyorsa,  saadet asrı değerlerinin farkına varıp sahip çıkacak, (kuvveti) değil de (hakkı) esas alacak,  zayıf da olsa haklının yanında yer alacak, kuvvetlide olsa haksızın karşısında saf tutacaktır.

      İşte Saadet asrı uygulamasından kuvvetli  bir Halifenin haklı bir köle  karşısında diz çöküp boyun eğişi, kuvvetliye  değil de haklıya saygı duyma  örneği  verişi!!..

  ********** 

      Halife Hazret-i Osman  (ra),  görevini ihmal ettiğini düşündüğü kölesine kızarak seslenir:

-Gel bakayım buraya, şu kulağını bir çekeyim de görevini  ihmal etmenin cezası neymiş göresin !.

     Köle ise görevini ihmal etmediği düşüncesindedir.  Ama Halifeye öyle intikal ettirilmiştir.  

     Gelir, Halifenin önüne diz çökerek boynunu uzatır.

     Aslında şefkat,  merhamet kaynağı Hazret-i Osman, önüne diz çöken kölenin kulağının yumuşağından hafifçe tutar, terbiye maksadıyla şöyle yukarıya doğru yavaşça çeker. Ancak kulağı acıyan kölenin dudaklarından dökülen sözleri de duyar. Ama nasıl sözler bunlar?

 İslamı, Halifenin terbiyesinde iken öğrenmiş olan köle bakın ne diyor:

 

   -Çek bakalım ey Resulüllahın halifesi kulağımı çek!. Nasıl olsa İslam’da kısas vardır. Burada haksız olarak kulağı çekilenler, orada  haklı  olarak kulak  çekeceklerdir!.

   

     Bu sözler Halifenin dünyasında bomba gibi patlar.

  Ansızın kulağı bırakan el ,sanki yanına cansız düşer…Tefekküre dalan halife şaşırmış haldedir. Kölenin sözleri ise durmuyor arka arkaya  yankılanıyor kulaklarında:

 

 -Çek bakalım ey Resulüllahın halifesi kulağımı çek!.Nasıl olsa İslam’da kısas vardır. Burada haksız olarak kulağı çekilenler ,orada  haklı olarak  kulak çekeceklerdir.!

     

     İslam’ın bu sarsılmaz gerçeğini şimdi bir de kölenin titrek seslerinden dinleyen büyük  Halife, adeta  kendinden geçer, bir anda çocuklaşır. Kararını değiştirip hemen kölenin önüne kendisi diz çöker, boynunu uzatarak aynı şekilde titreyen sesiyle teklifini yapar:

 

  -Eğer sen bu işte haklı isen, hiç gecikmeden kısasını burada yap, sen de benim kulağımı hemen burada çek, ahirete bırakma! Şunu unutma ki, sen haklıysan kuvvetlisin demektir, köle bile olsan. Ben haksızsam zayıfım demektir, Halife bile olsam!..

 

      Manzarayı geriden seyredenler, Halifenin kararlılığını görünce kaş göz işaretiyle  kölenin Halifenin  kulağını çekmesini isterler.. Ondan sonra rahatlayan Halife:

- Şükürler olsun,der, köle dahi olsa bir haklının önünde diz çöküp boyun eğdim,kısasımı  burada yaptırdım, oraya bırakmadım, benden sonra gelenlere de kötü örnek olmadım!..

    Bu olay  ‘ Onlar Böyleydi ’ kitabında ‘Halife’ye diz çöktüren köle’ başlığıyla verilir..

**********

    İslam’daki hak anlayışına bakın,ahirette kısas olacaktır inancının verdiği adalet duygusuna nazar edin.. Demek ki insanlığı kurtaracak olan, kuvvete güvenmek değil hakka dayanmaktır.  Köle de olsa haklı ise, karşısında Halife diz çökecek, kuvvetine güvenip de zayıfı ezemeyecek, hatta kulağını dahi çekemeyecektir. Çekerse  kısasla ödeyecektir!..İşte böyle ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org