DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 13285

Camide başlamış olan cemaate mi uymalı,yoksa sünneti mi kılmalı

Okuyucum koşarak gittikleri camideki durumlarını anlatırken şöyle diyor:

-Arkadaşımla birlikte öğle namazı için koşarak gittiğimiz camide kamet getirilmeye başlandığını gördük. Arkadaşım hemen bir köşeye çekilip öğlenin sünnetini kılmaya başladı, ben ise sünneti kılmayıp başlayan cemaata iştirak etmeyi tercih ettim. Sünneti farzdan sonraya bıraktım. Sonra kendi aramızda bu durumu konuştuk.

  -Camiye girip de kametin başladığını görünce hemen cemaate iştirak edip sünneti sonraya mı bırakmalı, yoksa önce sünneti kılıp sonra cemaate yetişmeyi mi tercih emeli,diye şüpheye düşüp size sorma gereği duyduk.? Kamet başlayınca hemen farza mı iştirak etmek, yoksa önce sünneti kılıp sonra mı farza yetişmeyi tercih etmekti?.      

     

       Cevap:  Önce camiye koşarak gitmenin mahzuruna işarette bulunmalıyım. Hadis-i Şerifte: ‘Namaza giderken sekinet ve vekar üzere gidin, yetiştiğinizi kılarsınız, yetişemediğinizi de kaza edersiniz!’ mealinde ikaz vardır. Özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerde hadisin bu ikazını unutmamak, telaşlı bir koşturmayla değil de sekinet ve vekar üzere gitmeye dikkat etmek daha uygun görünmektedir, demek istiyorum.

   Bununla beraber, çevrenin dikkatini çekmeyen bir yürüyüşle vardığınız camide, şayet kamet başlamışsa yapılacak iş, hemen cemaate iştirak edip farzı cemaatle kılmak, cemaat sevabını kaçırmamaktır. Sonra da kılamadığınız ilk sünneti kılmaktır. Bilindiği üzere öğlenin ilk sünnetini farzdan sonra kılmakta bir mahzur yoktur. Böylece hem 27 derecelik cemaat sevabı alınmış, hem de sonra da olsa sünnet kılınmış olmaktadır.  

   Bu uygulama, cumaya gidildiğinde de aynıdır. Camiye gelince sünnet kılınmış da İmam hutbeye çıkıyorsa oturup hutbe dinlenir.  Cumanın farzını imamla birlikte kıldıktan sonra kılamadığı ilk sünneti, arkasından da son sünneti kılınır.  Böylece on rekatlı cuma namazı da tamamlanmış olur. 

                ****

    Gelelim bu namaz öğle değil de sabah namazı olsaydı sünnet nasıl kılınırdı?

   Sabah namazının sünneti öğle gibi farzından sonra kılınamayacağından, kamet getiriliyor da olsa önce bir köşede acele ile sabahın sünnetini kılmayı tercih etmek, sonra tahiyatta da olsa imama erişmeye çalışmak doğru olandır. Böylece hem sabahın çok kuvvetli olan sünnetini terk etmemiş, hem de tahiyyatta da olsa cemaat sevabına erişmiş olur.

     Ancak, sünnete başlayacak olan kimse, farzı kaçıracağını düşünürse, artık sünnetten mahrum kalmayı göze alıp cemaate erişmeyi tercih etmesi gerekecektir. Çünkü cemaatteki 27 derecelik sevap, tek başına kılınan sünnette yoktur.

  Sabah namazının bu farkından dolayı deniyor ki:

-Namazlarda kamet getirilirken sünnete başlamak mekruhtur. Ancak sabah namazı bundan müstesnadır. Sabah namazında kamet getirilirken de olsa imama yetişeceğini ümid eden kimse aceleyle sünneti kılar, sonra tahiyatta da olsa imama erişmeyi tercih eder. Eğer cemaata erişemeyecekse sünneti terk edip hemen imama uyar. Çünkü sabah namazının tek başına kılınan sünneti ne kadar sevaplı olursa olsun 27 derece fazla olan cemaat sevabına ulaştıramaz.

    Aslında, sabahın sünnetini camide değil de evde kılmak en faziletli olanıdır. Hadis-i şerifte bu sünnetin evde kılınması konusunda müjdeli bilgiler verilmektedir. Buyruluyor ki:

  “-Sabah namazının sünnetini evinde kılanın gerginliği azalır, rızkında bereket çoğalır,  hayatının sonu da hayırla noktalanır!.”

  Bundan dolayı Efendimiz (sas ) Hazretleri sabah namazının sünnetini hep Hane-i Saadet’inde kılar, mescidde kılanları da teşvik etmez,evlerinde kılmayı tavsiye buyururdu!.”   (Nemüt’ül- İslam)

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org