DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 3921

Kanuni'nin cephede vefatı,oğlu Selim'in göreve çağrılışı,Selimiye camiinin yapılışı

 

       Soru: Kanuni Sultan Süleyman oğlu Selim için tahta çıkarılması vasiyetinde bulunduğu doğru mu? Doğruysa böyle bir vasiyet geçerli sayılır mı?

     

 Cevap:   46 yıllık hükümdar Kanuni Sultan Süleyman, Macaristan’daki  Zigatvar kalesinin fethinden bir gün önce 71 yaşında kale alınmak üzere iken vefat etmiş, böylece ülkesine son  bir zafer daha hediye ederek cephede hayata gözerini yummuştur. Ancak bu sırada oğlu Selimin tahta çıkarılması yolunda bir vasiyeti söz konusu olmamıştır.

    Nitekim savaş meydanındaki vefattan sonra dirayetli devlet adamı Sokullu Mehmed Paşa, büyük bir basiretle Padişahın vefatını kimseye duyurmamış, Kütahya sancak beyliğinde bulunan tahtın tek adayı Şehzade Selimi durumdan haberdar etmek üzere gönderdiği posta, 23 günde Kütahya'ya ulaşmış,  43 yaşındaki Şehzade ise, Kütahya’dan mahmuzladığı atıyla üç günde Üsküdar’daki hemşiresi Mihrimah sultan'ın köşküne gelerek İstanbul’daki Şeyhul’İslam ve diğer devlet ricalini durumdan haberdar etmiş,  bunun üzerine Şehzade Selimin Padişahlığının başladığını Şeyhul’İslam  Ebussud efendi ile devlet ricali ilan etmişlerdir. 1566.

 

      İki günlük bu dinlemeden sonra genç padişah yanına aldığı bir süvari alayı ile süratli bir yolculuk daha yaparak 2O günde Belgrad'a ulaştığı sırada Hünkarın cenazesi de tahnit edilmiş olarak Zigetvar’dan  Belgrad'a getirilmişti. Tecrübeli devlet adamı Sokullu, tahtın tek adayı Şehzade Selimin  geldiğini anlayınca  Cihan Padişahının vefatını saklamaya artık gerek görmemiş,  ha­fızlar hep bir ağızdan yüksek sesle Kuran okumaya başlayınca  durumu anlayan tüm asker, paşalar, halk  koca hünkar için gözyaşı dökmeye başlamışlardır..

 

    Bu karşılaşma sırasında 43 yaşındaki genç padişah Selim, huzuruna vardığı tecrübeli devlet adamı Sokullu Meh­med Paşa'nın elini öpme tevazuu göstermiş, ancak So­kullu daha çabuk davranıp kayınpederi de olan Selim'in eteklerine kapanarak asıl eli öpülecek olanın tahtın tek sahibi Şehzade Sultan olduğunu ifade etmek istemiş, böylece askere de itaat mecburiyeti mesajını da vermeyi  başarmıştır.   

    Genç Padişah Selim han, bu anlayış içindeki Sokullu’yu görevinden hiç ayırmayarak 8 senelik padişahlığı sırasında ona hep vefa duygusuyla bakarak, gölge padişah gibi görevinde ibka etmiştir.

  

      Tahtın tek varisi şefkatli Selim, bir vefa örneği daha göstermiştir.  O da merhum Hünkar babasının ilk hanımı gözden düşmüş olan Mahidevran’ın  Bursa’da oğlu Mustafa’nın mezarı yanında yoksul halde yaşamasına son vermek olmuştur.  Bunun için hemen emrini vermiştir:

-  Hünkar babamın birinci hanımı Mahidevran annemize, kimseye muhtaç olmayacak miktarda emekli aylığı bağlansın. Ayrıca başucunda beklediği Mustafa’sının mezarı üzerine de büyük bir türbe yapılsın.

  

     Kısa zamanda Mahidevran anneye emekli maaşı bağlanır, merhum Şehzade Mustafa’ya da annesini memnun edecek güzellikte bir türbe yapılır, nihayet sevgili annesi de vefatında o türbeye yavrusu yanına defnedilir.

      Kıbrıs-ı fethetmek gibi değerli cihad hizmetlerinden sonra sıra gelir hayalinde hep canlı tuttuğu Edirne Selimiye caminin inşasına. Düşüncesini çok sevdiği baba yadigarı koca Sinan’a anlatır:

- Hünkar babam der, genç yaşta ölen Şehzade Mehmed ağabeyim için Şehzade camiini yaptırdı. Arkasından kendi adına da Süleymaniye camiini inşa ettirdi. Şimdi sıra benim  camiime geldi..

    Baba yadigarı Koca Sinan, genç padişah Selim Sultanın bu arzusuna ümitli cevap verir:  

 -Şehzadebaşı çıraklık devremin, Süleymaniye ise kalfalık devremin eseridir. Senin camiin Selimiye ise  inşallah ustalık devremin eseri olacaktır. Hatta Ayasofya’yı dahi geçebilecektir inşallah..

    Nitekim geçmiştir de. Selimiye de kubbe yüksekliği 43 metre, genişlik ise 31 metreyi aşmıştır.

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org