DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2189

Kutlu doğum sahibinden unutulmayan örnekler..

Kutlu doğumunu kutladığımız Efendimiz (sas) Hazretlerinin günümüze mesaj yüklü örneklerinden bazılarını bir daha düşünme gereği duyuyoruz.

 -Hizmet eden mi, hizmet edilen mi olmalı?

    Peygamberimiz hizmet edilmeyi değil hizmet etmeyi çok severdi. Bu sebeple misafirlerine bizzat kendisi hizmet eder, ikramda bulunurdu. Bir gün çölden biri gelip “Kim bu insanların büyüğü?” diye sordu. O sırada misafirlerine süt ikram eden Efendimiz de: 

-“Bu insanların büyüğü, insanlara hizmet edendir!” buyurdu..Bu sözüyle hem büyüklerin insanlara hizmet edeceğini ifade etmiş, hem de aradığı büyüğün kendisi olduğuna işarette bulunmuştu. 

      Anlaşılıyor ki,  Peygamberimiz hizmet edilmeyi değil, hizmet etmeyi çok  seviyor,hizmet edilen değil ,hizmet eden olmayı tercih ediyordu..Nitekim bir yolculuk dönüşünde herkes hurmalıkta istirahata çekilmiş dinlenirken  bazıları  yemek hazırlamak üzere  harekete geçmişlerdi. Biri, ben yemekleri yapayım, biri,  ben de su getireyim, derken biri de, ben de ateş yakayım, deyince, Efendimiz(sas) Hazretleri de istirahat ettiği ağacın gölgesinden doğrularak  : “Öyle ise ben de yakacağınız ateşe odun toplayayım ” buyurdu.  “Biz hizmetlerin hepsini de yaparız, siz dinlenmenize bakın ” diyenlere de:

-Bilirim ki dedi, siz hizmetlerin hepsini de yaparsınız, ama siz hizmet ederken ben seyirci kalmaktan mutluluk duymam. Hizmet edilen değil,  hizmet eden olmayı tercih ederim” dedikten sonra  kalkıp  odun toplayarak  hizmete seyirci kalanlardan değil ,hizmete iştirak edenlerden olmayı  tercih ederek mesajını vermiş oldu..

            ****

      -Yoksullara yardım örneklerinden bir misal?.   

     Peygamberimiz yoksullara yardım etmeyi çok sever, sıkıntı içinde kalanlara çare bulmayı bir görev bilirdi. Bir gün yine adeti olduğu üzere davet ettiği miskin derecesindeki muhtaçlara önceden hazırladığı yardımı sırayla dağıtmış, alanlar da sevinçle evlerine dönmüşlerdi. Tam bu sırada bir başka yoksul adam uzaklardan koşarak gelip duruma bakmış, herkes alacağını alıp gitmiş, kendisine verilecek bir şey kalmadığını anlayınca orada yığıla kalmıştı. Efendimiz yoksulu teselli etti:

-Üzülme  dedi, sana da bir çare bulabiliriz!..  Bulduğu çareyi de hemen anlattı:

-“ Buradan  doğruca Medine çarşısına git,ihtiyaçlarını satan dükkanlara gir, ne lazımsa al, sonra deki: “Mal benim borç Resulüllahındır!.” 

      Adam, böyle şey olmaz, demek istemişse de Efendimiz, onu ihtiyaçlarını satan dükkanlara doğru yönlendirerek tembihini tekrarladı: 

-  Şuradan doğruca dükkanlara girecek, ihtiyaçlarını alacaksın, sonra da: “Mal benim borç Resulüllahındır, diyerek çıkıp gideceksin, ödemesi bana ait olacaktır!”

    Böylece verecek bir şey bulamayınca, yoksulun borcunu üstlenmekten çekinmediği  görüldü..

     ****

     -Faydalı buluşa nasıl sahip çıkılır?    

   Peygamberimiz faydalı buluşlar  kim tarafından bulunursa bulunsun sahip çıkılıp  Müslümanların hizmetinde kullanılmasını isterdi..

     Bir gün Temimdari Şam’daki Hıristiyanlardan aldığı  zeytin yağı yakan  kandili  getirip  Resulüllahın Mescidinin tavanına asmıştı. O günlerde Müslümanlar böyle bir kandilin varlığını bilmiyorlardı..  

    Az sonra Efendimiz (sas) gelip dumansız, külsüz tavana asılı olarak ışık veren kandili görünce, kim getirdi bunu? diye sordu. Oradakiler suçlu gösterir gibi Temimdari’yi göstererek “Şam’da Hıristiyanlardan alıp getirmiş”,dediler. 

      Bunun üzerine Peygamberimiz tebessümle baktığı Temimdari’ye unutulmayan duasını şöyle yaptı:

 -Sen bizim mescidimizi aydınlattın, Allah da senin kabrini aydınlatsın!..Sözlerine şunu da ekledi:

 -  Faydalı şeyler Müminin kaybettiği öz malı gibidir. Bulduğu yerde  sahip çıkıp  benimsemeli,  faydalı  buluşu  Müslümanlara  kazandırmalıdır.!.  

       ****   

    Kutlu Doğum haftasında dağıtılmak üzere hazırladığımız “ Peygamberimizle Yaşamak” kitabının (15O) bininci baskısından alınmıştır bu örnekler.  (N.T.) mağazalarında bakılabilir

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org