DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 1710

Büyüklerin sözleri -sözlerin büyükleri mi?


Bugün sizi birazcık dinlendirmek istiyorum. Bunun için de büyüklere sorulan tebessüm ettiren sorularla, verdikleri tefekkür ettiren cevapları arz etmeyi düşündüm. İnşallah siz de tebessüm ederek okur, tefekkür ederek de cevapları yorumlar, dinlenirsiniz..***

 Efendim,1986’da 88 yaşında vefatına kadar hayatının her anını hep hayırlı hizmetlere imza atmakla değerlendiren meşhur Süheyl Ünver Hoca’ya, bir yakını takılarak der ki:

-Hocam, Hz. Azrail sizi unuttu galiba? Bu yaşta aralıksız çalışıyorsunuz?

Ünver Hoca:

- Hayır der, Azrail beni unutmadı. Tam aksine son devrelerde beni sıkça yoklayarak diyor ki:

- Bak, seni boş bulursam hemen götürürüm, boş durma, hizmetine devam et de yol azığınla götüreyim seni, diye tembihte bulunuyor. Ben de yol azığıyla gideyim, diye son nefesime kadar hizmete devam etme gereği duyuyorum!.

Ne dersiniz, yaşlıların yol azığı hazırlamak için son nefesine kadar hizmetine devam etme anlayışına? Hepimize mesaj veriyor mu bu hizmet anlayışı?

Basra’nın büyük velisi Hasan-ı Basrî Hazretleri’ne gelen bir adam: “Ben ölümü hiç sevmiyorum, neden acaba?” diye sormuş. O da:

- Malını geride bıraktığın için malının yanında kalmayı istiyor, ölümü sevmiyorsun. Eğer malını ileriye (ahirete) gönderseydin, peşinden gitmek isteyecek, ölümü sevecektin! diye cevap verince, adam düşünmeye başlamış. “Böylesine doğru bir cevap alacağımı hiç akıl etmemiştim” diyerek malını Allah yolunda harcamaya yönelmiş. Gerçekten de yatırım yaptığı yere artık ilgi duymaya başlamış.

Saf bir adam, maneviyat büyüğü Muhammed bin Vâsi’in ayağındaki sivilceyi görünce: “Efendi sana çok acıyorum!” der. “Ben de bana acıyanlara acıyorum.” diyen maneviyat büyüğü, çünkü der, bu sivilce gözümde de çıkabilir, gideceğim yolu göremez hale gelebilirdim. Şükürler olsun ayağımda çıktı da yürüyeceğim yollarımı görebiliyorum. Buna ise acınmaz sadece şükredilir, diye düşünüyorum!

Bir adam Hz. Ebûbekir (ra) Efendimiz’e gelerek:

- Ben günahkârın biriyim, bana dua etmeni istiyorum, der. Hz. Ebûbekir (ra) Efendimiz de el açıp duasını hemen orada yaparak der ki:

- Yâ Rabbi, bir günahkâr, bir diğerinden dua istiyor. Sen ikisini de affeyle!.

Demek büyükler hep böyledirler. Kendilerini üstün görmezler.

Bir adam Geylani Hazretleri’ne, “Üzerinize hiç sinek konmuyor neden acaba?” diye sorması üzerine şöyle cevap almış:

-Üzerime sinek neden konsun ki, bende ne dünyanın pekmezi var ne de ahiretin balı!

Ahmed Rufaî Hazretleri, birbiriyle kavga eden iki çocuğu ayırdıktan sonra birine sormuş:

- Söyle bakayım sen kimin oğlusun? Çocuk:

- Sana lâzım olmayan şeyi niye soruyorsun ki, demiş?

Rufaî Hazretleri çocuğun bu cevabını düşünürken, “Sahiden de üstüme lazım olmayan şeyi niye soruyorum ki, bu çocuk bana unutamayacağım bir edep dersi verdi.” yorumu yapmış.

Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad, sarayına davet ettiği Mevlânâ’ya sultanlığını kendisine bırakabileceğini ifade etmesi üzerine Mevlânâ’dan şu kesin cevabı almış:

-Senin saltanatın, gözlerini kapayınca biter, benimki ise gözlerimi kapayınca başlar. Ben gözlerimi kapayınca biten kısa müddetli saltanat istemem, sultanlığın sana mübarek olsun!.

Mehmed Kırkıncı Hocaefendi’ye: “Harem-i Şerif’e girenin Kâbe’yi gördüğü ilk anda yaptığı dua mutlaka kabul olur, diyorlar. O anda nasıl dua etmeli acaba?” diye sorduklarında şu cevabı vermiş:

- Ya Rabbi, burada yapacağım tüm dualarımı kabul eyle, diye dua etmek daha kazançlı olur!.

Osman Demirci Hocaefendi’ye de:

- Hocam, derler, at nalını evimizin kapısına asarsak göz değmesinden korur, binamıza da uğur getirir, diyorlar, doğru mudur? Demirci Hocaefendi tebessüm ederek:

- Zannetmem der, o nallardan atın ayakları altında tam dört tane vardır. Hiçbiri de ata uğur getirip de kamçı üstüne kamçı yemekten kurtarmıyor, sizin binanızı kurtarır mı bilemem.

Buna da: “Akla kapı aç, iradeyi elden alma” cevabı derler. İnsanlar bazı konuları akıllarıyla da çözmeliler.


....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org