DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 1854

Nefsimizi hesaba çekme dönemlerindeyiz!


   Hiç şüpheniz olmasın, içinde bulunduğumuz aylar, günler kendini hesaba çekme ve istikametini tam olarak düzeltme ayları ve günleridir.
  İnsan, günahıyla sevabıyla geride bıraktığı hayatına şöyle bir bakmalı, geçmişine tefekkürle nazar edip geleceğine de tedbirler almalıdır bu ay ve günlerde..
  Üç ayların başında böyle iç dünyasına dönenler, hayatının geçen sene ve aylarını gözden geçirerek dini hayatına yeniden bir çekidüzen verenler, yaklaştığımız Ramazan’daki bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi’nden tam istifadeye kendini hazırlayanlardan olarak görülürler. Yeter ki üç ayların başından itibaren böyle bir nefs muhasebesi başlatsın, vicdanına şu soruları sorup içinden gelen cevapları dikkatle dinlesin:

-İbadet ve iyiliklerin sevabını on’dan yedi yüze, hatta bine kadar yükselten üç aylar girdi, var mı kendimi yenileme ve dini hayatımda ilerleme karar ve azmim? Allah için neler yapıyor, hayatımı nelerle değerlendiriyorum? Yaşadığım seneler gerçekten de hedefini buluyor, gayesine uygun şekilde sürüyor mu? Vicdanen müsterih miyim hayatımın geçen senelerinden, aylarından ve hatta günlerinden? Toplum içindeki yerim, meşgul olduğum işlerim nasıldır?

Değerli bir irşat eseri olan Tenbih-ül’gafilin’de, insanlar meşgul oldukları iş ile tarif edilerek deniyor ki:

- İnsanlar ya hayır kapılarını açanlardan ya da şer kapılarını zorlayanlardan olurlar. Bundan sonra da konu şöyle bağlanıyor:

-Müjdeler olsun o kimseye ki, hayır kapılarını açanlardan olur. Eyvahlar olsun o kimseye ki, şer kapılarını zorlayanların içinde yer alırlar!..

Biz de üç aylardaki vicdan muhasebesinde hayatımıza böyle bir değerlendirme ile bakabiliriz:

- Hayır kapılarını açanlardan mıyız, yoksa şer kapılarını zorlayanlardan mı?.. Acaba ben hangi meşguliyetle tüketiyorum hayatımın aylarını, günlerini?

Akla gelebilir ki:

-Ne bileceğiz hayır kapılarını açanların arasında mıyız, yoksa şer kapılarını zorlayanların içinde mi?.. Bunu anlamak için meşgul olduğunuz işe bakın, ilgi gösterdiğiniz konulara nazar edin. İşte o zaman anlarsınız nelerle meşgul olup kimlere destek verdiğinizi.. Müjdeler olsun denecek bir faydalı hizmetin ucundan bucağından mı tutuyorsunuz, yoksa eyvahlar olsun dedirtecek bir ilgisizlik ve bilgisizlik içinde mi tüketiyorsunuz hayatınızı?..

Sakın kendinizle yapacağınız bu iç muhasebeyi basite alıp da dudak büküp geçmeyin.

Unutmayın böyle mübarek ayların girişinde yapılamayacaksa bu hayatımızı değerlendirme muhasebesi, ne zaman yapılacak?. Geçmişimizle geleceğimizi bugün düşünmeyeceksek ne zaman düşüneceğiz,boşa harcadığımız hayatımızın muhasebesini ne zaman yapacağız?.

Şurası hiç unutulmamalı ki, hayatımızın değeri, meşgul olduğumuz işlerle anlaşılır.

-Dini hassasiyetimiz artıyor da hep hayırla meşgul oluyorsak hayatımız değerini buluyor, hedefine yöneliyor demektir. İslami hassasiyetimiz artmıyor, sevaplı ve hayırlı işlerle meşgul olmuyor, Allah için hizmete değer vermiyorsak; hayatımızı ne ile değerlendiriyor, ne ile hedefine vardığını kabul ediyoruz, bunun bir izahını yapmamız icap eder.

-Kalbimizi, gönlümüzü, vicdanımızı susturamayız. İçimizdeki ses bizi ikaz eder. İsterseniz dönün içinize de gelen sesi bir dinleyin lütfen; bakın neler diyor:

-Hayatın tam hedefini bulmuyor, gayesine tam ermiyor! Dini hassasiyetin artmıyor, bir hayırlı işin ucundan bucağından tam olarak tutmuyor, Hakk’a yarar bir işin sahibi olmuyorsun! Sadece nefsini düşünüyor, yalnızca şahsi menfaatin için yaşıyorsun. Yarın mahşerde bu hayat nimetinin hesabını hangi hizmet ve himmetinle vereceksin? Neden düşünmüyorsun hayatının boşa harcadığın senelerini, aylarını, günlerini. Geride huzur duyacağın hizmetlerinin bulunmadığını?

İşte bunları tam düşünme devresindeyiz bu kutsal ay ve günlerde. İsterseniz şu kutsi ikazı bir daha hatırlayalım birlikte: - “Hasibu kable en tühasebu!” Orada hesaba çekilmeden önce burada kendinizi hesaba çekin! Yoksa yarın çok geç olabilir
....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org