DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 1585

Üç aylarda, önce borçlar mı yoksa nafileler mi?..


Soru: Üç ayların girişinden itibaren oruç tutmanın, nafile namaz kılmanın çok sevap olduğunu biliyoruz. Biz de bugünlerde böyle nafile oruçlar tutuyor, nafile namazlar kılıyoruz. Ancak geçmişte tutamadığımız oruçlarımız, kılamadığımız farz namazlarımız da var. Bu aylarda önce geçmişten kalan borçlarımızı ödesek de sonra mı bu nafile ibadetlere yönelsek? Bu konuda tercihimizi nasıl yapsak?Cevap: Her ikisi de caizdir. Ancak önce az miktarda nafile ibadetler yapılıp arkasından borçlardan kurtulmaya yönelmek daha isabetli olsa gerektir.

Çünkü farz olan oruç, namaz borçlarından sorumlu oluruz, ama nafile ibadetlerden sorumluluk söz konusu olmayabilir. Bu bakımdan önce tutamadığınız farz oruçlarımızın, kılamadığımız farz namazlarımızın borcundan kurtulmayı hedef almak yanlış olmasa gerektir.

Soru: Yatarken oruca niyet edip yattım. Ancak gece uyandığımda susadığımı hissedince kalkıp su içtim. Bazıları, niyet ettikten sonra bir şey yer içersen orucun bozulur dediler. Benim orucum bozulmuş mu oldu niyet ettikten sonra gece kalkıp da su içmekle?

Cevap: Gece ne kadar erkenden niyet edersen et oruç, imsak dakikası girince başlar. Bu sebeple, niyet etmiş olsanız dahi imsaktan önceki yeme içmeler orucu bozmaz. Çünkü imsaktan önceki vakitler yasağın başlamadığı serbest vakitlerdir. Oruç vakti girmemiş ki bozulması söz konusu olsun.

Soru: Hanımların namazda başörtüsü bazen alınları üzerine yapıştığından secdede alınla secde arasında bir perde oluşturuyor, alın secdede zemine tam temas etmeyebiliyor. Nitekim bazı erkeklerin takkeleri de alınları üzerine sarktığından secdede takkenin ucu da perde teşkil edip alnın secde yerine temasına engel olduğu da görülmektedir. Bu gibi durumlarda alnı örten başörtüsü, yahut da takkenin alın üzerine sarkan ucu secdeye zarar veriyor mu?

Cevap: Alnın secdede zemine temas etmesi gereklidir. Mümkün oldukça alnın zemine temasını önleyen engellerden alnı açık tutmalı, alın secde yerine çıplak olarak temas etmelidir. Ancak istek dışı durumlarda alınla secde arasına giren bu ince kumaş perdesinin secdeye mani olmadığı da (sahabelerin sarıklarının alınları arasına girmesiyle secdeye mani sayılmadığından da) anlaşılmaktadır. Nitekim yerin sıcaklığından dolayı sarığın ucuna secde eden sahabeler de olmuştur. Bununla beraber dikkatli olmak, bir mecburiyet olmadan alnı hep açık tutmak, alınla zemin arasına takke, sarık, başörtüsü gibi engelin sarkmasına fırsat vermemek daha isabetlisidir.

Soru: Namazda hanımların ayaklarının çoraplı olması gerekli midir? Yoksa ayaküstündeki elmacık kemikleri denen çıkıntıdan aşağısında kalan ayakların namazda örtülü olması şartı yok mudur? Bu sebeple çorapsız kılınan namazlar sahih midir?

Cevap: Namazda hanımların başlarını örtmeleri farzdır. Ancak ayaklarını örtmeleri aynı şekilde farz değildir. Bu sebeple, çorapsız kılınan namaz sahihtir. El-yüz ve ayaklar açık kılınabilir. Yukarıdan aşağıya inen eteklerin uçları ayakların üzerindeki (elmacık) kemiklerine kadar iniyor, bu kemik çıkıntılarını örtüyorsa namaz için şart olan tesettürü temin ediyor demektir. Bundan aşağısını örtmesi ise sevap gereği kabul edilir, mecburiyet icabı sayılmaz.

Soru: Namazda tesettürü temin konusunda hanım pantolonlarına nasıl bakılabilir? Yani pantolonla kılınan namazda bir eksiklik söz konusu olur mu hanımlar için?

Cevap: Namazda esas olan tesettürdür. Yani el-yüz, ayak dışında tüm bedenin örtülü olmasıdır. Bedeni örten bu giysinin beden hatlarını belli etmeyecek bolluk ve uzunlukta olması da gereklidir. Pantolon bu şartları yerine getiriyor, rükuda, secdede daha emin şekilde tesettürü sağlıyorsa namazın şartı yerine geliyor demektir. Üzerinde geniş ve uzun pardösü gibi bir örtü bulunması ise huzuru sağlayan önemli bir ihtiyaç olarak hissedilir. Yeter ki bu pantolon şalvarı hatırlatan bollukta olsun da, çorap gibi bedene yapışmış şekilde darlıkta bulunmasın!

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org