DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 1851

Aile hayatına İslamî anlayışla bakmanın kurtarıcılığı


Aile içi huzursuzlukların yıkımlara yönelip şikâyetlerin şekavete dönüştüğü günümüzde, aile hayatına İslamî anlayışla bakmanın kurtarıcılığını bir daha düşünerek diyoruz ki:

- Keşke hanımla bey ortak düşünce ve anlayışta olsalar, verecekleri kararlarını birlikte istişare ile verip, evetlerini, hayırlarını anlaşarak tespit etseler. Biri ötekini ezip üzmese. Yani ideal bir hayat yaşasalar..

Ne yazık ki ideal hayat her zaman gerçekleşmemektedir. Ya bey, ya da hanım tarafında bazen farklı kültür, farklı mizaç ve alışkanlıklar ağır basıyor, bu defa birinin ısrarlı isteğine ötekinin sabırla razı olma mecburiyeti doğuyor. Böylece aileye İslamî anlayışla bakacak sabır kahramanlarına ihtiyaç hasıl oluyor aile içinde.. İşte bu da hayatın inkâr edilemez bir gerçeği olarak çıkıyor karşımıza.

Bundan dolayı aile hayatına İslamî anlayışla bakan büyüklerin hatırlatmaları hep aynı oluyor:

-Sabırsız aile hayatı olmaz. Sabır olmazsa karşılıklı hiddet, şiddet körüklenip havayı gerginleştirmek söz konusu olur. Sonuç daha da zorlaşır. Halbuki, ortalığı sakinleştiren sabır her yerde güzeldir ama aile hayatında daha güzeldir. Çünkü aile hayatındaki sabır, sadece kendisi için değil, ailenin tüm fertlerini korumaya yönelik sabırdır. Aileyi korumaya yönelik sabır ise sahibini, cennetin en yüksek makamlarına layık hale getirebilir. Nitekim sabreden hanım ise, cennet hanımlarının ablası makamına yükselebileceği gibi, sabreden bey ise cennet gençlerinin ağabeyi makamına terfi edebilir.

Gazali Hazretleri, ‘Kalplerin Keşfi’nde aile içindeki sabrın kazandırdığını şöyle ifade eder:

-Hangi hanım beyinin gösterdiği uyumsuzluğa sabrederse, Allah o hanıma, Fir’avn’ın zulmüne sabreden Asiye validemize verdiği sevap gibi sevap verebilir. Hangi bey de hanımının uyumsuzluğuna sabrederse Allah o beye de, Eyyub Peygamber’in sabrına verdiği sevap gibi sevap verebilir!.

Evet, İslam’da aile hayatındaki sabır böylesine kutsaldır. Hem de bu kutsal sabır, (Batı’daki gibi) içi boşaltılmış sabır değil, tam aksine cennet müjdeleriyle dolu bir sabırdır. Bundan dolayı imanı kuvvetli ailelerde içi sevap dolu sabır, çok zorlanmadan yaşanabilir. Çünkü ailede İslamî hayatın yaşanıp, Müslüman neslin yetişmesi için göze alınmaktadır bu sabır. Bunun için ise zorluklar severek yaşanabilir.

Nitekim Gazali Hazretleri, ailedeki sabrın neden bu kadar kutsal olduğuna dikkatimizi çekerken der ki:

-Allahu azimüşşan, içinde İslamî hayat yaşanacak, imanlı nesil yetişecek yuvanın dağılmasına razı değildir. O yüzden yuvanın mutlulukla devamını sağlayacak sabırlı hanımlara Asiye validemizin sabrı sevabını vaat ettiği gibi, sabırlı beylere de Hazret-i Eyyub’un sabrı sevabını vaat etmektedir. Zaten ailede sabır kahramanlığı da böyle önemli bir gerekçe ile yaşanmaktadır.

Ailede kurtarıcı sabrın önemine böyle dikkat çektikten sonra, gelelim sabra zorlayan ile sabredenin Allah yanındaki büyük farklarına. Biri hep baskı yapıyor sabra zorluyor; diğeri de hep baskıyı sinesine çekip sabrı tercih ediyor. Sonunda ikisi de bir olur mu adalet sahibi Allah yanında? İsterseniz bir bakalım sabra zorlayanla sabredenin Allah yanındaki uhrevî durumlarına.

-Aile içinde sabra zorlayan zalim, sabreden de mazlum sıfatını alır! Adalet sahibi Allah, zalimle mazlumu eşit tutmaz. Zalimin karşısında mazlumun da yanında olur. Onun için sabra zorlayan zalim iyi düşünmelidir. Çünkü eninde sonunda İlahi adaleti karşısında bulup zulmünün hesabını verecektir. Sabreden mazlum da iyi düşünmelidir. Çünkü o da eninde sonunda sabrının sevabına kavuşup mükâfatını alacaktır..

Sonunda adaletin böyle tecelli edeceğine kesin şekilde inanmamıza rağmen biz yine de sakince düşünerek diyoruz ki:

-Gelin ne birimiz zalim, ne de ötekimiz mazlum olalım. Kararlarımızı istişare ile anlaşarak alalım, incinmeden, incitmeden mutlu şekilde yaşayalım cenneti kazandıracak şu aile hayatımızı.

   Ne dersiniz bir düşünsek mi?
....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org