DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2045

Başarısız öğrenciyi nasıl bir ilgiyle başarılı hale getiriyorlar?

İkindi namazını kıldığım caminin avlusunda bekleyen iki hanımdan biri beni görünce, bulduğu fırsatı değerlendirircesine hemen yaklaşıp söze başladı:

- Size bir rica için geldim. Şu yurtta kalan Akif adındaki öğrenci ağabeyin benim adıma alnından öperek teşekkürlerimi duyurmanızı isteyeceğim sizden. Ben kadın olduğumdan bunu yapamadım; ama siz rahatça yerine getirebilirsiniz bu isteğimi, dedi.

 Bu öğrenciye böylesine derin minnettarlık duymanın sebebini sorduğumda ise bakın neler anlattı, hem de gözyaşları içinde:

- Derslerinde başarı sağlayamayan oğlum artık ümidini kesmiş, bunalıma girmişti. Otobüste tanıştığı bu genç ağabey, ‘Ben seni yetiştiririm, hiç merak etme!’ demiş. Oğlum da ‘Az gelirli aileyiz, öğretmen parası veremeyiz.’ deyince, ‘Sen parayı değil çalışmayı düşün,’ demiş. Nihayet anlaşmışlar. Bir müddet evimize gelip kapı yanındaki sandalyede oturarak oğluma ders vermeye başladı. Vaktim yok diyerek bir bardak çayımızı dahi içmedi. Daha sonra, ‘Ben artık gelemeyeceğim sen yurda gelirsen birlikte çalışabiliriz.’ diyerek gitti. Bu sefer oğlum gününün çoğunu yurtta geçirmeye başladı. Derken geceleri de yurtta kalayım, diye ısrar etti. Nihayet ara sıra eve gelir oldu. Bu sıralarda oğlumda beklenmedik değişikliklerin başladığını gördüm. Bunalımdan çıkmış, derslerinde başarılı olmaya başlamıştı. Bir gün yine eve gelince bana beklemediğim bir sitemde bulundu:

- Anne nedir bu halin? Şu giyimini düzelt de yanına melekler de gelsin, dedi.

Ben şaşırdım. Eşimin çevresi bozuk, razı olmaz.. Buna rağmen oğlumun dediğini yaparak gördüğünüz gibi tesettüre girdim. Hatta beyim, ‘kapıcı kadını gibi oldun’ diye çıkışmasına rağmen oğlumu kırmamaya gayret ettim. Bir akşam yine eve geldi, biraz sohbetten sonra hemen gitmeye kalktı.

- ‘Oğlum ne acele diyorsun biraz da annenin yanında kal.’ dedim. Bana ne dedi biliyor musunuz?

- Anne! Ağabey ve arkadaşlarımın yanında öyle sıcak ve samimi bir ortam var ki, ben aile ocağında böylesine samimi ortamı göremedim. Onlarla ders çalışmak bir zevk.. Hele dersten sonra namaz vakitlerinde biri imam oluyor, biz de cemaat olarak mescitte birlikte bir namaz kılışımız var ki sorma gitsin. Ben böyle bir manzarayı evimizde hiç görmedim. Ne olur, bir defa da babamla sen burada cemaat olsanız da evimizde biz de öyle bir namaz kılsak?..

Oğlum bunu söylerken babası da içeriye girmez mi? Ben kaş göz işaretiyle çocuğu kırmamasını tembih ederek ikna ettim. Oğlumuz imam oldu, biz de abdest alıp saf tutarak birlikte ilk defa evimizde cemaatle namaz kıldık. Bu sırada ben mutluluktan uçacak gibi oldum. Ne diyeceğimi bilemiyordum. Başarısızlığından bunalıma düşen çocuğumuz artık sağlam bir kimlik kazanmış, başarılı öğrenciler arasında yerini almıştı.

Bunları anlatırken gözyaşlarını bir türlü tutamayan anne, konuyu şöyle bağladı:

- Oğlumuza bu unutmayacağımız hizmeti veren genç öğretmen ağabeye bir teşekkür imkânı dahi bulamadım. Biz anlayışsız bir aile değiliz. Yaptığı bu unutulmaz hizmetine karşı duyduğumuz derin minnettarlığımızı ifade etmek istiyoruz. Ne olur, bazen caminize de geldiğini öğrendiğim bu gencin bizim adımıza alnından öpün, teşekkürlerimizi duyurun! Başarılı nesil yetiştirmeye azmetmiş olan bu fedakâr insanlara dualar ediyor, teşekkürlerimizin mutlaka duyurulmasını istiyoruz..”

Bir annenin gözyaşları içinde anlattığı bu öğrenci yetiştirme örneğini, düşünülmesi gereken önemli bir hizmet anlayışı olarak görüyor, bunların çoğalması halinde nasıl bir başarılı nesil yetişeceğini de hayal edebiliyorum. Bilmem siz nasıl bakarsınız aileyi de etkisi altına alan bu öğrenci yetiştirme örneğine?

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org