DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 1268

Namaza kalb ve dil niyetimizle mi başlamalı?

Namaza başlarken kalb ve dil niyetimiz ne durumda?Genç okuyucum camiye girdiğinde imamın namaza başladığını görünce acele ile safa erişip hemen tekbir alarak imama uymuş, namazı huzur içinde kılıp da avluya çıkınca, cemaatten yaklaşan bir zatın uyarısına muhatap olmuş. Kendisini bilgilendirmek isteyen zat demiş ki:

-Sen acele ile safa girip niyet etmeden tekbir alarak namaza başladın. Halbuki namazın başında önce niyet etmen farzdı. Safa girip de kıbleye yönelince 'Niyet ettim vaktin farzını kılmaya, uydum hazır olan imama' diyerek niyet ettikten sonra namaza başlayacaktın. Niyetsiz başlanan namaz sahih olmaz. Ama sen yine de bir bilene sor bu konuyu, diyerek uzaklaşmış.

Okuyucum da çevresindeki bilenlere sorup da farklı cevaplar alınca bize de sorma gereği duymuş. Diyor ki: Acele ile vardığım camide dilimle bir şeyler söylemeden hemen namaza başlayınca, niyetsiz mi başlamış oluyorum? Halbuki kılacağım namazı düşünerek abdest alıyorum, camiye bu niyetle giriyor, safa bu niyetle duruyorum. Kalbimdeki bu bilgiler bir niyet yerine geçmez mi, mutlaka dille de söylemem mi gerekiyor namaza başlarken diyerek de bir bakıma sorusunun cevabına da işarette bulunmuş oluyor.

Gerçekten de namaza başlarken önce niyet etmek farzdır. Niyetsiz başlanan namaz sahih olmaz. Bunda ihtilaf da yoktur, hüküm kesindir.

Ancak namazın başında farz olan bu niyet, dille söylenen niyet değil, kalble yapılan niyettir. Bu ayrımı yapmak, bu farkı fark etmek de gerekmektedir. Yoksa okuyucuma söylendiği gibi eksik söylenmiş, yanlışa yönlendirmiş olabiliriz soranlarımızı da.

Hatta dille söylenmese de kalbinde hangi namazı kılmaya başladığına ait kesin bilgi bulunsa, farz olan niyet kalbde var sayılmakta, namaz da bu niyetle sahih görülmektedir.

Bundan dolayı ilgili kitaplarda deniyor ki: Niyet, kalbe ait bir bilgidir. Kalbinde kıldığı namaza ait kesin bilgisi bulunan kimse, ayrıca diliyle de söylese müstehab olanı da yapmış sayılır. Diliyle söylemese de kalbindeki kesin bilgi ile yetinse, farz olan niyet yerine gelmiş kabul edilir. Dille söylemediği için namazı yeniden kılmak gerekir gibi bir söz geçersiz sayılır.

Şu kadarı da var ki, kalbindeki farz olan bu niyetini dille de hafif bir fısıltı ile söyleyerek 'Niyet ettim bu vaktin farzını kılmaya, uydum hazır olan imama' diyerek namaza başlasa, kalbindeki niyetini dille de teyid ettiğinden niyetini daha da sağlamlaştırmış, müstehab olanı da yerine getirmiş kabul edilir. Sevabı çok olan bir kalble dil birliği söz konusu olur.

Çünkü günümüzün insanı dışarıda hayatın birçok meşguliyetleriyle kalbini, kafasını dolduruyor, namaza bunlardan arınarak başlamakta zorluk çekiyor.

Kalbindeki farz olan niyetiyle yetinmeyip dille söyleyerek de niyetini teyid ederek namaza başlamayı, müstehab olan isabetli bir tedbirle namaza başlama olarak da yorumlanıyor ilgili eserlerde.

Niyetin vakti konusunda önemli bir hatırlama da şöyle yapılıyor: Namaza ait farz olan niyetin namaza başlama tekbirine yakın sırada yapılması daha uygun görülüyor. Başlama tekbirinden çok önce abdest alırken, yolda gelirken kalbde bulunan niyetler, konuşma, yeme içme gibi dünyevî şeylerle aralanmazsa geçerli sayılıyor. Yoksa önceden kalma niyetler böyle dünyevî konuşma ve meşguliyetlerle aralanırsa geçerli sayılmıyor. Başlangıç tekbirine yakın anda yapılan niyetler geçerli kabul ediliyor.

Demek oluyor ki, namaza başlarken dilimizi kalbimizle birleştirerek tüm duygularımızla namaza niyetlenmeliyiz. Hadis-i şerifte şöyle uyarılıyoruz bu konuda:

-Allah'a ibadet ederken, O'nu görüyor gibi dikkat kesilerek ibadet edin. Siz O'nu görmeseniz de O'nun sizi görüyor olduğunu düşünerek kulluk görevinizi kusursuz yerine getirmeye gayret edin.

Duamız: Rabb'imiz kusurlarımıza rağmen kabul buyursun kulluğumuzu.
....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org