DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 1310

Halifeye, köle önünde diz çöktüren adalet anlayışı

O günden bu yana on dört asır geçmesine rağmen onlar unutulmamaktalar. Yaşadıkları asra, saadet asrı adını verdirmişler, verdikleri hak ve adalet örnekleri de yirminci asırda bile hayret ve hayranlıklarla yâd edilmeye layık görülmüşlerdir.

Yaşadıkları o muhteşem örnekleri bugün bir daha hatırlayınca görüyoruz ki, insanlık kuvveti ele geçirenlerin zulümleriyle inlemek istemiyorsa, saadet asrı değerlerinin farkına varıp sahip çıkacak, (kuvveti) değil de (hakkı) esas alacak, zayıf da olsa haklının yanında yer tutacak, kuvvetli de olsa haksızın karşısında dikilecektir.

İşte size koskoca bir halifenin haklı bir köle karşısında diz çöküp boyun eğişi, zayıf da olsa haklıya saygı duyma örneği verişi!

Unutulmayan olay siyer tarihine benzer üsluplarla şöyle aksettirilmiştir.

İslam’ın edeb ve haya timsali Halifesi Hazret-i Osman (ra), üzerine düşen görevi ihmal ettiğini düşündüğü kölesini uyarmak niyetiyle seslenir:

-Gel bakayım buraya, şu kulağını bir çekeyim de görevini ihmal etmenin cezası neymiş göresin!

Ne var ki köle görevini ihmal etmediği düşüncesindedir. Ama Halife’ye öyle intikal ettirilmiştir.

Gelir, Halife’nin önüne diz çökerek boynunu uzatır.

Şefkat ve merhamet timsali Hazret-i Osman, önüne diz çöken kölenin kulağının yumuşağından tutarak terbiye maksadıyla hafifçe çeker.

Ancak kulağı acıyan kölenin dudaklarından dökülen sözleri de duyar. Ama nasıl sözler bunlar?

İslam’ı, hem de Halife’nin terbiyesinde iken öğrenmiş olan köle bakın ne diyor:

-Çek bakalım ey Resulullah’ın halifesi kulağımı çek!. Nasıl olsa İslam’da kısas vardır. Burada haksız olarak kulağı çekilenler, orada haklı olarak kulak çekeceklerdir!.

Bu sözler Halife’nin hayalinde bomba gibi patlar.

Kulağı tutan el ansızın aşağı sarkıp kalır. Tefekküre dalan Halife, şaşırmış haldedir. Kölenin sitemleri ise durmuyor, peşi peşine yankılanıyor kulağında:

-Çek bakalım ey Resulullah’ın halifesi kulağımı çek!. Nasıl olsa İslam’da kısas vardır. Burada haksız olarak kulağı çekilenler, orada haklı olarak kulak çekecekler!.

İslam’ın bu sarsılmaz gerçeğini şimdi bir de kölenin titrek seslerinden dinleyen büyük Halife, adeta kendinden geçer, bir anda çocuklaşır. Kararını değiştirip hemen kölenin önüne kendisi diz çöker, boynunu uzatarak aynı şekilde titreyen sesiyle teklifini yapar:

-Eğer sen bu işte haklı isen, hiç gecikmeden kısasını burada yap, sen de benim kulağımı hemen burada aynı şekilde çek, ahirete bırakma! Şunu unutma ki, sen haklıysan kuvvetlisin demektir, köle bile olsan. Ben haksızsam zayıfım demektir, Halife bile olsam!..

Manzarayı geriden seyredenler, Halife’nin kararlılığını görünce kaş göz işaretiyle kölenin Halife’nin kulağını çekmesini isterler. Ondan sonra rahatlayan Halife:

-Şükürler olsun, köle dahi olsa bir haklının önünde diz çöküp boyun eğdim, kısasımı burada yaptırdım, oraya bırakmadım, benden sonra gelenlere de kötü örnek olmadım!..

İslam’daki hak anlayışına bakın, ahirette kısas olacaktır inancının verdiği adalet duygusuna nazar edin.. Demek ki insanlığı kurtaracak olan, kuvvete güvenmek değil hakka dayanmaktır. Köle de olsa haklı ise, karşısında Halife diz çökecek, kuvvetine güvenip de zayıfı ezemeyecek, hatta kulağını dahi çekemeyecektir. Çekerse kısasla ödeyecektir. İşte böyle!..

18 Mart 2014, Salı

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org