DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 1003

Meleklerin savunduğu 'sabır- tahammül' kahramanları!

Sakince bir zihinle düşünüldüğünde denebilir ki: ‘Büyüklerin dayanılmaz sabrı, küçüklerin dayanılmaz tepkisinden hayırlı sonuçlar verir.’ Ama bu sonucu çok sonra anlar sabırsız küçükler.

Baştan sanırlar ki susup sabreden büyüğü savunan kimse yoktur, savunmasız kalmıştır büyükler. Halbuki meleklerin kendilerini savunabileceğini düşünen büyükler, çevrelerine hep sabır tahammül örneği verirler. Küçükler gibi tepkisel olmaz, aşırı tepki örnekleri sunmazlar topluma.

-Nasıl bir örnektir meleklerin savunduğu sabır tahammül örnekleri?

İsterseniz irşat eserlerinde verilen misallerle bakalım bu sabır ve tahammül kahramanlığına.

Kaba saba bir adam, Hazreti Ebu Bekir (ra) Efendimiz’i tenkit etmeye başlar. O’nda olmayan birçok olumsuzlukları iddia edip ithamda bulunur. O Hazret ise, hakkı olan cevabı hemen vermeyip büyük bir sabır ve tahammülle susmayı tercih eder. Gariptir ki, orada bulunan Efendimiz (sas) ise, tatlı bir tebessümle bu durumu seyreder.

Saygısız adam yersiz ithamlarını bitirmeyip uzatınca Hz. Ebu Bekir (ra) de daha fazla beklemeyip cevap hakkını kullanmaya başlar. Bu sırada Efendimiz’in yüzündeki o tatlı tebessümün gittiğini görür. Bu defa cevap vermekle yanlış mı yaptım acaba diye şüpheye düşerek sorması üzerine Efendimiz’den şu ibretli açıklamayı dinler:

-Seni tenkit eden adamı sabırla dinliyor, cevap vermiyordun. Bu sırada bir melek de senin adına o adama cevap vererek seni savunuyordu. Ben de meleğin seni savunmasını tebessümle seyrediyordum. Ne zaman sen cevap vermeye başladın, melek sustu. Ben de meleğin susmasından dolayı üzüldüm, tebessümüm ondan kayboldu! Yoksa senin cevap hakkını kullanışından değil!

Demek sabır gösterip tahammül örneği vermek savunmasız kalmak değildir. Gerektiğinde melekler dahi haklıyı savunur, savunmasız bırakmazlar. Ne var ki dıştan bakanlar bunun farkında olmazlar, haklı olarak üzüntü duyarlar mağdurun maruz kaldığı itham ve isnatlardan dolayı, onlar da tepkisel savunmaya yönelirler. Halbuki meleklerin savunması çok daha makbul olur gerçek mahkemede. Yeter ki ruhanilerin savunmasını bekleyecek kadar sabır ve tahammül kahramanlığı gösterilsin münasebetsiz itham ve isnatlar karşısında.

İsterseniz bir sabır tahammül kahramanlığı örneği de İmam-ı Azam Efendimiz’den verelim. Bakalım o nasıl sabır örneği vermiş o günkü topluma görelim.

Kufe Mescidi’nden çıkıp evine doğru giderken peşine düşen bir çekemez adam, söylenerek gelir arkasından:

-Sen İmam-ı Azam filan değilsin ama kendini büyük gösteriyor, İmam-ı Azam (en büyük imam) dedirtiyorsun kendine!

Arkasından söylenerek gelen adamı dinleyerek yoluna devam eden Hazreti İmam, anlaşılan meleklerin cevabıyla yetinmeye niyet ederek söylenenlere cevap vermez. Nihayet yolun sonuna gelince geriye dönüp tebessümle baktığı adama şöyle der:

-Burası benim evimdir, söyleyeceklerin bittiyse izin ver de evime gireyim artık! Bundan sonra ‘izninizle’ diyerek kapıyı itip evine girer.

Bu sabır ve tahammül karşısında dimdik kalan adam, kendini tutamayarak söylenir:

-Şimdi anladım sen gerçekten de İmam-ı Azam’mışsın!. Çükü der, bu sabrı ve tahammülü sıradan biri gösteremez! Ancak büyük insanlara mahsus sabır, tahammül kahramanlığıdır bu.

Ne dersiniz, bir de tasavvuf büyüklerinden Malik bin Dinar’ın gösterdiği sabır kahramanlığına göz atalım mı? Bakalım o nasıl ‘etki’ örneği veriyor çevresine: Yolda giderken kendisini gören bir kıskanç adam yanındaki arkadaşına der ki:

-Şu kendi halinde yürüyen adamı görüyorsun ya, riyakârın tekidir. Halka kendisini tasavvuf büyüğü gibi gösteriyor.

Sesin geldiği tarafa tebessümle bakan Malik bin Dinar ise şu karşılığı verir:

-Allah razı olsun senden, beni şimdiye kadar hiç kimse böyle doğru tarif etmedi! Gerçekten de ben nefsimdeki riya duygusunu tümüyle yok edemedim halen!

Ne dersiniz, bizlere de mesaj var mı bu ‘etki’ örneklerinden? Bizler de halimizle ‘etki’ örneği mi veriyoruz yoksa ‘tepki’ misali mi sunuyoruz çevremize? Tutum ve tavrımızı bir gözden geçirsek mi?

18 Eylül 2014, Perşembe

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org