DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 8548

Ölü Doğan Bebeğin Namazı Kılınır mı?

Okuyucumun mektubundan anlaşıldığına göre, komşusunun bir çocuğu dünyaya gelmiş. Ama, yaşamamış, hemen ölüm vâki olmuş. Başlarına böyle şey ilk defa gelen baba ve anne, ne yapacaklarını bilememişler. Bu çocuk büyük insan gibi yıkanıp, kefenlenip, namazı kılınarak mı defnedilecek, yoksa bir saat önce dünyaya gelen bir çocuk olduğundan böyle bir ameliyeye ihtiyaç olmadan götürülüp kabre mi konacak? diye şaşırıp kalmışlar. Çevredeki tecrübelilere sormuşlar. Kimi demiş ki: ? Bu bir masumdur. Bir saat önce dünyaya gelmiştir. Büyük adam gibi yıkanması, namazı kılınması icab etmez. Kimi de demiş ki: ? Bunun büyüğü, küçüğü olmaz. Büyük de olsa, küçük de olsa yıkanır, kefenlenir, namazı kılınıp defnedilir.. Söylentinin birbirini nakzetmesi üzerine işi, köylerinin imamına intikal ettirmişler. İmamın sözlerini de itirazla karşılayanlar, büsbütün şüpheye düşmüşler. Okuyucum diyor ki: ? Bize bu mevzuda kesin bilgi verirseniz, hem bir daha böyle olaylarla karşılaşınca tereddüt etmeyiz, hem de diğer okuyucular da istifade eder, bizim düştüğümüz şüphelere düşmezler
Evet, mes?ele bilinirse şüphelenmeye mahal kalmaz, halledilir. Bilinmezse, bir sürü rahatsızlığa sebep olur, hiç lüzumu olmadığı halde şüphe ve tereddütlere düşülür. Halbuki kitaplarımızda bunların hepsi açık seçik izah edilmiştir. Şaşırmaya hiç mi hiç lüzum yoktur.

Bilinmesi gereken hususlar şunlardır:

1 ? Çocuk doğarken canlı doğmuşsa, yâni bağırmış, yahut hareket etmiş, canlı doğduğuna kanaat getirilmişse, bu çocuk tıpkı büyük insan gibi muamele görür. Canlı olarak doğduktan hemen sonra da vefat etse, cenazesi yıkanır, bir beze sarılır, namazı kılınır ve sonra defnedilir. Yeter ki canlı doğduğuna kâni olunsun.

Hattâ, ismi de konulur. Defni, ismi konduktan sonra yapılır.

2 ? Şâyet, doğan çocuk canlılık işareti göstermemişse, ağlamamış, aksırmamış, esnememiş, ölü olarak doğduğuna kanaat getirilmişse, yine bir isim verilir, yıkanır, bir beze sarılır, ama namazı kılınmadan defnedilir. Ölü olarak doğması, sadece namazdan mahrum bırakır, diğer hususlar aynen icrâ edilir. Hattâ düşük dahi böyle defnedilir.

Ölü olarak doğan, yahut düşen çocuğun yıkanıp, beze sarılarak defin yapılması, insanlığın kerameti içindir. İnsan oluşu, onu böyle bir hizmete lâyık kılar. Çünkü insan küçük de olsa mükerremdir, hürmete lâyıktır.

Ölü olarak doğan, yahut düşen çocuğun namazı kılınmadığı gibi, haksız olarak, kasten babasını, anasını öldüren hayırsız evlâdın da namazı kılınmaz. Ana - babasını haksız yere öldüren çocuk da, sanki düşük gibidir. Yaşadığı hayatının ona bir fayda sağlamadığı, işlediği azim cinayetinden anlaşılmıştır. Bu kâtil bu cinayetinden dolayı kısas yapılıp öldürülse namazı kılınmaz. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org