DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 4572

Zekâta Tâbi Olan ve Olmayanlar

Zekâta Tâbi Olan ve Olmayanlar
SUAL:

? Kirada çalışan bir arabam var. Bunun getirdiği para ile geçinip gidiyoruz. Bu arabanın zekâta tâbi olduğu söyleniyor, doğru mu?

CEVAP:

? Hayır. Doğru değildir. Çalışan araba, fabrika, iş yeri, kirada bulunan akarlara zekât vermek gerekmez. Bunlar ticaret malı değil, ticareti yapma âletleri, malzemeleridir. Bunların kendilerinden değil, varsa getirdiği kazançtan zekât verilir.

Bu itibarla araba, taksi ve diğer vasıtalara zekât düşmez.

SUAL:

? Kullandığım hususî arabamın zekâtını verecek miyim? Bu arabayla işime gidiyor, şahsî ihtiyaçlarım için kullanıyorum.

CEVAP:

? Araba bir ihtiyaçsa, ihtiyaç için almışsanız, zekâta tâbi olmaz. Çünkü binek ihtiyacı, aslî ihtiyaçtandır. Aslî ihtiyaca ise zekât düşmez.

Ancak, araba sizin için bir ihtiyaç değil de bir lüks ise, ihtiyaçtan değil de, lüks ve sükse olsun için almışsanız, buna zekât düşer.

Çünkü aslî ihtiyaç olmaktan çıkmış, lüks istek yerine geçmiştir.

SUAL:

? Mevcut bulunan paramı araba, ev veya başka ihtiyaç almak için bekletiyorum. Bu paranın zekâtını verecek miyim?

CEVAP:

? Zekât devresinde mevcut olan paranın zekâtını vermek gerekir. Zarurî ihtiyaç için harcayacağım düşüncesiyle zekâttan mahrum edilemez. Zira zarurî ihtiyaç için zekât gününden önce harcanmış olsaydı, mes?ele biter, zekât gerekmezdi. Ancak, harcanmamış bekletilmiş, Yâni para, ya mecburî ihtiyaca sarf edilecek, yahut da edilmemişse zekâtı verilecektir.

Bu mes?eleye yakın olarak şunlar da söylenebilir:

? Elinde ev almak için parası bulunan, bu parayı bu ihtiyaca harcamışsa zekât düşmez. Çünkü aslî ihtiyacı için harcamıştır. Ama harcamamış, zekât gününde mevcut bulunuyorsa, buna zekât düşer. ?Aslî ihtiyacım olan ev almak için bekletiyorum? sözü zekâttan düşürmez.

Hac da böyledir. Hac mevsimi gelince elinde hacca götürecek kadar parası bulunsa, hac farz olur. Ya bu parayı aslî ihtiyacı olan ev almak gibi yere harcamış olacak, yahut da hacca gitme borcunu edâ edecektir.

SUAL:

? Bir miktar param var. Ancak bu para borcuma mukabildir. Bu paraya zekât düşer mi?

CEVAP:

? Borç karşılığı paralar zekâta tâbi olmazlar. O paralar aslında alacaklınındır. Borçlunun elinde muvakkat olarak beklemektedir. Zekât vermek gerekmez.

SUAL:

? Borcum var. Ama bu sene içinde ödenecek borç değildir. Tarihi gelecek seneyedir. O senenin borcunu da bu sene zekâttan düşecek miyim?

CEVAP:

? Her senenin borcu, o sene içindeki paradan düşülür. Bu itibarla, gelecek senenin borcuna bu senenin parası mukabil olarak tutulup da zekâttan düşürülemez. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org