DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 4650

Acaba bu kimsenin bankayla böyle ticarî is yapmasi, bankayi kefil göstermesi mesrû oluyor mu?

? Bir kisi bankaya müracaat ediyor, yapacagi ticarî bir is için kefil olmasini, teminat mektubu vermesini istiyor. Banka da bu sahsa kefil olup teminat mektubu veriyor. Böylece sahis bankadan aldigi teminat mektubuyla bir takim ticarî isler çeviriyor, olmayan parayla varmis gibi faaliyetlere giriyor. Acaba bu kimsenin bankayla böyle ticarî is yapmasi, bankayi kefil göstermesi mesrû oluyor mu?
Banka verdigi teminat mektubuyla kefil oluyorsa, bu kefilligi de belli bir ücret ve menfaat karsiliginda yapiyorsa bu câiz degildir.

Zira, Islâm hukukunda bir kimse bir baskasina kefil olurken kefaleti karsiliginda menfaat talebinde bulunamaz.

Zira kefil oldugu insan ya itimad edilecek kadar dürüst ve dogru biridir. Ya da itimat edilmeyecek derecede güvenilemeyecek biridir.

Sâyet itimad edilecek dürüstlükte biri ise dürüst insana kefil olurken ücret istemek, menfaat talebinde bulunmak câiz olmaz. Böyle insana kefil olurken gönülden, menfaat talebinde bulunmadan kefil olunmali, dürüstlügün karsiligi menfaatsez bir âlicenaplikla gösterilmeli, sen buna lâyiksin denmelidir.

Eger kefil olunamayacak derecede bozuk biri ise, zaten itimada sâyan biri olarak gösterilmesi dogru olmaz.

Aslinda Islâm, dürüst insana kefil olurken ücret talep etmeyi mesrû bulmamakla kalmaz, bu ücreti de rüsvet olarak degerlendirir, rüsvetli kefalet seklinde hükme baglar. Nitekim bir kisi:

? Ben sana kefil olurum, ama bana su kadar menfaat temin edersen, diyerek belli bir menfaati sart kosup kefil olsa, bu kefaletle ödeme mütkellefiyeti de tahakkuk etmez. Yâni kefillik bâtil olur. Ödeme mecburiyeti dogmaz.

Parayla kefillik câiz olmayacagi hususunu degerli fikih kitabi (El-Mebsût)?un kefalet bahsinde bulmak mümkündür.

Kaldi ki, banka bir fâiz kurulusudur. Fâiz kurulusuyla is yapmak ona direkt olarak, yahut da dolayli yoldan yardimci olmak gibi mânalari da ihtiva etmektedir. Âyet-i kerîmede helâl olan islerde yardimlasiniz, ama günah olabilecek islerde yardimlasmaya girmeyiniz, emri verilmektedir.

Fâizle istigal eden bir kurumla is yapip ticarî münasebetler kurmak ise bâzan direkt olarak, bâzan da dolayli yoldan yardim etmek gibi mânalari da ifade etmektedir. Bu bakimdan da teminat mektubunu mes?ûliyetsiz bir anlasma olarak görmek mümkün olmamaktadir.

Aslinda kefillik Müslümanlar arasinda yasamasi gereken sünnet-i seniyyelerden biridir. Resûl-i ekrem Efendimiz bir mü?minin on dinar borcuna hem kefil olmus, hem de söyle buyurmustur:

? Ez-zaîmü ârimün. Kefil, kefil oldugu degeri ödemekle mükelleftir.

Ne var ki, mü?minlerin itimada sâyan güzel hasletleri zaman içinde yikilmis, kefil olunacak güvenilir kimseler azalmistir. Bâzi kefilliklerde ise meydana gelen pismanliklar yüzünden kefil olmakta iyice korkulmustur. Bu itimad tekrar dogmali, mü?minler birbirine kefil olmaktan korkmayacak kadar Islâmî suur kazanip imanî tezahürler göstermelidirler.

Aksi halde ancak rüsvetle kefil bulunacak, sünnet olan sevabina kefillik dinî hayatimizda azalacaktir.

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org