DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 3331

KÖTÜ HUYLU BİR ERKEKLE EVLENEN HANIM NASIL DÜŞÜNMELİ?

Arapların ileri gelenlerinden İmran bin Hattan, sureti de sireti de kötü biriydi. Ona herkes dayanıp tahammül edemezdi. Ama onun tam aksine hem suret hem de siret güzelliğine sahip olan hanımı beyinin bütün kötü huylarına sabrediyor, bir geçimsizlik sinyali vermeden aile hayatını sürdürüyordu.

Bir gün İmran bu zıtlığı düşündü, sonra kendi kendisine söylendi:

? Hanımım ne kadar sabırlı biridir. Benim gibi hem suret hem de siret çirkinliğine maruz birisiyle bir zorluk çıkarmadan hayatını sürdürmeye razı oluyor. Hiç de şikayetçi olmuyor...

Hanımı bu sözleri duyunca hemen karşılık verdi; ama nasıl?

? Bey dedi. Sen hiç üzülme. Sen öylesin ben böyleyim; ama bu zıtlıklar ikimizi de cennete götürecektir. Bizi cennete götürecek bir hayata niçin razı olmayayım?

İmran sordu:

? Nasıl olacak da senin gibi iyi biriyle benim gibi kötü biri de cennete gidecek?

Şöyle izah etti hanımı:

? Sen benim gibi iyi bir hanıma sahip olduğun için şükrediyorsun. Ben de senin gibi kötü birine düştüğüme sabrediyor, iyi geçiniyorum. Böylece sabredenlerle şükredenlerin gideceği cennete ikimiz de birlikte gitme hakkını elde etmiş oluyoruz. Bunun için ben bu hayattan şikayetçi olmuyorum.

Olayı anlatan zat diyorki:

? Dünya bir yana, böyle hanımlar bir yana!..

Ne dersiniz? Aslında bu düşünüş Peygamberimiz (sav)?in hadisindeki mümin tarifine tıpa tıp uyan bir düşünüştür. Efendimiz (sav) mümini tarif ederken, şöyle buyurmuştur:

? Hayret edilir müminin haline. O sevimli bir durumla karşılaşırsa şükreder, cenneti kazanır. Sevimsiz bir durumla karşılaşırsa sabreder, yine cenneti kazanır. Böylece mü?min her iki hali de hakkında hayra çevirir...

* * *

Sahabeden sonraki devirde çok kuvvetli bir kültür etkisi görülüyor. Beyler de hanımlar da bu köklü kültürün tesirinde kötülüklerden korunuyorlar.

Nitekim arz ettiğim bu misalden başka bir misali de görmekteyiz bu devrenin hanımlarında. Bunu da meşhur tasavvuf büyüğü Asmai anlatıyor:

Hanımın birine komşusundan şöyle bir laf dokundurması gelir. Seviyesiz komşu şöyle söylenir:

? Bu hanımın da şansı yokmuş ki böylesine kötü bir adama düşmüş.

Bunu hoşa giden bir iltifat olarak görmeyen hanım şu karşılığı vermiş:

? Ne biliyorsun beyimin kötülüğünü? Şayet Allah (cc)?a hoş gelen bir ameli olmasaydı Rabb?im beni ona nasip eder miydi? Benim de Allah (cc)?a hoş gelmeyen bir amelim olmasaydı onu da bana kısmet eder miydi? Allah (cc)?ın her tasarrufunda isabet vardır, hiçbirinde zulüm ve yanlışlık yoktur.

Hanım, bundan sonrasını şöyle tamamlar:

? Sen ne kötü komşuymuşsun ki bizim yuvamızı yıkacak sözler söylüyor, şeytani telkinlerde bulunuyorsun??

Evet böyleleri için söylüyorlar meşhur sözü:

? Dünya bir yana, böyle hanımlar bir yana. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org