DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 5071

HANIMLAR KOCALARININ KARŞISINA NEDEN BAKIMLI ÇIKMALI?

Telefonun öbür ucundaki ses oldukça çekingen ve ürkekti. Sanki korkarak telefon ediyor hissini veriyordu. Rahatlatmak için önce ben konuştum:

? Biz her türlü soruya alışığız. Bu hayatın içinde birlikte yaşıyoruz. Meselen ne ise rahatça anlatabilirsin, ayıplama, suçlama gibi düşünceler bizim hayalimizden geçmez..

Yanılmamışım. Rahatlamış insan sesi kulağıma gelmeye başladı. Özür dileyerek girdi konuya.

? Bu benim çok özel meselem. Belki de bunu size sormamalıydım, ama kitaplarınızı, yazılarınızı okuyunca sizi bir sır ortağı gibi yakınımda hissettim. Şahsen görmesem de itimat hissi duymaya başladım. Siz de böyle sıcak karşılayınca yanılmadığımı anladım.

? Sizi telefon masrafına boğmayayım. Hemen meselenizi sorun isterseniz..

? Dükkanım zengin bir muhitte. Gelen müşteri bayanlar da giyim kuşamına dikkat eden bakımlı bayanlar. Onları görünce kendi kendime söyleniyorum, keşke diyorum, bizim ki de kendine böyle iyi baksa, giyim kuşamına dikkat etse, akşam beni karşılarken mutfakta yemek kokularıyla kirlenmiş bakımsız giyimle karşılamasa. Eli yüzü karışık muhatap olmasa. Yani beni gördüklerime imrendirmese. O da derli toplu, bakımlı bir giyimle, tebessümlü bir bakışla muhatap olsa.

? Sizinki derli toplu giyinmiyor mu? Tebessümle karşılamıyor mu?

? Hayır. Bizimki tam tesettürlü bir sıkıyönetim komutanı..

? Eyvah, hanımın tesettürünü mü terk etmesini isteyeceksiniz?.

? Hayır hayır. Asla!. Tesettürlü olmasını ben de istedim. Ama tesettürlü olmak palyaço gibi giyinmek, sokağın tozunu toprağını süpürmek değildir herhalde. Öyle tesettürlü hanımlar görüyorum ki, yakıştırıyorlar doğrusu. Hatta açıklar bile imreniyor, ben de bu güzel giyimi benimseyebilirim diyebiliyorlar. Benim isteğim, tesettürü terk etmesi değil, tesettürüyle de güzel giyinmesi, beni başkalarına imrendirmeyecek bir bakımlılık içinde, güler yüzle muhatap olması. Asık suratla değil.

? Bence bunları karşı karşıya oturup sakince kendisine anlatmalıydınız.

? Anlatmaz olur muyum. Hem de defalarca anlattım. Bak hanım dedim, ben bütün gün giyim kuşamına dikkat eden bakımlı beyanlara muhatap oluyorum. Onların cazip durumlarını seninle kıyaslıyorum. Sen hep sınıfta kalıyorsun. Sana duymam gereken ilgimi bu bakımsız halinle, asık suratınla zayıflatıyorsun. Beni yemek kokularıyla dolu, yıpranmış giyim ve asık suratla karşılama. Başkalarında gördüğüm bakımı ve tebessümü sende de görmeliyim. Aradığımı sende göremeyince kalbimde gönlümde kaymalar oluyor. Ben ise bunları günah biliyor, böyle kaymalara düşmek istemiyorum.

? Hanım bunları dinliyor mu?

? Dinliyor!.

? Ne diyor bunlara karşı?

? Beni suçluyor. Sen hacca gitmeden önce böyle değildin. Hacdan sonra düzeleceğine, daha da bozuldun, utanman lazım artık, diyor.

? Gerçekten hac?dan sonra mı böyle oldun?

? Hacdan önce fakir muhitteydim. Perişan giyimli kimselerle muhatap oluyordum. Yoksul kimselerdi müşterilerim. Hac?dan gelince dükkan değiştirdim. Şimdi bu muhitteyim.

? Peki bana ne diyorsun bu durumda?

? Senin yazılarının etkisi çok. Gazeteden kesiyor, toplantılarında okuyorlar.

? İyi güzel de. Ben ne diyeyim, ne yazayım?. Onu söyleyin bana.

? Biliyorsunuz bütün erkekler hanımlarının iyi giyinmelerini, kendilerine cazip görünmelerini isterler. Buna dikkat etmeyen bakımsız kadın erkeğini iyi giyinen bakımlı kadınların etkisine terk etmiş olur. Zihni kaymalar meydana gelir.

? Aynı dikkat erkekler için de söz konusu değil mi? Hanımlar da beylerinin iyi giyimli, bakımlı olmalarını istemezler mi?

? İsterler elbette. Onların da hakları var şüphesiz.

? Öyle ise iki taraf ta kendilerine dikkat etmeli değil mi?

? Elbette. Ama tesettürlü hanımlar daha da dikkatli davranmalı, beylerinin dikkatini kendi üzerlerinde toplayacak bakım ve temizliğe daha da önem vermeliler, tebessümü unutmamalı. İşte bu konuda yazı istiyorum sizden.

? Öyle bir yazı nasıl yazılır şu anda bilemiyorum. Ama telefon konuşmamızı aynen aktarabilirim.

? Ben ona da razıyım. Yeter ki erkeklerin nasıl düşündüğünü öğrenme imkanı bulsunlar.

* * *

? Ne dersiniz? Bu görüşlerin düşünülecek tarafı var mı? Yoksa topyekun ret mi gerekir? Hac?dan sonra bozulmuş mu bu bey!. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org