DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 17527

KADININ YÜZÜNDEKİ TÜYLER ALINAMAZ MI?

Hanımların kendilerini çirkinlikten kurtaran usullere başvurmaları yasak değildir. Hatta gereklidir de. Ancak dikkat, edilecek husus şudur:

? Hanım kim için süslenecek, kime kendini cazip gösterecek? Yani kim için böyle bir görünüş güzelliğini geliştirmeye çalışacak?

Beyi içinse mesele yoktur. Bir hanımın beyi için süslenip kendisini cazip hale getirmesi kitaplarımızın tavsiye ettiği bir tedbirdir. Çünkü nâmahremden anlamayan nice kadınlar kendilerini herkese cazip göstermekte; dindarını da dindar olmayanını da fitne seline atar durum arz etmektedir.

İşte böyle bir vasatta hanımın kendini cazip hale getirmesi ve beyinin dikkatini sokaktan çekip kendine bağlamasından daha makul bir şey düşünülemez. Hem beyi, hem de kendisi için faydalıdır bu.

Mahzurlu olan hal, kadının kendisini kocasından başkasına cazip gösterir hale getirmesi, nikâhlısının dışındaki erkeklere karşı çekici duruma girmeye çabalamasıdır.

Zaten her türlü fitne de buradan meydana gelmektedir.

Kendisini kocasının dışındaki erkeklerin dikkatini çekmek için süsleyen kadınları, Efendimiz şiddetle uyarmış.

? Benden sonra erkekler için en yıkıcı fitne (kendini nikâhlısından başkası için süsleyen) kadın tahrikidir, buyurmuştur...

* * *

Bu konuya niçin mi girdim? Bir okuyucumun sualinden dolayı. Yeni evlenmiş olan bey, dinlediği bir konuşmadan sonra bize şu suali sorma ihtiyacı duymuş:

? Hanımlar yüzlerindeki tüyleri alamazlar mı? Dindar hanıma bu konuda izin yok mu? Dinlediğim bir konuşmada buna izin olmayacağı intibaını aldım. Çok da üzüldüm. Çünkü yeni evli biri olarak buna ihtiyacımız vardı. Bunu yasaklayan hadis var deyince zor durumda kaldık doğrusu. Demek dindar hanım, kendisini beyine cazip hale getiremez.

Fıkıh kitaplarına baktığımızda şu hükmü görmekteyiz:

? Kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alınır. Erkeklerde görülen sakal, bıyık gibi şeylerin kadınlarda görülmesi halinde; alınması câizdir.

?İbn-i Âbidin, sakal ve bıyığın kadında fıtrat olmadığını, bu sebeple (eğer çıkarsa) kesilmesinin (müstehab) olacağını beyan etmiştir!

Bu kılları gidermenin en uygun yolu tıraş olmak değil, ağda, pudra veya benzeri tıbbî şeylerle yolmaktır.? ( Kadın İlmihali, Mürşide Uysal, s. 370)

Anlaşılan odur ki, dindar hanımın kendini beyine karşı cazip duruma getirmesi müstehabdır. Beyini yabancıların cazibesinden korumuş olma hikmeti de vardır bunda.

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org