DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2811

KAYINVALİDELERİN KIZLARINA KOCALARI ALEYHİNE TELKİNDE BULUNMALARI DOĞRU MU?

Okuyucum önce kayınvalidesine koşmuş, sonra ise kaçmış... Kendisi böyle ifade ediyor durumu. İsterseniz olayı birlikte dinleyelim.

? Kayınvalidemin yakınında bulunursam daha huzurlu oluruz düşüncesiyle yanlarından bir ev kiralayıp yakınlarına yerleştik. Ancak kısa bir süre sonra benim itaatli ve saygılı hanımımda bir sertlik, tepkisellik meydana geldi. Her fırsatta hatalarımı, kusurlarımı sayıp dökerek sık sık münakaşaya başladı. Bu sefer beni bir düşüncedir aldı. Bu hanımda böyle bir tepkisellik yoktu, nereden geliyor diye araştırmaya başladım. Karşıma şu gerçek çıktı. Meğer sık sık bir araya gelen kayınvalide ile kızı, benim kusurlarımı sayıp döküyorlar, kayınvalide de, kendini ezdirme, hakkını koru, bu kifayetsiz ve beceriksiz adamdan senin neren aşağıdır!.. gibilerden akıl veriyor, telkinlerde bulunuyormuş... Aldığı bu türlü telkinlerden sonra hanım da böylesine tepkiselliğe giriyormuş.

Bunu anlayınca hemen fikrimi değiştirdim, evimi uzaklara taşıma gereği duydum. Bununla kalsam iyi. Bu defa da hanıma yasak koydum. Babasına, annesine gitme yasağı. Bu yasağı halen uyguluyorum. Lakin, böyle bir yasak koymaya hakkın yok, dinimiz ana babayı ziyarete engel olmana izin vermez, günaha giriyorsun, dediler. Zaten ben de bunu sormak için aradım sizi. Ne diyorsunuz? Bu yasağı koymaya hakkım yok mu? Yuvamı yıkmaya yönelik telkinlerde bulunan kayınvalideye gitmesine engel olamaz mıyım?..

* * *

Efendim, önce düzeltilmesi gereken bir noktaya dikkat çekmek istiyorum, sonra sorunun cevabına geçebiliriz.

Şu kesindir ki, hiçbir kayınvalide yavrusunun geçimini bozmaya, yuvasını yıkmaya yönelik telkinde bulunmaz. Yavrularının mutluluğu anne babanın da mutluluğudur çünkü.

Bunu böyle bilmeli, anne babalar çocuklarının geçimini bozucu, yuvasını yıkıcı telkinlerde bulunmazlar, diye baştan kabul etmeliyiz. Ancak, bazan kızın annesi damadın kusurlarını sayıp döker, bazen de damadın annesi, gelinin kusurlarını sıralayıp öne çıkarır. Düzeltmek maksadıyla tabii. İşte yıkım da böyle maksadı aşan iyi niyetli konuşmalardan sonra meydana gelir. Nitekim okuyucunun önce kayınvalidesine koşup da sonra kaçmasında da aynısı olmuştur.

Eminim ki, bu kayınvalide, konuştuklarının kızcağızda ne türlü olumsuz hisler meydana getirdiğini bilmiyor; beyine karşı beslediği sevgi ve hürmeti yıktığının farkında olmuyor. Farkında olsa söyler mi böyle sözleri? Yıkar mı yavrusunun yuvasını?

* * *

Gelelim yanlış fikir veriyor zannıyla kızıyla ana babasını ziyaretten men etme konusuna.

Hemen ifade edelim ki, ana baba hakları, hakların hiçbir suretle vazgeçilemez, yok edilemezidir. Bunlar Hıristiyan bile olsalar hakları sabittir. Şu, bu bahanelerle hakları yok sayılamaz.

Yakında iseler haftada bir gün sabahtan akşama ziyaret haklarıdır. Uzakta, ayrı şehirlerde iseler senede bir defa aynı haklarını kullanırlar. Onlar gelip gidemezlerse kızları onlara gider, bu hakkını kullanır. Yanlış fikir veriyor düşüncesi küslüğe gerekçe kılınamaz.

Din kardeşiyle üç günden fazla küs durmayı yasaklayan bir dinin mensubu olan bey, herhalde valide makamına kâim olan kayınvalide için de bunu geçerli görür.

Burada esas konunun özeti şu olsa gerektir:

Anne makamına kâim olan kayınvalidelerden kaçılmamalı, ama onlar da kaçılacak bir kayınvalide kanaatini de uyandırmamalı, tutum ve tavırlarıyla bu intibaı vermemelidir.

Meselenin özü budur bence. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org