DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 4695

EVLENİRKEN ÖNCEİSTİŞARE Mİ YAPMALI,YOKSA İSTİHARE Mİ?

Okuyucumun suali şöyle:

- Hayırlı bir kısmet çıktı, evet demek üzereyken bir de istihareye yatın, dediler. Kendimize itimat etmediğimizden yaşlı bir hanıma istihare emanet ettik. Ertesi sabah, istiharede iyi görünmüyor, vazgeçin, şeklinde bir yorumla karşılaştık. Halbuki bizim yakınlarımızla yaptığımız istişarede münasiptir, uygundur, denktir, demişlerdi. Biz de evet, demek üzereydik. Şimdi durumumuz ne olacak? İstihareye göre mi, istişareye göre mi hareket edeceğiz?

  -Önce istihareyi kısa bir tahlile tabi tutalım.Çünkü  İstiharede görülen şey evet'e mi, yoksa hayır'a mı işaret ediyor, onu kestirmek kolay değil. Yoruma bağlı bir görüntü..

  - Sonra görülen şey şeytani mi, yoksa Rahmani mi? Bunu da kestirmek kolay değil. Bunun için de ehil olmak gerek.

    Bir de istihare bağlayıcı değil. İlle de görülen işarete göre hareket edilecek diye dini bir mecburiyet yoktur.

   -  İstişareye gelince. Ehil kimselerin meseleyi enine boyuna konuşup düşünmeleri sonunda vardıkları bir sonuç var. Bu sonuç hem aklın, hem mantığın, hem de ilim ve  tecrübenin sonucu olan bir karar olur. Yahut da olmalıdır.

   Öyle olunca istişareye uymaktan başka yol kalmaz.

Meseleyi istişareye iştirak edenlerin akıllarıyla da düşünmek, gözleriyle de görmek, ilimleriyle de nazar etmek.,tecrütbeleriyle de incelemek  herhalde sağlam bir tahlil olur. Biri yanılabilir, ikincisi görmeyebilir, ama hepsi de aynı yanlışa düşmezler.

Bundan sonrası Allah'a tevekküldür.

Esasen bu gibi hayati konularda en sağlam tedbir, tarafların birbirlerini gerçek hüviyetleriyle tanımalarıdır. Olmayan vasıfları var gösterip de sonunda sürprizlerle  karşılaşmamalarıdır. Öyle ise çok ihmal edilmeyecek mühim bir konu da, iki muhatap evliliktenve birbirlerinden  neler beklediklerini karlışılıklı olarak konuşmalı,ne düşündüklerine ait meçhur bir konu bırakmamalı,birbirlerini çok iyi tanıyıp anlamalılar ki sonunda bir sürprizle karşılamsınlar.Bunu temin için yanlarında başkalarının da bulunduğu yerlerde,yahut ta herkese açık olan mekanlarda düşündüklerini tam olarak konuşup  iyi bir tanışmadan sonra kararlarını vermeliler.

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org