DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2476

KIZIN ÇEHİZ PARASINI KİM VERECEK?

Bir zayıf imkânlı babanın üç kızı, bir de oğlu vardır. Bu adam şâyet gelin edeceği üç kızının bütün masraflarını kendi çekecekse, durumu ne olur, iktisadî vaziyeti ne hâle gelir?

Diyelim ki çok mütevazi bir çeyizle işin içinden çıkmayı tercih ederek her kızına beş milyar liralık masraf yapsa; üç kızına on beş milyar liralık masrafa girecek, belki de borç yüklenecektir. Varsa ne ise de, yoksa ne yapacak bu baba, bu anne?..

Nasıl çıkacak bu işin içinden? Baba ve anneleri kızlarının bunca masraflarını kendi keselerinden görmek zorunda kalacaklarsa, onlara hep iktisadî durumunu mahveden, bir sürü borca, harca sokup, sonra aldığıyla başkasının evine giden biri olarak bakmayacaklar mı? Oğlan kardeşin bu noktadaki duygusu ne olacak? Kendi evlenme imkânının başkasına sarf edildiğini düşünmeyecek mi? Bu düşünce âile düzenine kötü te?sir getirmeyecek mi?

İşte bunun içindir ki, kız tarafı çeyiz eşyası almak için oğlan tarafından bir miktar para alır, bu para kızın, dolayısıyla kızın vekili olan babanındır. Baba ve ana, bu paradan şahsî ihtiyaçları için kuruş harcayamazlar. Para sâhibi olan kız helâl etmedikçe.

İşte bunun İslâmdaki adına mehir denir. İslâm hukukunda mehir kızın hakkıdır. Kendisine âit çeyiz eşyalarını bununla alır, ana babalarına yük olmamaya çalışır. Aileyi sarsmamaya gayret eder. Böylece oğlan çocukları da kız kardeşlerine kendilerini bir sürü iktisadî sıkıntıya sokacak, kendi evlenmelerini güçleştirecek yabancı nazarıyla bakmazlar. Bu takdirde hem kızını verip, hem de bir sürü ev eşyası hibe etmek zorunda kalan anne ve baba fedakârlık üstüne fedakârlığa katlanmak zorunda kalmazlar.

Demek ki mehir ölçüsünü kaybetmeden geçmişte olduğu gibi devam etmiş olsaydı, kız babaları senelerdir bu kızın ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağım, gibilerden bir sıkıntı içine girmeyeceklerdi. Ne var ki, mâkul ve meşrû ölçüyü aşıp taşarak başlık parası şekline inkılâp eden mehir, bu defa da yer yer, muhit muhit, oğlan tarafını yıkan bir gayrimeşru duruma girmiş, böylece de çığırından çıkmıştır.

Elbette ki bu da yanlıştır. Doğru olanı yorgana göre ayak uzatmak, malî duruma göre mehir istemek ve bu mehirle kızın çeyiz eşyasını alıp evi fazla sarsmamaktır. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org