DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 14805

SPİRAL TAKMANIN HÜKMÜ NEDİR? GUSLE ENGEL OLUR MU?

İslam nüfusun azalmasını değil çoğalmasını esas alır. Çoğalmak asıl, azalmak istisnaidir İslam nazarında.

Bu bakımdan Müslümanlar çocuklarının az olmasını pek istemezler. Ancak çoğalan nüfusun kalite kazanmasını, vasıflı eleman halinde hayata atılmasını da düşünürler.

Şayet çocuklarını iyi bir İslami terbiye ile yetiştiremeyecek, bakımını, beslenmesini sağlayamayacak, Peygamberinin iftihar edeceği ümmet vasfını da kazandıramayacaksa durup düşünür. Bakabileceği, bu vasıfları kazandırabileceği kadar çocuk sahibi olmayı ister. Ancak bu niyet ve anlayışla çok çocuktan kaçınabilir, çocuğun teşekkülüne mani olacak ilaçları, hapları kullanır, spiral takmaya da ancak bu anlayış içinde yönelebilir.

Rahim ağzına konan bu spiral aleti, çocuğun teşekkülünü yüzde (97-98) nispetinde önler, fazla çocuk sahibi olmaya mani olur. Ancak hanım bunu beyi ile anlaşarak yapar. Kocasından izinsiz kullanması helal olmaz.

Sıhhi açıdan mahzurlarının da görüldüğü söylenen bu spiral?in, gusül açısından da engelinin olduğunu düşünenler var. Bu konudaki sorularını da şöyle sormaktalar:

- Rahim ağzına konarak oluşumu önleyen bu spiral, guslü gerektirir mi? Ya da sonra yapılacak gusle mani olur mu?

İlgili eserlerde iki ihtimalden söz edilmekte, cevapta bunlara göre verilerek şöyle denmektedir:

- Kadın haznesine (erkek tenasül aleti hariç) parmak salınır, spiral gibi plastik alet konur veya benzeri şeyler sokulursa gusül lazım gelmez!.

Ancak kadın bunlardan şehvet duyarsa, ya da bu maksatla kullanmış olursa gusül lazım gelir, yıkanması icap eder. Duyduğu lezzeti, ya da beslediği niyeti guslü gerektirir.

Bu duygu dışında kadının haznesine tedavi için doktorun parmakla veya alet ile müdahale etmesinde, kadına ve doktora gusül gerekmez. Tedavi için kullanılan diğer fitil ve benzerleri de aynıdır, gusül gerektirmez. Bununla beraber şüpheden kurtulmak için gusül yapması ise rahatlamaya sebep olur, mahzur getirmez.

Hazneye spiral konması guslü gerektirmediği gibi, yapılacak gusle de mani olmaz. Çünkü gusülde haznenin içi yıkanması lazım değildir ki, spiral gusle mani olsun.

Gusülde gözlerin içi ile hazne içi yıkanması gereken kısma dahil değildir. Suyun buralara kadar ulaşması gerekmez. Bu sebeple gözlerin kapalı kalması da guslü önlemez.

Ancak kulakta kapanmamış küpe deliği ile derinde kalmış göbek çukurunu elle hafifçe ovup suyun buraları yıkamasına ihtiyaç vardır. Zira buralar gusülde vücudun yıkanması gereken dış kısmına dahildir.

Tırnak üstüne yapışmış (oje gibi altına su geçirmeyen) boyaların da gusle mani olacağını burada hatırlamakta fayda olsa gerektir.

* * *

Gebe kalmayı önleyen modern buluşların içinde kadını ve erkeği geri dönüşü imkânsız şekilde kısırlaştıranları da vardır.

İslam, insanın fıtratını değiştiren bu kısırlaştırma yöntemine izin vermez. Gerek kadın, gerekse erkeği kısırlaştırıp ebedi olarak çocuk sahibi olamaz hale getirmeyi helal görmez.

Olabilir ki bugün çocuk sahibi olmak istemeyen eşler yarın şartlar değişir, çocuk sahibi olma ihtiyacıyla karşılaşabilirler. Bu imkanı tümüyle yok eden bir yönteme İslam meşru gözle bakmaz.

Kısırlaştırma, ya da bunun aksi olan sun?i tohumlama ancak hayvanlarda caiz olabilir. Bir hayvandan alınan tohum, başka bir hayvana aşılanabileceği gibi, hayvan ebedi olarak ta kısırlaştırılabilir de. Ama ancak hayvana böyle yapılabilir, insana değil..

Çeşitli haplar, ilaçlar ve spirallerle yapılacak korunmanın bazı bünyelerde yan etkisi de görülmekte, vücuda zararları da söz konusu olmaktadır. Bu bakımdan ilaçlar, haplar, spiraller bir uzman doktordan alınan sağlam bilgilerle kullanılmalı, böylece yan etkilerden korunmaya dikkat göstermelidir. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org