DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 6007

AİLE MAHREMİYETİNDE MUTLULUĞUARTIRAN TEDBİRLER CÂİZ Mİ?

    Karı-koca arasında yaşanabilecek bazı önemli mahrem meseleleri yadırganmayacak bir üslupta arz etmeye çalışacağım. Bununla beraber alışılmayan bu gibi mahrem bilgilerin verilmesini bazıları yadırgayacak, hatta ayıplayacak, böyle şeyler olmaz diyecekler. Ama gerçek olan odur ki, yapılması gereken şeyler, eşlerin gözlerini dışarıya kaydırmamaları, hatta hayallerini de yabancıların görüntülerinden korumaları, içe dönük aile bağlarını zayıflatmamalarıdır. İşte bunu sağlamaya vesile olacak bilgiler kötülüğe vesile olan şeyler değiller ki, bilinmeyip meçhulde kalması daha iyi diye düşünülsün. Bunları hep yabancılar bilsin, dindarlar da nihayet onlara imrenip sınırı aşacak şekilde taklit etmeye yönelsinler..

Muhtemeldir ki eşler bu fıkhi bilgilerden istifade ile karşılıklı duygularına canlılık ve cazibeler katarak sevgi bağlarını kuvvetlendirir, dış cazibenin zayıflatamayacağı bir aile bağı kurmuş olabilirler.

Bu anlayış içerisinde bazı özel tedbirleri bilgilerinize sunmakta fayda mülahaza ediyorum:Mühimlerini şöyle sıralayabiliriz:

   1- Aile hayatının her anında temizliğe dikkat mühimdir. Ancak, münasebet öncesinde bilhassa cinsel organ bölgesinde yapılan sabunlu, tıraşlı temizlik daha da mühimdir. Çünkü en çok mikrop barındıran bu bölgenin kirli kalması halinde yuvalanmış olan mikroplar rahim içine münasebet sırasında ulaşma fırsatı bulur, bilhassa kadın hastalıkları böyle bir temizliğin ihmal edilişinden de kaynaklanır..

     2- Karı-koca arasında avret olmaz!. Yani, birbirinden saklayacakları yerleri yoktur. Her yerlerine bakabilir, dokunabilirler. Organlarını ellemelerinde sakınca söz konusu değildir.

Bu konuda İmam-ı Ebu Yusuf'un bir hatırası kayıtlıdır 'Hanımlara Özel İlmihal'de. Diyor ki:

- Ebu Hanifeye sordum ki, erkek karısının mahrem yerini elle tutarsa, kadın da aynıyla karşılık verir, o da aynı şeyi yaparsa sakıncası olur mu? Dedi ki:

- Hayır, sakıncası olmaz. Hatta faydası da olur. Hissi bağlılıkları kuvvet bulur, sevgi çoğalmasına sebep olur!.

 Bundan olacak ki bazı din bilginleri, karı-kocanın aynı odada karşılıklı tesettürsüzlüklerinden dolayı mahzur doğmaz, demişlerdir. Ancak ilişki halinde üzerleri örtülü bulunması uygun olur. Kimse görmese de Allah utanılacakların en başında gelir. Onun ve meleklerin göreceğini hatırdan çıkarmamak gerek.

     3- Beşeri ilişkinin yasaklanan, ya da tavsiye edilen tek şıkkı ve şekli yoktur!. Hangi şekilde isterlerse onu tercih edip, yaşayabilirler. Ancak meşru çocuk yatağını bırakıp yanındaki dışkı mahalline yönelme sapıklığı, hem insan fıtratına aykırı, hem de kesinkes haram olduğundan böyle bir duygu sapmasına izin verilmemelidir.

      4-Münasebet anında başka kadın ya da erkeği hayal ederek ilişkide bulunmak uygun değildir. Başkaları hayalde de olsa sizden emin olmalıdır. İbn-i Abidin diyor ki: - Böyle bir tasavvur, helal olan  temiz suyu haram olan pis içkiye benzeterek içmek gibidir ki, bunun uygun olan bir hayal olduğunu kimse söyleyemez.

       5- İhtiyaç halinde eşlerin kendilerini çeşitli usullerle münasebete müsait hale getirme hazırlığı yapmaları mahzurlu olmaz. Böyle bir ön hazırlık aslında gerekli olan bir tedbirdir de. Çoğunlukla geç uyanan kadın tarafının buna ihtiyacı erkekten de fazla olabilir. Erkeğin tek taraflı tatmini kafi bulması zulümdür. Karşı duyguyu hazırlama şartı da söz konusudur.

          6- Cinsellik duygusu ailenin ağır yükünü çekmeleri için Yaratan'ın taraflara verdiği bir ücrettir. Hayatın içinde bu ücretin işgal edeceği yer, zihni sürekli istila ederek hayatın gayesi haline gelmemelidir. Yoksa içtikçe susuzluğu artıran deniz suyu gibi, meşgul oldukça baskısı artar. İradesini kullanamayan insan, seks aptalı haline gelebilir.

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org