DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2094

İSLÂMDA CİNSELLİĞİ TEŞHİR VE TAHRİKİN HÜKMÜ NEDİR?

Siz de herkes gibi hislerle dolu bir insansınız. Zaten cinsî hislerden yoksun insan normal insan da sayılmaz.

Bu yüzden, insanı böylesine önemli hislerle teçhiz etmiş olan Yaratan, bu hislerin zararından kurtulup hep faydalı halde muhafaza etmesi için bir kısım yasaklar koymuş, bu yasaklara uyması için de peygamberlerin diliyle ikazda bulunmuştur. Nitekim Peygamberimiz (sav)?in bu konudaki çarpıcı bir ikazı da şöyle olmuştur. Buyuruyor ki:

? Yabancı bir kadınla bir erkek, teke tek tenha bir yerde buluşurlarsa üçüncüleri şeytandır.

Evet, Rabb?imiz, Rasûlü?ne böyle söyletmiş, yarattığı insanların beşerî hislerinin zararından kurtulma yolunu böyle nazara vermiştir.

Böylesine ısrarlı ve çarpıcı ikazların bir sebebi, cinsî hislerin ayaklanıp isyana yönelmesi halinde sahiplerini aşırı baskı altına alıp akılsız kimselerin yapacağı kötülükleri yaptıracak konumda bulunmasıdır.

Bundan dolayıdır ki Efendimiz (sav)?in bir diğer ikazı da şöyle olmuştur:

? Cinsî hislerini ayaklandırıp da isyana yönelten kimse, bu halde iken aklının ya tümünü, yahut da üçte birini yitirmiş gibidir!

Yani akılsızlar neleri yapar, nelere cüret ederlerse, onlar da o hale gelince öyle şeyleri yaparlar. Sonra hislerinin baskısından kurtulunca bin pişmanlık duyarlar; ama bunun bir faydası olmaz. Çünkü kurşun namludan çıkmış, hedefini vurup tahribatını yapmıştır.

İşte böylesine ömür boyu yaşanacak bir utanç ve pişmanlığa düşmemek için ikaz ediyor Efendimiz:

? Tahriklerden, teşhirlerden uzak kalın, hislerinizi isyana yöneltecek görüntü ve ortamlardan, yılandan ve akrepten kaçar gibi kaçın. Çünkü isyana başlayan hisler, tahrik olup ayaklanan arzu ve istekler, kolay kolay irade dinlemez, sahibinin düşeceği utanç verici halleri düşündürmez. Vicdan ve mantığının feryadına rağmen sürüklene sürüklene gider uçurumun kenarına, ayağının kayacağı tehlikeli zemine.

* * *

Bu sözlerimiz şaibeden kaçınan temiz ve nezih insanlar içindir. Elbette bir sürü yanlış ve yasaklar içinde dolaşıp da kurtulamaz hale gelince, battı balık yan gider, diyenlere söyleyecek bir sözümüz olamaz. Onlar nasıl yaşıyorlarsa onu savunacak, hislerinin isyan ve ayaklanmasının icaplarına uymayı sürdürecekler. Çünkü insan, inandığı gibi yaşamazsa, yaşadığı gibi inanmaya başlayacak, sonra da içine düştüğü yanlışını savunma zorunda kalacaktır.

Bunun için ikaz ediyor Allah Rasûlü (sav) (meâlen):

? İnandığınız gibi yaşayın ki yaşadığınız gibi inanmaya mecbur kalmayasınız, yanlışlarınızı savunur duruma girmeyesiniz. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org