DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 14040

GUSÜLLE İLGİLİ SORULAR

Mezi, Vedi adlarındaki (zevk duyulmadan) gelen ince akıntılardan dolayı gusül gerekmez. Bunlar bazan gıcıklayıcı mevzuları hatırlamaktan, tahrik edici manzaralar görüp hayal etmekten, bazan da küçük su döktükten sonra gelen ince koyu akıntılardır. Sperma gibi şiddetle ve zevkle gelmediği için sadece ? varsa ? abdesti bozar, guslü gerektirmez.

SUAL:

? Yıkanması gereken cünüp kimse, gusülden evvel bir şeyler yeyip içmek istese ne yapar?

CEVAP:

? Kendisine gusül farz olan kimse mümkünse yemek-içmek işini yıkandıktan sonraya bırakmalıdır. Buna rağmen yemek yemeyi zarurî görüyorsa ekmek ve yemeğe değecek taraflarını yıkamalıdır. Yani, el ve ağzını yıkayıp ondan sonra yemek yemeli, su içmelidir.

Buna göre, sahurda yıkanmaya vakit bulamayan kimse el ve ağzını yıkayıp yemeğini yer, sonra da guslünü yapabilir. Yıkanmadığı için sahursuz kalmak mecburiyetinde değildir.

SUAL:

? Şâfiî mezhebinde gusülde ağız ve burun içini yıkamak farz olmadığını biliyoruz. Hanefî mezhebinde ise farz olduğu malûmdur. Buna göre, ağızda dolgulu diş bulunan bir Hanefî kimse, gusülde bu dolgulu dişi sökmesi ve altına suyu geçirmesi mi gerekecek, yoksa dolgulu yerin üzerinden geçen su ile gusül yapılmış mı sayılacak?

CEVAP:

? Bu mevzuda vaktiyle verilen bir fetvada şöyle denmektedir

?Üzerine gusül farz olan Zeyd?in içi boş olan dişleri altın ve gümüş ile doldurulmuş olup dişlerin içine yapılmakla altın ve gümüşün çıkarılmasında zorluk ve meşakkat olduğu muhakkak olmakla, gusül ederken o dişlerin içine su ulaşmayıp bu şekilde zaruret olsa, suyu o dişlerin içine yetiştirmek vâcib olmayıp dışını yıkamak kifayet etmekle temizlik olur mu?

Elcevap: Olur. (Mülteka Tercümesi, sayfa: 31)

Bazı âlimler de bu mevzuda daha sağlam bir yol bulmuş olmak için şöyle demekteler:

? Gusül ederken Şâfiî mezhebine niyet eden bir Hanefî, ağzında kuru yer kalması halinde mes?uliyetten kurtulabilir. Bunun için dişlerini yaptırmış olan Hanefîler gusülde Şâfiî mezhebine niyet etsinler, mes?ele kalmaz. İhtilâftan kurtulur.

Aslında, gusülde ağız içindeki yapılı dişlerin altına suyun geçmesi imkânsız olunca yıkaması da mecburî olmaz. Çünkü bunlar ziynet ve süs için yapılmış olmayıp ihtiyaç için başvurulan tedavilerdir. Tıpkı yaraların üzerindeki sargı altına su geçmesi mecburî olmadığı gibi. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org