DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 4525

TUVALETTE KAĞIT KULLANMAK CAİZ Mİ?

Tuvaletlerde kullanılan beyaz kağıtlar üzerine tartışan okuyucum muhatabına demiş ki:

? Bunu herkes kullanıyor, günah olsa kullanmazlar.

Muhatabı da:

? Herkesin kullanması onu mubah hale getirmez. Kâğıdı tuvalette kullanmak günahtır. Çünkü kâğıt mukaddes bir varlıktır. Bizim kültürümüz, dinimiz, mukaddeslerimiz hep kâğıtla gelmiştir bize.

Okuyucum da tutup bize yazmış, diyor ki:

? Ben diyecek bir şey bulamadım. Gerçek böyle mi? Kâğıt mukaddes mi? Tuvalette kullanmak haram mı?

Söylenen şeylerin gerçekten payı vardır. Kâğıdın çok az ve kıymetli olduğu devirlerde mukaddeslerimiz hep kâğıtla nakledilmiş, böylece kâğıda mukaddes varlık olarak bakılmıştır. Çünkü o devirlerde kâğıt hep mukaddes şeyleri nakletmiş; ayetleri, hadisleri, faydalı şeyleri insanlara kâğıt ulaştırmıştır.

Bu yüzden kâğıda hep hürmetle bakılmış, hatta ayak altına düşen bir kâğıdı alıp da yüksek bir yere koymanın ibadet değerinde olacağı bile ifade edilmiştir.

Ancak bugün durum aynı değildir. Kâğıt hem çoğalmış, hem de artık hep mukaddesleri nakleder durumunu muhafaza etmemiştir. Ahlâk bozucu yayınlar hep kâğıtla yapılıyor, müstehcen neşriyat kâğıtla yürüyor, yani kâğıt ahlâkı bozmaya, insanları ifsad etmeye bile alet ediliyor.

Hal böyle olunca müstehcen resimlerle kirletilmiş kâğıtları da mukaddes mi bileceğiz?

Alıp da hürmetle muhafaza etmeye mi çalışacağız?

Anlaşılan odur ki, kâğıt, üzerinde taşıdığı yazı ve muhteva ile kıymet kazanır, kudsiyet ifade eder. Kur?an?dan âyetler ihtiva eden kâğıt elbette mukaddestir. Çünkü mukaddesi muhafaza etmektedir. Burada şunu rahatça ifade edebiliriz:

Tuvalet için imal edilmiş, üzerinde hiçbir yazı bulunmayan kâğıtları temizlikte kullanmakta mahzur yoktur. Kurulanmakta günah olmaz.

İbn-i Abidin?de şu hükmü görmekteyiz:

?Yazıya elverişli olmayan kâğıtlarla istinca etmekte beis yoktur.?

Bununla beraber, gönlünde buna cevaz bulamayan kimseler elbette diledikleri gibi hareket ederler. Kimse onları aksine mecbur edemez. Ama bizim tesbitlerimiz mahzur olmayacağı yolundadır. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org