DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 5177

AY HÂLİNDE İKENNELERE DİKKAT ETMELİ?

Ay hâlindeki kadınların nefesleri bazan keskin şekilde kokabilir, terleri acı bir hava neşredebilir. Hattâ bu halde iken öyle şiddetli tesir meydana gelebilir ki, kadının dokunduğu saksıdaki çiçekler bile kuruyabilir, el sürdüğü mayanın üremesi duraabilir, sirke ve konserveler bozulur, sıhhatli durumlarını kaybedebilirler.

Bu özelliğin kendilerinde oluştuğunu anlayan hanımlar,kendilerini mümkün olduğu kadarıyla bu gibi şeylerden uzak tutarlar, beden temizliğine son derece dikkat ederek etrafı rahatsız edici hâllerini önlemeye çalışırlar. Bu halde iken kadının yatağını ayırmak, onu bir köşeye itip, âdeta aşağılık duygusuna itmak yerinde bir hareket olmaz. Yahudiler ay hâlindeki kadınların yataklarını ayırıp onları bir nevi tecrid ederlerdi. İslâmiyet onların bu hâllerini zemmetmiş, bu hâlin kadının sıhhî bakımdan rahata kavuşmasına sebeb olduğu için hakkında hayırlı olduğu, meydana gelen rahatsız edici durumdan dolayı onun sorumlu tutulamayacağını beyân etmiştir. SUAL:

- Hem âyette, hem de tıb ilminde, ay hâlinde olan kadına yaklaşmanın haram ve zararlı olduğu bildirilmektedir. Bu hâlde iken bir iradesizlik neticesi ailevi münasebette bulunan bir koca ne yapmalıdır?

CEVAP:

 -Muayyen halde iken böyle bir münasebette bulunmanın tıbben sağlığa çok zararlı ve dinen de haram olduğu muhakkaktır. Ancak böyle bir harama cüret etmiş olan kimse tevbe eder, bir daha bu hatâyı işlemeyeceğine samimî olarak Allaha söz verir, sonra da günahına keffaret olması için ekonomik gücüne göre çeyrek altın tutarı kadar bir parayı fakire keffaret olarak verir, Rabbinden af diler.

SUAL:

 -Âilevî münasebet yasağı, özel hal kesilince kalkar mı? yoksa gusledinceye kadar yasak devam eder mi?

 CEVAP:

- Ay hâli kesin olarak bitince haramlık kalkar, helâllik gelir, gusledinceye kadar haramlık devam etmez. Hattâ, namaz kılma mükellefiyeti de bu hâlin kesilmesiyle başlar, bulduğu ilk fırsatta gusleden kadın, ay hâli kesildikten sonraki namazlarını kazâ etmesi gerekir, guslettikten sonraki namazlarıyla iktifa etmez.

SUAL:

- Kendisine gusül farz olan kimsenin yıkandığı suyun temiz olması şarttır. Bunu biliyoruz. Ancak, bazan yıkanırken bir kap içinde bulunan sudan aldığımız suyu başımızdan dökerek guslediyodruz. Bu durumda üzerimizden sıçrayan su damlacıkları yanımızda kullandığımız  temiz suyun içine düşmekte, böylece yıkandığımız su, sıçrayan damlacıklarla karışmaktadır. Böyle su ile gusül yapılır mı?

CEVAP:

 -Bedenden sıçrayan su damlacıkları, içine düştüğü suyun yarısı kadar çok olmadıkça karıştığı temiz suyu kirletmez. O su ile gusül yapılmasına mâni olmaz. Aslında sıçrayan su damlacıkları temizdirler, fakat temizleyici değillerdir.Dikkat etmek elbette en iyisidir. Fakat az miktarı zarar vermez.

SUAL:

- Cünüpken veya muayyen haldeyken tırnak kesilir mi?

CEVAP:

- Cünüp kimse gusletmedikçe (cünüpken) tıraş olmamalı, tırnak kesmemeli, bedeninden herhangi bir parçanın ayrılmasına sebep olmamalıdır. Bunları gusledip temizlendikten sonra yapmalıdır.

-Niçin cünüpken değil de yıkandıktan sonra yapmalı bunları?

 -İnsan mükerremdir ve onun mükerrem olan bütün azalarına itina ve saygı gösterilmelidir. Bu, tırnak da olsa, ait olduğu bedenden kirlilik halindeyken ayrılmamalıdır.

İşte bu incelikten dolayı insan bedeninden kıl, tüy, tırnak parçaları gibi şeyleri cünüpken değil de temizken kesip atmalıdır.

 Şayet cünüpken tıraş olur, tırnak keser, bedeninden herhangi bir parça ayrılmış olursa guslüne bir zarar da gelmez, mani filan da olmaz. Sadece (mekruh) işlemiş olur. Bu da büyük bir vebal sayılmaz.

 Muayyen hali devam eden hanımlar için de böyledir. Onlar da bu müddet içinde böyle bir temizlik yapmamalı, bu halden çıktıktan ve guslettikten sonra böyle temizliği yapmayı tercih etmeliler.

Şayet yaparlarsa elbette bir şey de lazım gelmez. Gusül (arz ettiğimiz gibi) sahih olur. Bir vesveseye kapılmaya da gerek olmaz.

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org