DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 5331

NAMAZ KILINMASI SAKINCALI (KERAHETLİ) VAKİT VAR MIDIR?

? Vaktiyle kılamadığım namazlarımı şimdi kazâ etmek istiyorum. Acaba bu namazlarımı her zaman kazâ edebilir miyim, yoksa belli bir saatte mi kılmam icabeder! CEVAP:
? Vaktiyle kılamadığınız namazlarınızı kazâ etmeniz için belli ve muayyen bir vakti beklemeniz icabetmez. Zira namaz ihmal edilecek bir borç değildir. Bulunan her fırsatta derhal kazâ edilmeli, kısa zamanda namaz borcundan kurtulmaya gayret edilmelidir.

Ancak, üç kerahet vakti var ki, bu vakitlerde hiçbir namaz kılınmaz, kılınmaya başlanmışsa bu vakitler girince bozulur, vakit çıkınca yeniden iâdesi gerekir.

Namaz kılınmayan bu üç kerahet vaktini şöyle sıralayabiliriz:

1 ? Güneşin doğuşuyla başlayıp (45) dakika kadar devam eden sabah vakti.

Bu yüzden sabah namazını güneşin doğuşuna kadar geciktirmemelidir. Çünkü güneş doğduğu halde kılınmakta olan namaz bozulur, kırkbeş dakika sonra bu namazı kazâ etmek gerekir.

2 ? Güneş öğle vakti göğün tam ortasına dikilmesi anında başlayıp batıya doğru hafif bir meyil yapıncaya kadar devam eden öğle vakti.

Bu da 15 dakika kadar bir zaman tutabilir. Demek ki öğle ezanından 15 dakika kadar önce kerahet vakti başlar, öğle vakti girinceye kadar devam eder.

3 ? Akşamın yaklaşması üzerine güneşin gözleri rahatsız etmeyecek şekilde sararıp zayıfladığı sıralarda başlar, akşam namazı girinceye kadar devam eder. Bunun müddeti için kesin bir süre söylemek pek mümkün değilse de, güneş ışınlarının gözleri rahatsız etmeyecek derecede sararıp zayıfladığı sırada başlayıp akşam namazı girinceye kadar devam ettiğinden herhalde diğerlerinden uzun değildir. Bu da (45) dakika kadardır.

Demek oluyor ki, ikindi namazını güneş ışınlarının sararmakta olduğu sıralara kadar geciktirmemeli, kerahet vakti girme zamanına kadar te?hir etmemelidir. Bununla beraber yalnız o günün ikindi farzı bu kerahet vaktine kadar te?hir edilmişse kazâya bırakılmaktansa mekrûh olarak da olsa yine kılınması gerektiği ifâde buyurulmuştur.

Putperestler bu üç vakitte güneşe ibadet ettikleri için onlara benzemekten münezzeh olan mü?minler ibadetlerini bu vakitlerin dışında yapmaya gayret ederler, namazlarını, sabah, öğle, ikindi kerahet vakitleri dışında kalan zamanlarda mutlaka kılmaya çalışırlar, muayyen bir vakti beklemek ihtiyacı duymazlar. Her namazın arkasından kazâ namazı kılmaya gayret ederler.

Ayrıca, imsaktan sonra güneşin çıkışına, ikindi namazından sonra akşam namazının girişine kadar da (nafile) namaz için bu iki vakit de mekruh vakitlerden sayılıyor. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org