DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2938

YAŞAYANLAR ÖLMÜŞLERİNİN İBADET BORÇLARINI ÖDEYEBİLİRLER Mİ?

Aslında insanlar ibadetlerini, hayır hasenatlarını hayatta iken bizzat kendileri yapmalı, kendi görevini ihmal edip te öldükten sonra yakınlarının yapacağı hayırlara ümit bağlamamalılar.

Bu konuda şu özet bilgi çok mühimdir. Bu ayırım mutlaka bilinmeli, buna göre hareket edilmelidir.

Ölmüş insanın üzerinde iki türlü ibadet borcu bulunur: Bedeni ibadetler. Mali ibadetler.

I- Bedeni ibadetler: Her insan hayatında iken namazlarını bizzat kılmalı, oruçlarını şahsen tutmalıdır. Çünkü kendisi hayatta iken yapmadığı ibadet ve iyilikleri gerideki yakınlarından beklemek, kendisi karanlıkta kalmayı tercih edip geriden gelecek ışıkla önünün aydınlanmasını beklemek gibidir ki, arkadan gelecek ışığın önünü tam aydınlatacağı şüphelidir. Bu sebeple insanlar, fırsat ellerinde iken namazlarını bizzat kılmalı, oruçlarını fiilen tutmalı, bunların geriden gelecek sevaplarla ödenmeyeceğini bilmeliler.

Çünkü, kişinin kendisi hayatında iken yapmadığı bedeni ibadet borçlarından, öldükten sonra yakınlarının yapacağı hayır hasenatlarla kurtulması mümkün olmaz. Kimse, kendi kılmadığı namazını, tutmadığı orucunu yakınına ödettiremez. Öyle ise hayır hasenat yaptırarak bedeni ibadet borçlarından kurtulacağını sanmamalı, ahirete namaz ve oruç borcuyla gitmekten korkmalıdır.

2- Mali ibadetler: Kul borcu, zekat, adak, yemin keffaretleri..

Bu gibi mali ibadet borçlarını ise geride kalan yakınları ödeseler, ölüden bu borçlar kalkar, üzerindeki kul hakkı ödenmiş, zekatı verilmiş, adak yerine getirilmiş, varsa yemin ve oruç keffaretleri tamamlanmış sayılır. Vefalı mirasçısı, yakınını kabrinde borçlu yatırmayabilir, bu gibi mali ibadet borçlarından kurtararak büyük bir iyilikte bulunabilir.

Hac gibi hem bedeni hem de mali ibadetler de mali ibadetler gibi geridekilerin ödemesi, yani adına hac yapmasıyla hac borcundan kurtarması mümkün olur.

Şu kadarı da var ki, ölenin vasiyeti yoksa mirasçılar bu borçları ödemeye mecbur olmazlar. Kendi istekleriyle öderlerse büyük bir vefa göstermiş olurlar. İmam-ı Şafii Hazretleri de, vasiyet etmişse, mirasçı bunları mirastan yerine getirmeye mecburdur, der.

Anlaşılan odur ki, yaşayanlar ölmüşlerini bedeni ibadet borçlarından kurtaramazlarsa da mali ibadet borçlarından kurtarabilirler. Şayet vefa gösterir de kurtarmak isterlerse.

Bunlardan ayrı olarak her insan, sevabını ölmüşlerine bağışlamak üzere her türlü hayır yapabilir, sadakalar verebilir, iyiliklerde bulunabilir, dua eder, Kur?an okur. Yani iyilik ve hayır adına neler mevcutsa ölmüşleri için yapıp sevabını bağışlayabilir. Bu bağışların hepsinden de ölmüşler istifade eder, kabirlerinden el sallayıp ?hediyelerinizi alıyoruz teşekkür ederiz? mukabelesinde bulunurlar.

Geride sevap kazandıracak hayırlı eserler ve nesiller bırakmalı, günah getirecek kötülüklere sebebiyet vermemelidir ki, öldükten sonra amel defterine sebep olduğu günahlar sıralanmayıp sevaplar yazılsın. Kendini borçtan kurtaracak vefalı mirasçılar yetiştirmiş olsun.

Nitekim, namaz kılan bir insandan ölmüş ana babasıyla birlikte bütün müminler faydalanır, sevap hediyesi alırlar. Çünkü kıldığı namazın sonunda selamdan önceki: ?Rabbenağfirli..? duasında hem kendine, hem ana babasına, hem de bütün müminlere dua etmekte, böylece bu dualar da sevap hediyesi olarak ulaşıp hem ana babayı, hem de bütün müminleri mutlu etmektedir. Bundan dolayı namaz kılan insandan sadece ana baba değil bütün müminler faydalanır, memnun olurlar.

Sözün özü: Ölmüşlerimizi bedeni ibadet borçlarından kurtaramasak da mali ibadet borçlarından kurtarmamız mümkün olur. Ayrıca hayırlarımızla, sadakalarımızla, özel dualarımızla, hatta bizzat kıldığımız kendi namazlarımızdaki dualarımızla onlara yardımcı olabilir, gönüllerini kazanarak vefalı bir nesil olduğumuzu da ifade edebiliriz. Bunlar yaşayanın elindeki büyük imkanlardır. Farkına varabilirse tabi. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org