DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 11827

İMANLI İNSANIN TUVALETTE ÖLMESİ KÖTÜLÜK İŞARETİ MİDİR?

Sivas?tan yazan hanımefendi okuyucum bir tanıdığının ölümüne çok üzülmüş. Aslında ölümüne değil de ölümün vaki olduğu yere üzülmüş. Çünkü bu tanıdığı zat hemen birçok kimsenin sevip saydığı muhterem ve mübarek bir zatmış. Böylesine mübarek bir zatın tuvalette ölmesi, kirli bir yerde son noktayı koyması ümitsizliğe sebep olmuş. Bunun izahını istiyor. Böyle yerde ölmesi kötü biri olduğuna delil sayılmaz mı? Biz onu iyi biri bilmekle hata mı etmiş olduk?? diyor.

Efendim, bir âyet-i kerimeden öğrendiğimize göre, bizim çirkin gördüğümüz şeyde aslında güzellik olabilir. Güzel gördüğümüzde ise çirkinlik söz konusu olabilir.

Hangi sebep ve hikmetten dolayı öyle bir yerde öldü de bizim münasip gördüğümüz yerde ölmedi? Öldüğü yer onun ahirette kötülüğüne mi işaret sayılır? Yoksa iyiliğine mi?.. Bu ancak mahşerde terazideki amellerin tartışılmasından sonra belli olur.

Evet, bizler perdenin arkasını bilemeyiz. Hangi yerde ne şekildeki ölüm hakkımızda hayırlıdır kestiremeyiz. Hüsnüzanna memuruz. Şunu biliriz ki, bir ömür boyu İslami hayat yaşayanların amellerini Rabbimiz zayi etmez. Bunu ayetinde kendisi buyurmaktadır.

? Allah sizin imanınızı zayi etmez. İmanla işlediğiniz amelleriniz boşuna gitmez. (Bakara, 143)

Bir diğer ayette de şöyle buyurulmaktadır:

? Allah zerre kadar kuluna zulmetmez. Zerre kadar da amelinizi yok etmez. (Nisa, 40)

Bence mühim olan imanlı ve amelli yaşamaktır. Ölmenin şekli ve yeri o kadar mühim değildir. İmanlı insan tuvalette ölse de imanın icabı olarak cennete gider. İmansız insan camide de ölse imansızlığının gereği cehennemi boylar. Mesele, imanlı ve amelli yaşamaktadır.

İslam?da piyangoculuk yoktur. Alın teriyle kazanmak vardır. Hayat boyu İslamı yaşayanın kötü görünüşlü ölmesi amelinin zayi olduğuna delil sayılmaz. Çünkü Allah iman etmiş kimsenin amelini zayi etmez. Hem de zerresini bile.

Üzülecek bir görünüş içinde ölmek günahının affına sebep de olabilir. Biz hüsnüzanna memuruz. Suizan bize layık olmaz. Hüsnüzannımızda yanılmış olsak günah yoktur. Ama suizannımızda yanılsak günah vardır. Bunu unutmamak gerek. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org