DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 3064

EN OLUMSUZ OLAYLARIN BİLE OLUMLU SONUÇLARI OLABİLİR Mİ?

Hayat imtihandan ibarettir aslında. Yaşadığımız bütün olayların içinde vardır bu imtihan.

Bundan dolayı kimi olaylar bizi sevindirecek şekilde gelişir, kimileri de üzecek şekilde oluşur. Gerçek odur ki her iki halde de imtihan vardır. İnsan olaylara iman gözlüğüyle bakarsa her ikisinde de takınılacak tavrı bilir. Nitekim sevinilecek halle karşılaşınca şükreder, imtihanı kazanır, üzülecek olaylarla karşılaşınca da sabreder, imtihanı kazanır.

Bu, felsefi bir görüş değildir. Rasûlullah Efendimiz (sav)?in beyanlarıyla sabit olan bir gerçektir. Şöyle buyurmuştur Efendimiz Hazretleri:

? Müminin haline hayret edilir. Çünkü o, bir nimete nail olunca şükreder, bir musibete maruz kalınca sabreder. Böylece her iki hali de hakkında hayra çevirmiş olur.

Yani imtihanı kazanır.

Demek mümin başına gelen olayların her iki çeşidine karşı da bakışını tespit eder.

Nimete erişince şımarmaz şükreder, musibete maruz kalınca ümidini kesmez sabreder. Böylece hayat imtihanını kazanır, her olaydan kârlı çıkmasını bilmiş olur.

Esasen hadiselere ibret gözüyle bakılınca anlaşılır ki hiçbir olay bütünüyle şerden, kötülükten ibaret değildir. Her olayın içinde mutlaka bir iyi yan, bir mutluluk ciheti vardır. Yeter ki insan o iyilik yanını bulsun, mutluluk veren cihetini yakalasın, böylece üzıüntüden kurtulup huzura ersin, hakkında hayra çevirmiş olsun.

Nitekim hayata böyle bakan zatlardan biri bir gün öylesine bir yağmura yakalanır ki üstü başı sırılsıklam halde iken kendisini görenler acırlar da derler ki:

? Efendi neden şemsiyeni almadın da böyle acınacak hale düştün? Üzüldük şu haline.

O zat tebessüm ederek karşılık verir:

? Benim halimde acınacak, üzülecek bir durum yoktur. Tam aksine sevinilecek, şükredilecek durum söz konusudur.

Şöyle yorumlar halini:

? Baksana, Rabb?im başımdan aşağıya taş da yağdırabilirdi, yıldırım da. Ama rahmet yağdırdı. Ben bundan sadece sevinç duyar, şükrederim. Taş ve yıldırımlar değil de rahmet yağdırıyor çünkü...

İşte bütün mesele burada, böyle bakışta. Birileri bakar acınacak, üzülecek durum olarak yorumlar, başka biri de bakar sevinilecek, şükredilecek hal olarak değerlendirir. Bakış meşalesidir bunlar.

Mümine özel bakış, insana huzur verir, teselli tarafını gösterir, mutluluk ve şükre sevk eder. Beterin beteri vardır, der.

Ne dersiniz, var mı böyle bakış açısından nasibimiz? Sevmediğimiz durumlarla karşılaşınca bir hikmet tarafını bulup da şekva yerine şükür duygusuna girebiliyor muyuz? ?Bunda da bir hayır vardır.? diyerek tevekkülle teslim oluyor, sabır içinde şükredebiliyor muyuz? ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org