DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 16151

Hanımların saç boyası,tırnak öjesi gibi konuları..

Açık baş ,spiral,kolonya ,deodorant,saç boyası.. abdesti,guslü bozar mı?

Soru: - Çalıştığım iş yerinde hanımların abdest almaları rahat olmuyor. Bu yüzden ben abdestimi evde alarak gidiyorum çalışacağım yere . Ancak bazıları diyorlar ki, iş yerinde başın açılınca abdestin bozulur. Namaz için yeniden abdest alman gerekir. Önceden aldığın abdestin faydası olmaz. Bu doğru mu? Evde iken aldığımız abdestimizle işyerinde namazımızı kılamaz mıyız? Başımızı açılınca abdestimiz bozulur mu? Saçın görünmüş olması abdesti bozar mı?

Cevap: - Abdesti bozanların içinde başın açılması yoktur. Bu sebeple evde abdestinizi alır,vakti gelince işyerinde namazınızı kılabilirsiniz. Başınızın önceden açılması,saçınızın gözükmüş olması abdesti bozmaz. Yeter ki, abdestiniz başka bozucu sebeplerden dolayı bozulmuş olmasın. Namazda başınız örtülü bulunsun.

Soru: -Abdestli iken kolonya ,deodorant,dökünülmesi abdesti bozar mı, namaza mani olur mu?

Cevap: - Kolonya ve deodorant bulaşması abdesti bozmaz. Namaza da mani olmaz. Hanefi alimlerinin çoğunluğu bu görüştedirler. Ancak Şafii alimlerinin çoğunluğu ise mecbur kalmadıkça kolonya gibi karışımında alkol bulunan şeylerden uzak kalmayı tavsiye etmişlerdir. Şayet bunlar bir yeri ıslatmışsa yıkamakla da temizlik sağlanır,bir zorluk yine de söz konusu olmaz.

Soru: - Saç kremi ,saç boyası abdeste ,gusle mani midir?

Cevap: - Saç kremi,saç boyası gibi saça sürülen şeyler tabaka teşkil edip etmediğine göre hüküm alır.. Şayet saça sürülen madde,kına gibi tabaka teşkil etmiyor da suyun saç tellerini ıslatmasını önlemiyorsa, abdeste de mani değildir,gusle de. Eğer tırnak üzerindeki oje gibi tabaka teşkil ediyor da, altına suyun geçmesine mani oluyorsa, abdeste de mani olur,gusle de..Buna göre durumu tespit etmeye ihtiyaç vardır. Gusülde de, abdestte de saç telleri ıslanıyor mu ıslanmıyor mu? Kına gibi ıslanıyor,tabaka teşkil etmiyorsa mahzur akla gelmemelidir. Sürülen boyalar saçın ıslanmasını,yani yıkanmasını önlüyorsa elbette mesele var demektir.Tabaka teşkil etmeyeni tercih etmek gerekecektir.

Soru: - Tuvalette banyo yapmak durumunda kalıyoruz. Bu caiz olur mu?

Cevap: - Mühim olan yıkanmanın tam olmasıdır. Bedenin tümünü su ıslatır da kuru yer kalmazsa gusül yapılmış, temizlik temin edilmiş olur.Yerin tuvalet olması bir şeyi değiştirmez. Olsa olsa tuvalette zeminin kirli olma ihtimali akla gelebilir. Bu da kirli su sıçradığı sanılan yerler en sonunda tekrar yıkanarak mahzur önlenmiş olur. Şüpheye sebep kalmaz. Şayet zemin temizse banyodan da farkı yok demektir.

Soru: - Rahme konan spiral guslü gerektirir,ya da yapılacak gülse mani olur mu?

Cevap: - Spiral ne guslü gerektirir,ne de yapılan gülse mani olur. Çünkü spiral bedenin iç kısmında kalır. Bedenin iç kısmını,yani rahmin içini gusülde yıkamak gerekmez ki,gusle manidir densin. Nitekim göz bebeğine yapıştırılan lensin de gusle mani olmadığı bilinmektedir. Çünkü gusülde gözün içini yıkamak mecburiyeti yoktur ki, kuru yer kaldı diye şüpheye düşülsün..Spiral?in gülsü gerektirmesi,ancak zevklenmek için meşgul olunması halinde akla gelebilir.

Soru: - Yıkanırken diş kanaması olsa,yahut ta idrar yerinden abdesti bozucu akıntı gelse gusül bozulmuş mu olur,guslü yenilemek mi gerekir?Y oksa gusül bu akıntıya rağmen sahih olur, sadece guslün abdest olma vasfı mı gitmiş sayılır?

Cevap:-Yıkanırken abdesti bozucu bir akıntı gelirse,guslü bozmaz,guslün abdest olma vasfını bozmuş olur. Çünkü gusül,bedenin tümünü yıkamak demektir. Kuru yer kalmayınca gusül tamam olur. Akıntı buna mani değildir ki guslü bozmuş sayılsın. Sadece guslün abdest olma vasfını bozar.Yani yıkanma tamam, abdest tamam değildir.Akıntı abdesti bozmuştur

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org