DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 6412

Nasıl başarılı bey ve hanım olunur

Yeni Aile İlmihali üzerine

Önce İslam kültürü adına sevineceğinizi düşündüğüm bir gelişmeyi arz etmek istiyorum.

Sonra: ? Nasıl başarılı bey ve hanım olunur ?? sorusunun cevabını birlikte okuyabiliriz.

Öne aldığım konu (Yeni Aile İlmihali )konusu..

Bildiğiniz gibi,(Yeni Aile İlmihali) kitabımızı iki ay önce bastırarak okuyucularımızın takdirlerine takdim etmiştik. Şükürler olsun Rabbimize ki, beş yüz sayfalık İlmihal, matbaadan çıktığı günden itibaren görülmedik bir ilgiyle karşılandı.. O kadar ki, iki buçuk ay içinde tam altı baskı yapmak gibi bir başarıya ulaştı.. Bu sıcak alakayı bu köşede sizlere de aksettirdim . İslam kültürünün gördüğü ilgi adına hep birlikte buna sevindik. Ancak ilmihalin gördüğü ilgiyi bu köşede anlatışımı uygun bulmayan okuyucumun olduğunu da gördüm.

. Yalova?daki ( Aile hayatımızda İslam kültürü ) konulu konferansımın sonunda yaklaşan bir genç okuyucum :

-Hakkınızı helal edin !diye ısrar ediyordu.

- Seni tanımıyorum,ne hakkım olabilir ki, helal edeyim.?dedim.

Gencin açıklaması şöyle oldu:

-Köşenizde Aile İlmihalinizden bahsedince, kendi yazdığı kitabını övüyor,diyerek içimden gıybetinizi yaptım,bazı yerlerde de konuştum.. İlmihali okuyanlar ise:

- Bu farklı bir aile ilmihali, kitabı bir oku fikrini sen de değiştireceksin,dediler. Ben de ilmihali alıp baştan sona hem de iki defa okudum. Gerçekten de etkili bir kitap.Bu defa ben de ,bu ilmihal her eve girmeli,her evde hanım,bey,gelin,kayınvalide ve çocuklar okumalı.. diye düşündüm.. İtirazımdan dolayı da pişmanlık duydum. Şimdi Helallık isteyişimin sebebi budur..

İtirazcı okuyucum , ilmihali hem de iki defa okuyunca düşüncesini öylesine değiştirmiş,ilmihalin her eve girmesinin faydasına öylesine inanmış ki, bu konuda bir isteğini de ilave ederek şöyle diyordu:

-İlmihalde başarılı bey ile hanım tarifini okudum. Bu tarif, aileyi yıkılmaz bir kale haline getiren çok faydalı muhteşem bir tarif.. Köşenizde bunu bir daha yazsanız da ,ilmihali okumayan hanım ve beyler de bunu okuma imkanı bulsa.Bu muhteşem anlayışı onlarda üşünse!.

.

Okuyucuma verdiğim sözde duruyor,ilmihalden aktarılmasını istediği ve muhteşem bir anlayış dediği başarılı bey ve hanım tarifini kısaltarak bugün arz ediyorum.

.....................

? İslam kültüründe aileyi ayakta tutan iki örnek insan vardır. Biri bey,diğeri de hanımefendi.

Bunların aile içinde düşünce tarzları, karşılıklı muhatap oluş seviyeleri çok mühimdir. Çünkü aile fertleri bu iki insanın örnekliğinde gelişirler.. Hadisten mülhem sorular da ailenin bu iki örnek insanına soruluyor zaten.

Önce beye sorulan soruya bakalım. Şöyle deniyor:

- Beyefendi! lütfen kendini bir kontrol et! Hayırlı ve başarılı bir aile reisi misin?

-Nasıl mı anlaşılır hayırlı ve başaralı bir aile reisi olup olmadığın?

-Akşam işinden evine gelip de kapıyı çalınca, hanımda bir sevinç başlar,koşarak kapıyı açıp,tebessümle seni karşılarsa bil ki, hayırlı ve başaralı bir aile reisisin. Çünkü,gelişinden dolayı hanımın duyduğu sevinç ve mutluluk başarılı bir aile reisi olduğunun tartışılmaz ispatıdır..

-Şayet, sen kapıyı tıklatınca geldiğini anlayan hanımın yüzünde bir asılma , sinirlerinde bir gerilme başlar da,bir sıkılma söz konusu olursa bil ki, başarılı bir aile reisi görüntüsü vermiyorsun! Tutumunu düzelt,kendini eğitime al...

Beyi böyle ikaz eden İslam kültürü, hanıma da şöyle uyarıda bulunuyor:

-Hanımefendi ,hayırlı ve başaralı bir hanım mısın,beyin üzerinde bıraktığın etkiye bak!. Bey yorgun argın gelerek yanına oturup da yüzüne bakınca sıkıntısını unutuyor, yanında mutluluk ve huzur duyuyorsa, bil ki hayırlı ve başarılı bir hanımefendisin. Beyin üzerinde bıraktığın güzel duygular başarılı bir hanım olduğunun ispatıdır..

-Böyle değil de, bey seni görünce yüzünde bir gerilme, içinde bir sıkılma başlıyorsa, hayırlı ve başaralı bir hanımefendi örneği vermiyorsun, beyinin üzerinde bıraktığın bu sıkıntı veren etkinle..Hanımefendi tutumunu gözden geçir, kendini eğitime al!.

..........

Evet, (Yeni Aile İlmihali) başarılı bey ve hanımefendiyi böyle takdim ediyor. Aile bireylerinin bir birlerini suçlama yerine kendi nefislerini kontrol etme anlayışını böyle dikkate veriyor. Bu da İslam kültürünün aileyi kendi içinde tamir ederek yıkılmaz hale getirdiğinin ifade ve ispatı oluyor.

Bütün bunlardan sonra düşündüğüm soru şu:

-Bu İlmihal her eve girmeli,her bey ve hanım okumalı.!? temennilerine siz de iştirak ediyor musunuz? Yoksa okuyucumun ilmihali okumadan önceki hali gibi mi düşünüyorsunuz?..

Yeni Aile İlmihali Nil -Tuna şubeleri ve seçkin kitapçılarda..

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org