DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 4250

Cinsel öfke insan? ne hale getirir?

Bu yazı (Yeni Aile ilmihali)?imizden alınmıştır!

........................................................

Zaman zaman kapıldığı öfkelerle pişman olacağı işler yapan sinirli bir adam Efendimize gelerek sormuştu:

? Beni Cennete götürecek hayırlı bir iş haber ver ki onu yapayım da Cennete gideyim! Efendimizin cevabı çok kısa ve net oldu.:

-Öfkeni yen, sana yeter!

Evet, öfke basite alınacak bir tehlike değildir. Nitekim öfkesini yenemeyen adam, tetiğe basar; bir insanı gözünü kırpmadan öldürüverir. Bundan sonrası ise ömür boyu pişmanlıktır. Ama hiç faydası yoktur bu pişmanlığın.Çünkü kurşun namludan çıkmış ,bir Allah binasına kıyma cinayeti bir anda işlenmiştir.

Öfkenin böylesine korkunçluğundan dolayıdır ki Efendimiz sık sık ikazlarda bulunur:

?Öfkeni yen.. öfkene uyma.. öfkeni yut.. öfkeye götüren tahriklerden uzak dur.. şayet cennete götürecek bir amel sahibi olmak istiyorsan!.diyerek çevresine öfkelerini yenme tenbihinde bulunurdu.

Sonucu mutlaka pişmanlık olan öfke konusunda bilinmesi gereken en mühim nokta nedir biliyor musunuz?

- Öfkenin tek çeşit olmamasıdır.!

EVET, öfkenin bir de cinsel tahrik sonucu duyulanı vardır ki, bu cinsel öfke, tetiği çekip de gözünü kırpmadan adam öldürten sinirsel öfkeden çok daha korkunç, çok daha tehlikeli sonuçlara sebep olmaktadır.!

Cinsel öfkenin sinirsel öfkeden çok daha korkunç sonuçlar vereceğinden dolayıdır ki Efendimiz, bu öfkeye sebep olacak tahrikçi görüntü ve çevrelerden uzak durmayı, mahremiyet sınırlarını aşmamayı, taşmamayı ısrarla tenbih buyurmuş, bu konudaki çarpıcı ikazlarından birinde de aynen şöyle buyurmuştur:

? Cinsel arzuları ayaklanan insan, aklının ya tümünü ,ya da üçte ikisini yitirmiş insan gibidir!".

Yani her türlü riski göze alacak deli haline gelir cinsel duygularını alevlendiren insan!!

Bu arzuları ayaklandıran görüntüler,gezintiler,çevreler..günümüzde oldukca çok ve değişiktir..

Bilhassa tenha yerlerde iki yabancının göz göze, yüz yüze gelmesi, cinsel öfkenin yavaş yavaş kabarmasına zemin teşkil etmesi demektir. Önce masumca sohbetler, sonra tokalaşıp el tutuşmalar.. derken bir zaman gelir ki cinsel öfkenin kabarmış dalgaları tarafları sürükleyip götürmeye başlar. Olmayacak şeyleri olur hale getirmeyi bile düşündürür..Tıpkı telefondaki kızcağızımızın çare arayışları gibi.

Henüz hayat tecrübesinden mahrum,ama gençlik heyecanına maruz kızcağız telefonun öbür ucundan duygu seline kapılan birinin imdat isteyişi gibi soruyordu:

? Okuldaki arkadaşımla gizli dini nikah yaptırmak istiyoruz, Ne dersiniz?.

Cevabım tepkili ve sert oldu herhalde.

? Ben, dedim, intiharın her türlüsüne karşıyım. Hayatının baharında bir genç kızın ailesinden habersiz gizli nikahla hayatını baştan riske sokması, büyük ihtimalle bir intihar gibidir. Erkek için aynı derecede olmasa da kız için sonuç başka türlü olmayabilir.!.

? Çaresi yok mu bunun? diye feryadını tekrarladı tecrübesiz kızcağız.

? Var, dedim. Hem de çok kolay!.

Heyecanlandı:

? Lütfen onu söyleyin hemen.!

? Resmi nikah yaptırmak. Böylece kendini emniyete almak, aileni de sıkıntıdan kurtarmak..

? Ama şu anda buna imkan yoktur. Ne ailem buna razı olur, ne de bizim okul ve yaş durumumuz buna müsaittir!

.

? Demek hem yaş, hem okul, hem de aile durumu müsait olmadığı halde, siz yine de gizli nikaha cesaret edebiliyorsunuz. Bu kadar olumsuzluğu göze almanın sebebi ne ola ki?

?Baştan mahremiyet ölçülerine dikkat etmedik. Uzun zamandır birlikte arkadaşlık etmekteyiz .Bu yüzden bir birimize çok alıştık.Ayrılamaz hale geldik. Artık önümüzdeki engelleri de düşünemez durumdayız. Gizlice nikah yaptırmayı göze alıyoruz..

Evet cinsel öfkeye kapılacak kadar mahremiyet sınırlarını aşıp da yabancıyla yüz yüze göz göze yaşamaktan kaçınmamak, işte böyle sonucu düşünemez hale getirir tarafları!. Ömür boyu pişmanlık duyacakları hatayı göze aldırır. Sadece kendilerini değil ailelerini de büyük bir üzüntüye sokabilirler. Adı üstünde:

-Cinsel öfke bu!.Yıkmışsınız bir defa aradaki mahremiyet duvarlarını.Alevlendirmişisiniz önü alınmaz gençlik arzu ve heveslerinizi. Artık kendinizi mazur gösterecek kılıf hazır:Aşık olmak!..

Halbu ki, Şafiiye göre, velinin izni olmadan dini nikah yapılamaz. Hanefi?de de, taraflar denk değilse velinin itiraz edip ayırma hakkı vardır!.Bunlardan başka resmi nikahtan önce dini nikah yapmak da (kanunen) risksiz değildir.Kızcağızın eline evlilik belgesi gibi hiçbir şey geçmez. Evliliğini ispat edipte hak talebinde bulunma imkanı yoktur resmi olmayan nikahta..Bütünüyle boşta kalır kızcağız dini nikahla kalırsa...

Ama bunca mahzurları cinsel öfkeye kapılanlar düşünemezler ki! Onlar, sinirsel öfkeye kapılanların tetiği çekip de bir adamı gözünü kırpmadan öldürdüğü gibi tetiği çeker, hedefini vurur.Sonra da ömür boyu pişmanlık duyup feryat eder, ama bunun hiç bir faydası olmaz. Çünkü kurşun namludan çıkmış,hedefini cansız yere sermiştir artık.

En iyisi,bu tamiri mümkün olmayacak tahribin sonucunu baştan düşünmek.. Dönülmesi imkansız yola baştan girmemek..Tek kelimeyle cinsel öfkeyi ayaklandıracak görüntülerden..çevrelerden..bakışmalardan..yakınlaşmalardan uzak kalmak..Tek cümleyle kendini korumaya almak.

.

Sözün özü olarak diyorum ki:

Aziz gençler!mahremiyet sınırlarını aşıp taşmamaya,cinsel öfkeye maruz kalıp ta şaşmamaya dikkat edin! Tek cümleyle,"kendinizi korumaya alın". Yoksa cinsel öfke, ömür boyu pişmanlık duyacağınız riskleri göze aldırır.Üzerine de bir aşık olma kılıfı giydirir..Mecbur ve mazur olduğunuz hissine büründürür..Ne yazık ki,işin sonu başı gibi tatlı olmaz. Bir ömür boyu çekeceğiniz ıstırap ve pişmanlık sizi takip edebilir.Zehirli bal yediğinizi fark edersiniz ama faydası olmaz!Tat gitmiş,zehir kalmıştır geriye.!

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org