DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 3493

Hanım beyinin hayalini haramdan koruma cazibesini korumalıdır.

Bu köşeye yöneltilen sorulara istenen açıklık ve netlikte cevap vermeye gayret etmekteyim. Hatta bazen izahında zorluk olan mahrem konuları da cevaplamaya çalıştığım malumunuzdur.

Ancak bilinmesine ihtiyaç olduğu halde umuma ait yerlerde sıkça söz konusu edilmesinde mahzur olan bazı mahrem soruların cevaplarını burada tekrar etme yerine, ilmihalimizde toplamayı faydalı buldum. Bu sebeple (Yeni Aile İlmihali) kitabımızda burada açıkça ifade ve izahında zorluk olan birçok mahrem soruların cevaplarını rahatlıkla bulacak, bu köşede cevap bekleme gereği duymadan hemen okuyabileceksiniz... Nitekim:

?Doğum kontrollerine ait bütün kademelerin ayrı ayrı hükümlerini ilmihalde bulmak mümkün olduğu gibi, estetik ameliyatın hangi halde caiz olabileceği, cinsi duyguların baskısını azaltmanın hangi yollarla kabil olacağı, kocasının hayalini haramlardan korumak isteyen hanımın beyine karşı süslenmesinin günah değil sevap bile olacağı.. vs. hassas konular ilmihalde sohbet havası içinde ifadesini bulmuştur.

İşte bu hassas konulardan biri olan ?hayali haramdan koruma tedbiri?, İslam aile kültüründe oldukça önemli bir yer işgal ettiğinden dolayıdır ki, hanımın nikahlısına karşı süslenmesi sevaptır, denmektedir ilmihalde..

Neden sevaptır?.. Çünkü kendini bakımlı tutarak beyine karşı cazibesini koruyan hanım, beyinin hayalini harama kaymaktan koruyan hanım demektir. İslam kültüründe hayali haramlardan koruma başarısı, harama kaymayı önleme ibadeti sayılmış, hayırlı hanım ve hayırlı bey tarifi de bu başarıya göre yapılmıştır.

Nitekim Peygamber terbiyesiyle büyümüş olan Hazret?i Fatıma validemiz, ?Hayırlı hanım nasıl olur?? sorusuna verdiği cevabında:

? Hayırlı hanım, hayaliyle de olsa haramlarda gezmeyen, beyini de haramlarda gezdirmeyen hanımdır! demiştir.

Demek kendisi hayalen de olsa haramlarda gezmediği gibi, beyini de gezdirmeyen hanım hayırlı hanım!..

Aynı soruyu Hazret?i Ali efendimize de sormuşlar:

?Hayırlı bey nasıl olur? demişler. Aynı kaynaktan terbiyesini almış olan o yüce insan da kendi nefsine ait kontrolünü şöyle ifade etmiştir:

?Hayırlı bey hayaliyle de olsa haramlarda gezmeyen, hanımını da gezdirmeyen beydir!..

İslam aile kültüründe hayallerle de olsa haramlarda gezmeme! ve de gezdirmeme! anlayışı, iki taraf için de çok önemlidir. Çünkü her türlü haramlar önce hayallerle başlar. Öyle ise sonunda harama dönüşecek olan hayale baştan hakim olmalı, harama dönüşmesine fırsat vermeyecek tedbiri taraflar önceden almalılar... Bu ne ile mümkün olur?

Hanımla beyin karşılıklı cazibeli davranış ve görüntülerine dikkat etmeleriyle mümkün olur!..

Beyine karşı bakımlı ve çekici tutumuyla etkisini hissettiren bir hanım, beyinin hayalini haramlara itme değil, haramlardan çekme başarısı göstermiş olur... Kendisi hayalleriyle haramlarda gezmediği gibi, beyini de gezdirmeme ibadetinin sahibi sayılır!.

Hatta bu konuda daha da derinleşerek denebilir ki, haramların her tarafı işgal ettiği devrede bey de, hanım da karşılıklı çekiciliklerini geliştirmeye ciddi şekilde önem vermeli, tepki doğuracak itici davranış ve görüntülerden de kaçınmaya özel bir gayret göstermeliler... Daha derin bir ifadeyle taraflar, karşılıklı tatmin olma ve tatmin etmeyi dini birer mükellefiyet ve mecburiyetleri olarak da görmeliler!..

Şunu da unutmamalılar ki, tepkisel davranışlarla aileyi koruyacağını zanneden taraf, kendi kalesine gol atan futbolcuya çok benzer. Kazanma adına kaybetme durumu söz konusu olabilir. Çünkü bir gönülde sevgi tahtı kurmak tepkiyle değil etkiyle olur. İticilikle değil çekicilikle mümkün olur!..

Öyle ise özellikle dış görünüşüyle çekiciliğini koruyan hanımefendi, sabırlı, hoşgörülü ve sadakatli tutumuyla da etkisini genişletip hakimiyetini her koldan geliştirmesini bilmelidir. Tek kelimeyle aile içinde taraflar, mıknatıs olmalı, birbirlerini itme değil çekme özelliğine özen göstermeliler...

Sanırım (Yeni Aile İlmihali)?nin şimdiye kadar görülmedik bir ilgiyle karşılanmasının bir sebebi de, İslam aile kültürünün bu taraflarını gündeme getirmesi, beyi hanımı bu konularda düşündürüp karşılıklı tedbirler almaya yönlendirmesidir...

Demek istiyorum ki, önce (Yeni Aile İlmihali)?mizi bir okuyun. Cevabı yoksa bu köşeye tekrar sorma zahmetine girin...

Ayrıca şu adrese de bakabilirsiniz: (www.ahmetsahin.org

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org