DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 5140

İnternet cafe açmak için kalbinizdeki müftüye sorun

Bu sefer telefonun öbür ucundan gelen ses hiç de cesaret vermedi bana. Çünkü sahamın dışında bir soru soruyordu.

Diyordu ki:

? Hocam ticari maksatla bir internet kafe açmak istiyorum, ne dersiniz?

? Benim ne diyeceğimi mi merak ediyorsunuz?

? Etmesem sorar mıydım?

? Öyle ise dinle, dedim ve ekledim:

? Bu soruyu bana hiç sormamış ol. Benim saham değildir ticari konular. Ticareti bilenlere sor.

? Hayır, dedi meçhul muhatabım. Ben bunun ticari tarafını sormuyorum. Kazanır mı, kayıp mı eder demiyorum.

? Ya neyi soruyorsun?

? Buradan kazanılan paranın haram mı, helal mi olacağını soruyorum.

? Ben ne bileyim sizin açacağınız internet kafenin çalışma şeklini, işleyiş tarzını? Henüz daha faaliyete bile geçmemiş bir sistemin nelerin yaygınlaşmasına sebep olacağını... Adı üstünde internet kafe. Ben böyle bir yere hiç gitmedim. Çalışma şeklini hiç görmedim. Yalnız bildiğim tek şey; internetin silah gibi olduğudur. Kullanmasını bilenler ahlaklarını korurlar, faydasını görürler. Bilmeyip de sınırları aşıp taşanlar ahlaklarını bozarlar, cinsel duygularını isyan ettirip, sinirsel rahatsızlıklara bile maruz kalabilirler.

Telefonun öbür ucundan gelen ses hemen tashih etti sözlerimi:

? Hayır hayır, dedi. Ben internetin ahlak bozucu yanına kilit vuracağım. Ahlak bozucu kısımları kapalı olacak. Sadece çocukların oyun oynamalarını sağlayan filmler getireceğim. Yalnızca eğlence ve oyun filmleriyle oynayacak çocuklar...

? Baştan söylediğim doğrudur yine, dedim. Henüz sistem kurulmamış, çalışma şekli görülmemiş. Böyle olunca ben yapacağı işi bilmediğim, görmediğim bir sisteme buradan peşinen cevap verirsem ezbere konuşmuş olurum, gibi geliyor bana. Çocuklar ne ölçüde takılacaklar bu oyun yerlerine ve filmlere? Ne kadar bağımlısı haline gelecekler, ne nispette evlerinden para zorlaması yapacak, ana babalarının şikayetlerine sebep olacaklar? Okullarını, derslerini ihmal edecek, vakitlerini öldürecekler? Bunların hiçbirini bilmiyorum! Belki de daha kötü yerlere gitmelerini önleyen faydalı bir mekan da olabilecektir?.

. ? Siz bilmiyorsanız internet kafeyi bilen bir hocaefendiyi haber verin ki ona sorayım, dedi.

? Öyle ise dedim, bunu sen önce kendi müftüne sor!

? Anlamadım. Kendi müftüm mü var benim? diye üsteledi.

? Ondan hiç şüphen olmasın, dedim. Her insanın içinde şüphe ettiği sorulara cevap veren bir müftüsü vardır. Rabbimiz insanın kalbine doğruyu düşündürecek vicdani muhasebe sistemi koymuştur. Nitekim Efendimiz (sas) Hazretleri bunu şöyle haber vermiştir:

?Müftü sana fetva verse de sen bir de kalbine sor!.. Orada sana doğru cevabı veren bir müftü hep beklemektedir. Öyle ise sen de vicdanına dön, çalıştırma şeklini kendin herkesten iyi bildiğin işyerinin büyüklere, küçüklere ne ölçüde yararlı ve zararlı olacağını kalbindeki müftünle istişare et! Oradan gelen cevabı bir dinle!

Meçhul muhatabım burada birazcık durakladı. Sonra benim demek isteyip de diyemediklerimi özetledi:

? Yani kuracağım sistemin çalışma şeklinin önce ben kendi vicdanımda bir muhasebesini yapayım. Büyüklere ne kadar sınır koyabileceğimi, küçüklere ne ölçüde etkili olacağımı önce kendi kalbime, vicdanıma sorayım. Oradan gelen cevaptan sonra mı karar vereyim?

? Tamam! dedim. Bak vicdanındaki müftü benden önce doğru kararı verdirdi sana. Hem de çok sağlam bir karar bu. Kuracağın sistemin çalışmasını herkesten iyi tahmin eden sensin. Büyüklere ne kadar zararlı, küçüklere ne ölçüde yararlı olacak bunu en iyi sen tespit edersin.

? Hocam şu müftü hadisini bana bir daha tekrar eder misin? dedi.

? Elbette, dedim. İstefti kalbek ve lev eftake müftin! Kalbine sor, müftü sana fetva verse de..

. ? Teşekkür ederim. Çok iyi bir hocayla tanıştırdınız beni. Bundan sonra şüphelendiğim konuları hep onunla istişare edeceğim. Bakalım internet kafeyi aç diyecek mi göreceğiz.

Bu telefon sohbetinden sonra bir daha soru gelmedi. Bilmem internet kafe için cevaz mı çıktı, yoksa ?caiz değil mi dedi müftü efendi.

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org