DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 3356

Bombalı bombasız İslamda her türlü intihar yasaktır! Çünkü!.

  Bombalı bombasız İslamda her türlü intihar  yasaktır!  Çünkü!.                                                                                       Ahmed Şahin

    İntihar,  hayata son verme olayıdır.Ancak, insanın  hayatına son verme hakkı var mıdır:?  Kendisine o hayatı ve bedeni veren, verdiği hayatı ve bedeni intihar yoluyla yok etme hakkını da vermiş midir? Böyle bir imha izni mevcut mudur insanın elinde?

       Bu sorunun cevabı mühimdir. Bu cevap düşünülmezse intihar cinayetinin  İslam?da neden yasak olduğu  net olarak anlaşılamaz.

      Öyle ise  şu temel noktayı lütfen dikkat buyurun!

        Rabbimiz hassas ve şeffaf olan insan ruhunu, bir beden içine iskan ederek bu dünyaya göndermiştir.

       Gönderdiği bu  bedeni insana   mülk olarak mı vermiştir,yoksa emanet olarak mı istifadesine sunmuştur? Yani insan,  bedenin  misafiri mi,yoksa  sahibi  midir? 

      İşte tespiti gereken temel konu  budur!

    Eğer insan, bu bedenin sahibi  ise, mesele yoktur. Sahibi olduğu bedende istediğini yapabilir. Kendi mülküdür çünkü .. Şayet sahibi değilse, kendi  mülkü olmamış da  ruhunu koruması için kendisine emanet olarak ikram edilmişse,emaneti  korumakla görevlidir.Tahrip etme hakkına sahip olamaz..

      Demek ki, bu vücut ve bu beden mülkümüz değil  ruhumuzu korumamız için bize lütfedilmiş bir  misafirhanemizdir. Öyle ise emanet olarak verilmiş bu ilahi sanat harikası misafirhaneyi yok etmeye yönelik teşebbüslerde bulunamayız..açlık grevine giderek ölümüne sebep  olamayız. Ekonomik ve ya sosyal sıkıntılar yüzünden ümitsizliğe kapılıp da intihara yönelemez,canlı bomba olarak patlatıp da havaya uçurma tahribinde bulunamayız. Çünkü bu bedeni,bu organları,bu eli,ayağı,gözü,kulağı ,hiç birini biz yapmamışız,bizim sanatımızın ürünü değildir. Bu sanat harikasını yaratıp ta bize ikram ve ihsan eden Zat, misafirhane olarak istifade edesiniz diye lütufta bulunmuştur. Tamire izin var,tahribe izin yoktur!..

        İşte bundan dolayıdır ki, İslam?da  başkasının malı olan bedeni yok etme manasına gelen intiharların her türlüsüne yasak konmuş, hatta bazı alimler intihar ederek Allah?ın binasını  yok edenin cenaze namazının  kılınmayacağını dahi söylemişlerdir.

     Nitekim  asrın müceddidi  Bediuzzaman Hazretleri de,  hem bedenin kendisinin, hem de idaresinin  bize bırakılmadığına dikkat çektiği ibretli izahında, şu düşündürücü ikazlarda bulunmuştur:

 

-Ey insan!..bil ki,  Cenab-ı Hakkın sana ikram ettiği  vücudun,cismin,organların emanettir,mülk değildir!. Yani  Cenab-ı Hak senin istifaden için kendi mülkünü senin eline emanet olarak vermiş,istifade et diye ikram ve ihsanda bulunmuştur. Senin gibi o vücudu idare etmekten  aciz ve tedbirden  cahil bir şahsa temlik etmemiş,mülk olarak vermemiştir!. Yani sen ev sahibi değilsin,evde kiracı durumunda misafirsin . Eğer bu bedeni sana mülk  olarak verseydi, idaresini de sana bırakmak lazım gelirdi. Aldığın gıdaların beden hücrelerine dağıtımını da senin yapman icap ederdi..( Artık bu dağıtımı sen nasıl yapar,bu vücudu nasıl idare ederdin  o da ayrıca düşünülecek bir olay!.). Acaba, .. bir midenin idaresini yapamadığın halde, nasıl göz, kulak gibi  irade ve şuurun haricinde idare isteyen organlara malik olabilirsin? Nasıl idare edecektin bu eşsiz azaları? Gözün görmesini,kulağın işitmesini,beynin çalışmasını nasıl sağlayacaktın?.

Madem sana verilen hayat ve hayatın gerekleri ve lazımları mülk değil, ibahadır. Yani ihtiyacını karşılaman için emanet olarak   verilmiştir. Öyle ise  emanetçi anlayışıyla  hareket etmen lazımdır.

       Nasıl ki bir zat ziyafete misafirleri davet eder,onlara ziyafet meclisindeki  eşyadan ve ziyafetten istifadeyi serbest kılıyor, ama mülk olarak vermiyor, ziyafetin usulü  ev sahibinin rızası dahilinde tasarruf etmektir. Öyle ise israf edemez,başkasına ikram edemez, sofradan kaldırıp başkasına sadaka veremez,dökemez,zayi edemez. Eğer onun şahsına mülk olarak vermiş olsaydı,bunları yapabilirdi ve kendi arzusuyla hareket edebilirdi..  Aynen bunun gibi, Cenab-ı Hak sana  sadece istifaden için verdiği hayatı, bedeni intihar ile sona erdiremezsin. Gözünü çıkaramazsın,manen gözü kör etmek demek olan gözü verenin rızası haricinde haram yerde kullanamazsın, kulağı,  dili ve bunlar gibi cihazları harama sarf etmekle manen öldüremezsin..Ve hatta eti yenilmeyen hayvanları dahi lüzumsuz yere  katledemezsin ve hakeza..  Bu sebeple dünyada sana verilen bütün bu nimetler, bu dünya misafirhanesinin sahibi olan Mihmandar-ı Kerim-i Zülcelal?in kanunlarının işaretlediği şekilde tasarruf etmeni gerektirir!.. ?

 

        Öyle ise istediğin yerde bu vücudu canlı bomba olarak patlatmak suretiyle imha edemezsiniz. Açlık greviyle işkence yaparak öldüremezsin.. Senin malın değildir çünkü. Bu bedeni yapan ve senin eline emanet olarak veren,intiharın her türlüsünü yasaklayarak Nisa suresi ayet (29 ) da buyurmuş ki:

-Kendinizi öldürmeyiniz!.Allah size karşı  merhamet sahibidir.Zorlandığınız yerlerde size kurtuluş çareleri ihsan eder. Kim yasakları delip  kendini öldürürse biz onu Cehennem ateşinin ortasına koyarız. Bunu yapmak Allah için çok kolaydır.!Bu da böyle biline!. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org