DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 4618

Faizsiz Kredi kartı sohbeti

 

Mağazada faizli kredi kartı sohbeti  

 

  Beyaz eşya  mağazasının kapısından içeri girdiğimde köşedeki masanın başında bir gürültüdür koptu:

-Gördün mü,iyi olacak hastanın doktor ayağına gelirmiş!.Bu ne tesadüf böyle ?

    İçlerinden biri hemen  ikaz etti:

-Ne tesadüfü yahu?..Tesadüf diye bir şey yoktur kainatta?.Tevafuk vardır.Bu ne tevafuk? diyeceksiniz.

   Öteki  ısrar etmedi. Hemen düzelterek tekrarladı hayretini:

- Gerçekten de bu ne tevafuk  böyle? Doğrusu tam zamanında geldiniz hocam! Her kafadan ayrı ses çıkıyordu..Kimi olmaz,kimi de olur diye şaşırtıyordu bizi. Şimdi  meselenin aslını öğrenme imkanı bulacağız ..

   -Hayırdır inşallah,dedim, nedir aslını öğrenme imkanı bulacağınız meseleniz?       

      Hareketli ve atılgan  bir genç öne çıkarak heyecanla anlattı:

  -Bu kardeşimizin pos cihazı var. Kredi kartı ile mal satıyor.Bu kardeşimiz de  mal alıyor..İşte bunun üzerine konuşmaya başladık. Kredi kartı ile faizsiz alış veriş  yapılır mı, diye? Yapılır diyen oldu,yapılmaz diyen oldu. Konu ortada iken  siz geldiniz. İyi olacak hastanın doktor ayağına gelir, diye sevindik.   Hazır konuya girmişken  meseleyi şöyle sorayım izin verirseniz.

    -  Kredi kartı ile faizsiz alış veriş yapılır mı?  Yapılırsa dikkat etmeleri gereken hususlar var mıdır? Varsa nelerdir?

       Ben dedim, bu meseleye  iki şekilde bakıyorum.

 1-   -Kredi kartı ile alış veriş  caizdir. Çünkü kredi kartı ile aldığınız malın borcunu ödemeniz için size bir müddet tanınmıştır.Bu müddet içinde borcunuzu öderseniz faiz filan ödemek zorunda  kalmıyorsunuz. Aldığınız malın tutarı ne ise onu ödüyorsunuz .Öyle ise bunda bir sakınca yoktur. Bunu böylece tespit etmiş olalım baştan.. .

   Bununla beraber, ideal olanı,keşke kredi kartı kullanmayı tercih etmeseniz de  kendinizi borçlu alış verişe alıştırmasanız...Çünkü kredi kartı ile alış verişte para peşin ödenmediğinden sanki bedavaymış gibi bir  israflı alış veriş arzusu gelişiyor. Ödeme günü gelince ise eldeki  miktar bunca borca yetmeyebiliyor,bu defa da  faizli  ödemek zorunda kalına biliyor. Mahzur da bundan meydana geliyor..

    

 2- Kredi kartı ile satış yapana gelince,sattığı  malın parasını  alış tarihleri bellidir. Bekler, günü gelince   parasını alırsa mesele yoktur.Malını  veresiye satmış,ödeme günü gelince parasını almış,mesele bitmiştir..

      Ancak, ödeme gününü beklemez de eline peşin para geçsin diye bankaya komisyon ödeyerek parayı peşin alırsa ne olur? . İşte faizle para alma  görüntüsü burada meydana gelir! .

     En iyisi,kredi kartıyla  veresiye satış yapan esnaf, parasını, günü gelince  almalı,günü gelmeden peşin para almak için faiz ödüyor görüntüsüne girmemelidir.....

   Biz bunları anlatırken yaklaşan bir genç,? anladığımı anlatabilir miyim??,diyerek konuyu  şöyle özetledi:

- Kart sahibi,ödemelerini gününde yapar da gecikme faizine düşmezse,mağaza sahibi de,( veresiye satışını  peşine çevirmek için bankaya komisyon ödemeye teşebbüs   etmez de,) günü gelince almayı  beklerse, kredi kartıyla alış ta satış ta caiz olur.Faiz olmaz.!...

- Evet,aynen öyle,dedim . Hatta daha da ilerisini söyleyebilirim diyerek şunu da ilave ettim..Kredi kartıyla yapılan alış verişlerden dolayı verilen hediyeyi  de almak caizdir. Çünkü karşılığında bir şey istenmiyor,sadece  alış veriş yapanlara hediye veriliyor.

   Anlaşılan konu artık netleşmişti.Yüzlerdeki  tebessümün çoğaldığı sırada biri:

-Hocam, çayları hak ettik,dedi.Bir diğeri atıldı:

- Hocam, çaya razı olamamalıyız. Bir avukata mesele danışınca yüksek ücret ödeniyor da,böyle hayati konularda neden bir  çayla geçiştiriyoruz. ?  Hiç olmazsa  yeni gelenlerden  bir buz dolabı göndermeliyiz size!..

    Patron  bu temenniye tereddüt etmeden    cevap verdi:

 -Hocam emretsin derhal!..

 -Bizimki dedim  avukat gibi dünyalık iş değil.Uhrevi konular ücrete tabi olmamalı. Hatta çay bile fazladan !..Sohbeti böyle noktaladık..                 

  -  Bilmem iyi, bilmem kötü ettik,bir mağaza sohbetinde vakti böyle tükettik ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org