DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2454

Misyoner, müslümanı neden aldatamaz?

Basinda, misyonerlerin, Hiristiyanlik propagandasi için teskilatlanmalarina hiz verdikleri haberleri yine tekrar edilmeye baslandi.

Harekete geçen misyonerler parasiz Inciller dagitiyor, bilhassa issiz gençleri bu yolla Hiristiyanlastirmaya çalisiyorlarmis... Ben bu haberleri okuyunca; ?Müslüman'in Hiristiyan olmasi mümkün mü?? diye sordum kendime. Içimden gelen cevap; -Hayir! seklinde oldu. Hem de çok degil azicik akli, mantigi, muhakemesi olan bir Müslüman'in misyonerlere kanip da Hiristiyan olmasi mümkün degildir. Neden mümkün degildir, arz edeyim...

- Müslüman, Hiristiyan olunca neyi kazanacak? Hangi eksigini tamamlayacak?.. Bunu bir düsünmek gerekmez mi?.. Hangi gerçek Müslümanlikta yok da Hiristiyanlikta var ki, Müslüman Hiristiyan olsun da o gerçegi bulsun?.. Öyle ise ne için Hiristiyan olacak Müslüman?.. Sebep ne?..

Sayet misyonerlerin Müslüman'a teklifleri inanç yönünde olacak da diyeceklerse ki: Hazreti Isa Allah'in yüce bir peygamberi, Incil de Allah'in kitabidir!. Bunu böyle bil!

Zaten Müslüman da bunu böyle bilmekte, böyle inanmaktadir. Bunun için Hiristiyan olmasina sebep yok ki?.. Müslümanken de böyle kabul ediyor, böyle inaniyor.

Hatta Müslüman sadece Hazreti Isa ve Incil'i tasdik etmekle kalmiyor. Daha ilerisini haber vereyim size. Iste Bakara Sûresi ayet 285'ten bütün peygamberleri kucaklayan bir ayetin hükmü: Biz peygamberler arasinda ayirim yapmayiz!..

Evet, biz Müslümanlar Allah'in görevlendirdigi peygamberler arasinda ayirim da yapmayiz!. Hepsini de Rabb'imiz göndermistir. Sevgiyle kucaklar, hürmetle selamlariz. Hz. Isa'yi da, Hz. Musa'yi da.

Öyle ise misyonerler Müslüman'a neyi anlatip, kimi kabul ettirecekler? Inkar ettikleri bir Ilahi kitap ve peygamber mi var ki?..

Müslüman, Hazreti Adem'den baslayarak günümüze kadar gelip geçmis bütün Ilahi kitaplari ve peygamberleri hürmetle kabul edip sevgiyle kucakliyor. Inkar edip disarida biraktigi bir kutsal yoktur ki, misyonerler onu kabul ettirmek için Müslüman'i Hiristiyanliga davet etsinler.

Bunlardan da anlasiliyor ki, bütün Ilahi dinleri kucaklayan Islam'in içinde gerçek Hiristiyanlik da vardir. Ama Hiristiyanligin içinde Islam yoktur. Durum böyle olunca, biz misyonerleri Islam'a çagirsak yanlis olmaz. Çünkü içinde gerçek Hiristiyanligin da bulundugu bir dine çagirmis oluruz. Ama misyonerler Müslüman'i Hiristiyanliga çagirsalar yanlis olur... Çünkü içinde Islam'in bulunmadigi bir dine çagirmis olurlar. Yani tam olandan eksik olana davet olur bu... Ilim de mantik da kabul etmez tam olani birakip da eksik olana tabi olmayi... Eger misyonerler, ?Isa Allah'in sadece peygamberi degil ayni zamanda da ogludur?, diyorlar da, bunu kabul ettirmek için davet ediyorlarsa Müslüman'i... Bu ilim disi iddiayi artik aydin Hiristiyanlar da kabul etmiyor, nerede kaldi bir Müslüman'a kabul ettirsinler de, hasa Allah baba, Isa da O'nun ogludur, dedirtebilsinler Müslüman'a.

Demek ki, önyargisiz düsünüldügünde görülüyor ki, Müslüman'in Hiristiyan olmasi, aklen de, ilmen de mümkün degildir!.. Ama Hiristiyan'in Müslüman olmasi hem mantigin, hem de ilmin geregidir.

Çünkü kendi peygamberini ve kitabini inkar etmeye mecbur olmuyor Islamiyet'e girmekle. Yine Hazret-i Isa, Allah'in yüce peygamberi, Incil de yine Allah'in gönderdigi kutsal kitabidir.

Öyle ise Hiristiyan neden çekinsin Islam'a ilgi duymaktan? Kaybi yok, kazanci var. Eksigini tamamlamaktadir Islam'a girmekle... Demek ki, önyargidan kurtularak düsünen Hiristiyanlar bir gün Islam'in bu özelliginin farkina varacak, kendi kutsalina layik oldugu yüce makami veren Islam'i inceleyerek;

- ?Ben burada kendi kitabimi ve peygamberimi buluyorum, benim yerim burasi olabilir? diyeceklerdir... Nitekim diyorlar da...

Ama Müslüman, Hiristiyanlik için ?ben burada kendi kitabimi ve peygamberimi buluyorum' diyemeyecektir. Çünkü orada Müslüman'in kitabi ve peygamberi yoktur. Bir kazanci mevcut degildir. Kaybi ise pek çoktur. Islam'la kabul ettigi bütün kutsallari inkar etmesi söz konusu olacaktir. Bu ise göze alinabilecek bir kayip degildir. Hiristiyan bile olamaz bu kimse artik, ehl-i kitaptan da sayilamaz!.. Onu bekleyen agir sifat, tek kelimeyle; ?mürtet'liktir!..

Burada yazimizin basligindaki soruyu cevaplayarak diyoruz ki:

- Iste bunlardan dolayi misyoner Müslüman'i Hiristiyanliga davet edemez. Ederse bu sorulara cevap vermesi gerekir...

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org