DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2557

Yoksulun yüzüne kapısını kapatan cimri zenginin akıbeti!..

Uzun zamandır hasta bulunan kocası nihayet son nefeslerini vermiş, iki çocukla kendisini kiralık evde yapayalnız bırakmıştı. Artık kendi derdiyle kendisi uğraşma devrine girmiş bulunuyordu. Her şey neyse de kirasını ödeyemediği ev sahibinin çıkmasını istemesi onu bir başka derde giriftar ediyordu.

Günlerdir yapılan baskılara dayanamayarak nihayet iki çocuğunun elinden tutup cami avlusundaki bir medrese harabesini mesken edinmeyi denedi.

Bu sırada kendisine söyleneni de hemen yaptı. Doğruca mahallenin zengini olarak anlatılan adamın kapısını çaldı. İki çocukla cami avlusundaki güç durumunu anlattı, yardım istedi.

Adam dudaklarını büktü, omuzlarını silkti, ümitsiz konuştu:

- Senin gibi niceleri gelip böyle isteklerde bulunuyor. Ben herkesin derdine derman olamam ki? Üstelik doğru mu söylüyorsun, eğri mi, onu da bilemem ki? Başka kapıya bak! dedi ve kapıyı pat diye yüzüne kapattı.

İki çocuğuyla sefaletle yüz yüze kalan kadıncağız, bu defa da avludaki cemaate el açmak zorunda kaldı. Onların verdikleri üç-beş kuruşla karınlarını doyurup durumu idare etmeye çalışıyordu. Bir ara ihtiyaçlar daha da zorlayınca yoldan geçen rastgele bir adamın önünü kesti. Son bir ümitle derdini ona da anlattı.

Adam anlattıklarını dikkatle dinledikten sonra:

- Vah vah, dedi. Sıkıntının böylesine göz yumulur mu? Gel benimle, hem de çocuklarını da alarak gel, dedi. Adamın evinin avlusunda kapıcı odası boş duruyordu. Oraya misafir etti.

Sonra da tembihte bulundu:

- Kimseciklere yüz suyu dökme. Bir çaresini buluncaya kadar burada misafirimiz ol. Sana ve çocuklarına bakmaya gücümüz yeter, sakın üzülme! Sen yetimlere bakan kahraman hanımsın. Sana sahip çıkmak insani görevimizdir, dedi.

İki çocuğuyla burada bir ölçüde rahatlayan hanım, el açıp Allah'a dua ediyor, gece-gündüz kıldığı namazlarında, kendisine bu iyiliği yapan tanımadığı adama cennette köşkler nasip etmesini Allah'tan diliyordu.

Bir müddet sonra ev sahibi adam, hanımıyla birlikte yanına gelip düşüncelerini anlattı:

- Hanımefendi, dedi. Seni geriden dikkatle takip ediyoruz. Sen samimi bir Müslümansın. Senin bu sabırlı, yıkılmayan halinle çocuklarına bakışın tüm ailemizi etkiledi. Biz aslında Mecusi bir aileyiz. Ama senin bu yıkılmayan samimiyetini gördükten sonra Müslüman olmak istiyoruz. Bize İslâm'ı anlat. Ne kadar dürüst, sabırlı, samimi Müslümansın sen? Senin dürüstlüğün, sabrın, ihlasın ailecek bizi etkiledi.

Ve Mecusi aile böylece himayesine aldığı yoksul hanımın örnek hali ve duasıyla Müslüman olur.

Daha önce kendisine yardım etmesi için gittiği mahallenin zengini Müslüman ise, o gece rüyasında mahşerin kurulduğunu, güneşin başta beyni kaynatırcasına sıcak saldığını hisseder, bir gölge ararken karşıdaki beyaz bir köşk dikkatini çekerek sorar.

- Bu köşk kimindir?

- Cömert Müslümanlara mahsustur, derler.

- Öyle ise ben Müslüman'ım, bırakın gireyim de, başta beyni kaynatan şu sıcaklardan kurtulayım, derken elini tutarlar:

- Dur bakalım, derler, oraya girecek Müslüman olduğun ne ile bellidir, bir görelim. Yoksul bir insan öksüzleri ile kapına geldi, boynunu büküp halini arz etti, yardım diledi, dudaklarını büküp omuzlarını silkerek kapıyı yüzüne kapattın. İşte o andan itibaren bu köşkün kapısı da sana kapatıldı. Yoksula kapısını açan Mecusi komşuna açıldı...

O gecenin sabahında ilk işi, Mecusi komşuyu bulup iki çocuk sahibi kadını istemek oldu.

- Yardım edeyim, zavallı açtır, susuzdur, barınacak yere ihtiyacı vardır. Mecusi komşu:

- Ben der, senin gördüğün beyaz köşkü görmeden sahip çıktım yoksula. Allah da bana o yoksulun duası hürmetine iman nasip etti, şükürler olsun Müslüman oldum. Git, senin yardımını kabul ederse götür!..

Kadının cevabı kısa olur:

- Sen bana kapını kapattın, Allah da sana vereceği köşkün kapısını kapattı. Yoksula kapısını açan cömert Mecusi'ye önce ona iman, sonra da cömertlere ait köşkü nasip etti. Ben cimrilerin yardımını kabul etmem. Sen kendine başka yoksul bul da cimri zenginler sınıfına girmekten kurtul!

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org