DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2350

Bol çeşitli sofra, lüks araba her zaman hayırlı mı?..

  Son günlerde kendi kendine söylenip duruyordu:

-Sabahtan akşama kadar koşturuyorum,yürümekten iskelet haline geldim.Bedenimde tek gram yağ kalmadı.Yine de bir araba alacak para biriktiremedim. Hal bu ki benim de bir arabam olmalı,yürümeyi bırakmalıyım. Zengin sofram olmalı, bol çeşitli sofraya oturmalıyım!..

     Hayaline hücum eden bu arzularla boğuşuyordu adeta.. Çevresindeki lüks arabalı,zengin sofralı kimseleri görüyor, kendisinin de benzeri lüks  arabaya binmesi, bol çeşitli sofraya oturması gerektiğine iyice inanıyordu.Yoksa  mutsuz ve şanssız biri olarak görecekti kendisini..Cuma namazına bile bu düşünceleriyle boğuşarak gitmişti..

     Gariptir ki kürsüdeki hoca efendi sanki  kendisine hitap ediyor gibi konuşuyordu cemaate:

- İlle de bol çeşitli sofralara oturmayı,mutlaka lüks  bir arabaya sahip olmayı hayırlı  sanma!. Senin istediğin sana hayırlı olmayabilir. Sen üzerine düşeni yap,çalış, gerisine karışma ? benim hakkımda hayırlısı buymuş?  diyerek haline razı ol,İlahi takdire itiraz etme.!.. 

    Bu sözlerin etkisiyle birazcık  rahatladı.  Ama bu defa da  hoca efendi ile kavga ediyordu hayalinde:

- Lüks  arabaya binmek,bol çeşitli sofraya oturmak  hayırsızlık mı  sanki?...Bu hocalar da halen  bir lokma,bir hırka felsefesini  sürdürüyorlar..

       Zihni,  bol çeşitli sofrayla bir arabaya kilitlenmişti sanki. Anlaşılan çok arzu ediyordu.

     Bir şey çok arzu edilirse Rabbimiz de onu ihsan edermiş. Nitekim öyle de olmaya başladı..

      Son günlerde  işleri yavaş yavaş  yoluna giriyor,kazancına kazanç ilave ederek araba parasını biriktirmeye başlıyordu..Nitekim çok geçmedi topladığı  parayla hayal ettiği arabayı aldı.. Artık eskisi gibi bütün gün yürümüyordu. Zaten ahdetmişti. Arabası olursa bakkala dahi arabayla gidecekti. Bu kadarla da kalmadı elbette..Hayal ettiği bol çeşitli sofrasını da kurmaya başladı. Hatta yemeklerde yediği önünde yemediği de çöpteydi.

  -Ha şöyle,diyordu..İşte hayat budur.Ne istersen beklemeden  yiyorsun, nereye istersen  yürümeden gidiyorsun....

     Bu minval üzere günler, aylar geçerken bir ara bir   rahatsızlık hissetti iç karnında.

    Hemen doktora koştu. Beyaz gömlekli doktor kalbini dinledi,ciğerlerini kontrol etti. Sonra  masasına  geçip teşhisini sorularla anlattı:

-Bey efendi,dedi, sofran bol çeşitli mi? İştah açıcı yemekler fazla mı sofranda? Hep arabayla mı dolaşıyorsun?  Hiç yaya yürümen yok mu?  İlave etti. Bu rahatsızlık  bol çeşitli sofraya oturanlarla, yürümeyi bırakanlarda olur.  Doktor sözlerine daha da açıklık getirdi:

- Senin iç organlarını yağ bağlamış.  Anlaşılan bol çeşitli sofra kurmuş, fazla kalorili gıda almışsın. Üstelik yediğini de (yürümediğin için)  yakmamışsın, organlarını  yağ kilitlemiş.    Kısık sesle: ?Çare?.?diyebildi.

  -Çare, bol çeşitli sofrayı hemen terk edeceksin . Mütevazı sofraya oturacak,hem de az yiyeceksin. Oruç tutacaksın.  Ayrıca da  her gün yürüyeceksin. Arabayla gitmeyeceksin her yere.  Biriken  yağların eritilmesi için  en tesirli ilac: oruç tutar gibi az yemek,  teravih kılar çok yürümek!....

    Tavsiyeden ibaret bu  ilaçlarını aldıktan sonra  yine Cuma için camiye yöneldi.

      Bu defa itirazsız dinliyordu hoca efendiyi:

     -  Ey insan! nefsini değil aklını dinle .Ulaşamadığın şeylere kafanı takma.Sana ne verilmişse ona nefsini razı et.. Bol çeşitli sofra, lüks araba her zaman herkese hayırlı olmayabilir.!

         Bu defa    tasdik ederek  dinliyordu:

       - Doğru söylüyorsun hocam. Keşke daha önce böyle düşünseydim de,az  yemekle yetinse, çok yürümeyi de bırakmasaydım.!  Şimdi göbeğim küp gibi çıkmayacak,bacağım da çöp gibi kalmayacaktı.

            - Ne dersiniz bu yoruma ?   Doğru olan, Allah?ın takdiri ne ise ona  razı olmak mı?

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org