DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 4657

Borsadan hisse senedi alıp satmak

Borsadan hisse senedi alıp satmak ve...

Soru 1: Borsadan hisse senedi alıp sattığımız oluyor. Bazıları buna mahzurludur, diyorlar. Bazıları da, bir mahzur yoktur, hisse senedi alınır da satılır da.. diyerek caiz olduğunu söylüyorlar. Bu konuda bilmemiz gereken doğru nedir? Bazılarının dediği gibi borsadan hisse senedi alınıp satılmaz mı?..

Cevap: Borsa, ticari boyutu bir bakışta tam öğrenemeyeceğimiz kadar derin olan bir kurumdur. Olumlu olumsuz yanlarından söz edilebilir. Ancak biz sadece satın aldığınız hisse senedine ait görüşlerimizi arz edecek olursak diyebiliriz ki: Borsadan satın aldığınız hisse senediyle ortak olduğunuz ticari şirketin, fabrikanın üretimine bakılır. İmal ettiği mal esas alınır. Üretimi helal mı, yoksa haram mı?..

Mesela alkollü içki üreten yerlerin, kumar oynatan, fuhuş yaptıran, bunların reklamlarını yapan şirket ve kurumların hisse senedi alınıp satılmaz. Çünkü bunların üretimini helal olarak görmek mümkün değil... Ancak otomotiv sanayii, beyaz eşya imalatı, inşaat malzemeleri, tekstil üretim yerleri gibi helal mal üretenlerin hisse senedini alıp satmakta bir mahzur akla gelmemelidir. Çünkü bunlar insanlığa faydası olan üretimdir. Bunların yayılmasında mahzur değil fayda vardır. Ancak tahvil almak, hisse senedi almak gibi değildir. Tahvil çıkaran kurum, faizle para topluyor demektir. Tahvile para yatırmak, günü gelince verilen parayı faiziyle geri almak demektir ki, bunu kâr zarar ortaklığı olan hisse senediyle aynı görmek mümkün olmaz. Faizden uzak kalmak isteyen tahvile yaklaşmaz. Bu konuda Hayreddin Karaman Hocaefendi?nin (İlmin Işığında Günün Meseleleri) (3)?te gereken bilgi vardır.

Soru 2: Bir süreden beri para biriktirmeye çalışıyorum. Ancak bugüne gelinceye kadar biriktirdiğim bu parayla halen başımı sokacak bir ev alamıyorum. Acaba diyorum bu paranın üzerine bir miktar faizli mesken kredisi ilave ederek evi alıp içine girsem, sonra da kira öder gibi borcumu ödesem olur mu? Bazıları olmaz, diyorlar. Bazıları da, faizli kredi ev için alınabilir, ev ihtiyaç diyorlar. Siz ne diyorsunuz bu konuda?

Cevap: İsmi üzerinde faizli kredi... Faizle para almaya mahzursuz, uygundur demek mümkün olmaz. Faiz konusunda biz yeni bir hüküm getirecek kadar cüretkar olamayız. Ancak bir zaruret meselesi vardır. Zaruret haline gelen ihtiyaçlarda mahzurların mubah olacağı, hükmü de vardır fıkıh kitaplarında. Bu bakımdan düşünüldüğünde görülüyor ki, ev bir zaruri ihtiyaçtır. Ev kadar zaruri bir ihtiyaç olsa olsa ekmek olur. Ekmeğin hemen arkasından içinde kendini ve ailesini koruyacağı ev gelir. İşte bu açıdan bakanlardan bazıları diyorlar ki: ?Kendi imkanının eksiğini faizli mesken kredisiyle tamamlayarak ev sahibi olabilir. Bunda zaruret vardır.? (Hayatımızdaki İslam)?a bakılabilir.

Soru 3: Misafir gittiğimiz evin kazancında haram olduğu söyleniyor, yemeğini yiyip çayını içmekte zorlanıyoruz. Böyle komşumuza karşı ne yapmalıyız?

Cevap: Kazancın içinde helali de vardır. Siz o helal kısma niyet eder, o niyetle yemeğinizi yer, çayınızı içer, komşuluk münasebetinizi söylentilerle kesme yanlışlığına düşmezsiniz. Hatta ihtiyaç duyarsanız giderken kitap gibi bazı kolay hediyeler de götürebilir, ikramlarına ikramla mukabele etmiş de olabilirsiniz. Komşu hakları mühimdir. Münasebetler söylentilerle koparılmaya değil kuvvetlendirilmeye bakılmalıdır. İslami hayat komşularla birlikte daha tatlı yaşanır...

23.03.2005

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org