DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 3221

Cuma namazından sonra kaza kılanlarla kılmayanların durumu!

AHMED ŞAHİN

26.04.2005  SALI

 

?Bir arkadaşımı cuma namazına götürdüm. Namazı birlikte kıldık. Birlikte camiden çıktık. Ancak arkadaşım bana, ?Bizimle birlikte gelenlerin bazıları çıkmadı, namaz kılıyorlar, ne namazı kılıyorlar?? diye sorular sorunca verecek cevap bulamadım.

Ben de düşünmeye başladım. Sahi bizim gibi cumayı kılıp da çıkanlara mukabil çıkmayıp da namaza devam edenler ne namazı kılıyorlar? Biz cumayı eksik mi kıldık? Yoksa onlar fazla mı kılıyorlar? Nedir bu erken çıkanlarla çıkmayıp da fazla kılanların durumu? Cuma namazına götürdüğüm arkadaşımın sorusuna veremediğim cevabı sizden alabilir miyim? Kısa da olsa bilgi verebilir misiniz??

Efendim, cuma namazını şöyle özet olarak bir gözden geçirirsek mesele anlaşılır sanıyorum... Önce hemen şunu ifade edelim: Cuma namazı on rekatlı, başlı başına bir namazdır. Baştan dört rekat sünnet, arkasından imamın kıldırdığı iki rekat cumanın farzı, bunun arkasından da dört rekat cumanın son sünneti kılınmaktadır. Demek ki cuma namazı, cuma farzının önünde ve sonunda kılınan sünnetlerle birlikte on rekatlı bir namazdan ibarettir. Ancak, cumayı böyle sünnetleriyle birlikte kıldıktan sonra çıkmayıp da kalarak diğer günlerde kıldığımız öğlenin farzı gibi dört rekat bir ahir zuhur ile, iki rekat da bir sabah namazı farzı kaza edenler de oluyor. Çıkmayıp da namaz kılanlar onlar. Bunu niçin kılıyorlar? Bazıları, kıldığımız cuma sahih olmamışsa.. diye tedbir olarak kılıyor.. Çoğunluğu da, bir öğle namazı ile sabah namazı kazası niyetiyle kılıyor.. Buna göre cumaya gelen kimse baştan başlayarak niyetlerini şöyle sıralar:

?Niyet ettim cuma namazının ilk sünnetini kılmaya..? Sonra: ?Niyet ettim cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama..? Bundan sonra da: ?Niyet ettim cuma namazının son sünnetini kılmaya..? diyerek cuma namazını tamamlar. Bundan sonra ise çıkıp gider.. Yahut da iki vakit de kaza namazı kılmak isteyebilir. Buna göre: ?Niyet ettim üzerimde borç olarak kalan en son öğle namazının farzını kılmaya..? daha sonra da: ?Niyet ettim üzerimde borç olarak kalan en son sabah namazının farzını kılmaya..? diyerek iki vakit de kaza namazı kılar. Böylece bir cumada hem vaktin ibadetini yapmış, hem de iki vakit de kaza namazı borcundan kurtulmuş olmanın verdiği huzurla çıkar camiden...

?Cuma namazından sonra böyle kaza namazı kılmaya gerek var mı?? diye bir tartışmaya girmeye sebep yoktur. İsteyen kaza da kılıyor, hiç olmazsa iki vakit namaz borcundan kurtuluyor bu vesile ile.. İstemeyen de hemen çıkıp işine gidiyor. Bir mesele söz konusu olmuyor..Bu konuyu böyleçe bağladıktan sonra  bir de  cumayı özründen dolayı kılamayanlara  bir işarette bulunmak istiyorum.Şurası da bir gerçektir ki,bazen  mazeretinden dolayı cumaya gelemeyenler de olabiliyor. Bu mazeretler yaşlılık da olabilir, iş, sınav, nöbet.. gibi yerinden ayrılamama mazeretleri de olabilir.

Böyle mecburiyetleri olanlar, cumayı kılamazlarsa kendilerini çok kötü hissetmemeli,ümitsizlige kapılmamalılar. Cumanın yerine kılınacak öğle namazı vardır,çünkü.. Öğleyi kılarlar. Böylece vaktin ibadetini yapmış olmanın huzurunu yaşarlar. Ancak mazereti olmadığı halde sadece ihmal ve ilgisizlikten dolayı üç cumayı arka arkaya terk edenin vebali büyük, sorumluluğu ağırdır. Bunun için mümkün olduğu kadarıyla cuma namazında ihmal söz konusu olmamalıdır. On rekatlı bir cumayı kılıp çıkmakla da olsa vaktin ibadetini yapma huzurunu duymalı, ihmal edip de vicdan azabına maruz kalmamalıdır.. 

     Bilmem,Cuma namazı konusunda bu kısa açıklama, okuyucuma Cuma manamazı ile arkasından  kılınan kaza namazları hakkında net bilgi vermiş sayıldı mı?

27.04.2005

e-posta adresi:a.sahin@zaman.com.tr

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org