DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2822

Gizli nikâhla zamanı gelmeden evlenme olayı

AHMED ŞAHİN

01.06.2005  ÇARŞAMBA

!..

?Kız arkadaşımla okulda tanıştık. Birbirimize ilgi duyduk, evlenmeyi istedik. Ancak ailelerimiz bir gerekçe göstermediler, sadece ?zamanı değildir, okulunuzu bitirin, ekmeğinizi elinize alın? diyerek engellediler. Biz ise şimdiden birbirimize bağlanmış olmak için gizli dini nikâhla evlenmek istiyoruz. Kimileri bu dinî nikâha uygundur, diyor, kimileri de değildir, diye uyarıyorlar. Siz ne diyorsunuz bu düşüncemize??

***

Efendim, önce sizin hiç de mühimsemediğiniz en mühim engelinize dikkatinizi çekmek isterim. ?Ailelerimiz bir gerekçe gösteremeden engellediler.? diyorsunuz; ama basit görülemez gerekçeler gösterdikleri de anlaşılıyor sözlerinizden. Bana kalırsa en başta ailenizin gösterdiği bu gerekçeleri dikkate almalısınız. Yani önce tahsilinizi tamamlayacaksınız. Arkasından da münasip iş bulup, ailelerinizin ifadesiyle ekmeğinizi elinize alacaksınız. Bundan sonra sıra mutlu yuva kurmanıza gelecek. Hayatı kazanmak, aile sorumluluğu yüklenmek basit bir olay değildir. Bunun için gerekli hazırlıklar ister. Tahsil bitmemiş, bir işe girilip ekmek ele alınmamış, ailenin desteği de ayrıca garanti edilmemiş. Buna rağmen nikâhı, yani evlenmeyi düşünebiliyorsunuz. Bunca olumsuzluklara rağmen gizli nikâhla evlenmeyi göze almanın gerekçesi ne ola ki?

Ailelerinizin gerekçelerine rağmen sizi gizli dini nikâh yaptırmaya zorlayan şeyin ne olduğuna bir göz atalım isterseniz.

Hisleriniz, gençlik duygularınız değil mi? Şunu ifade etmeliyim ki, insan alevlenen gençlik duygularının peşine takılırsa, göze almayacağı yanlış yoktur. Gençliğinde hislerine tabi olup da böyle zamansız kararlar alanlar, ömür boyu aldıkları bu vakitsiz kararların pişmanlığını duymuşlar, bedbahtlığını yaşamışlardır. Hatta vakitsiz aldıkları böyle kararların meydana getirdiği olumsuzlukları hayat boyu büyük bir pişmanlık içinde yaşarken, ?Neden tecrübe sahibi yaşlılarımız bizi uyarmadılar da gençlik duygularımızla baş başa bıraktılar bizi?? diye yaşlıları itham edenler de olmuştur. İşte şimdi, ben de böyle bir ithama maruz kalmamak için hoşa gitmese de bu hatırlatmaları yapıyor, bu devreleri yaşamış bir yaşlı olarak gençleri düşündürmek istiyorum.

Böylesine vakitsiz teşebbüslere zorlayan gençlik duyguları olunca, bu duyguları ayaklandıran görüntülerden, tahrik ve teşhir ortamlarından uzak kalma gereği de kendiliğinden meydana çıkmaktadır. Aksi halde, her fırsatta bu duyguları ateşleyecek karşı cinslerle baş başa kalınması halinde, alevlenen duyguların yanlış kararlar aldırması kaçınılmaz olacaktır. Bundan dolayı bir erkek, yabancı bir bayanla iki ikiye baş başa tenha yerlerde kalmamalıdır, ikazı yapan hadisler, bu ikazlara kulak asmayan ikilinin üçüncülerinin şeytan olacağı da hadiste özellikle hatırlatılmaktadır. Çünkü iki ikiye baş başa kalma halinde (herkeste olmasa da ekseriyetle) ayaklanan duygular, evlenmek için normal zamanı bekleme sabrını yok eder, hemen teşebbüse zorlar, ömür boyu da pişmanlık duyacakları davranışların sorumlusu haline gelebilirler. Sonra ne tahsil tamamlama imkânı, ne istikbal kazanma fırsatı kalır ortada.

Bu konudaki kutsî sözlerin çarpıcı bir ikazını şöyle ifade edebiliriz:

- Cinsel duyguları mahremiyet sınırları içinde korunmayıp da tahrik ortamında ayaklandırılan kimse, aklının ya tümünü ya da üçte ikisini kaybetmiş kimse gibi delice kararlar alabilir!

Neden sonra aklı başına gelen genç, bunun kendisine nelere mal olacağını hesap eder; ama iş işten geçmiş, namludan çıkan mermi, vurduğu hedefini yıkmıştır. Artık pişmanlığın hiç faydası yoktur.

En doğrusu, mahremiyet sınırlarını aşıp taşmamak, yabancılarla yüz göz olacak bir laubaliliğe düşmemektir. Yani, mutlu bir evliliğin şartlarını aile ile birlikte hazırlayıncaya kadar kendilerini korumaya almaktır

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org