DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2582

Azrail?den neden korkulmaz, aksine huzur duyulur?

AHMED ŞAHİN

13.09.2005  SALI

 

Hemen tüm dünya dillerine çevrilmiş bulunan Risale-i Nur külliyatında ibretli izahlar, moral veren hikmetli yorumlar dikkatimizi çekmektedir. Bunlardan birini vaki olan sorular sebebiyle sizin de dikkatinize takdim etmek istiyorum bugün.

Aslında hemen hepimiz Azrail adını duyunca ürperir, korku duyarız değil mi? Ancak bir zat vardır ki bu ismi duyunca korku ve ürperti duyma yerine huzur ve emniyet hissettiğini anlatır kitaplarında. Buyurun birlikte dinleyelim Risale-i Nur müellifi Bediüzzaman Hazretleri?nin yorumunu. Şöyle diyor: ?Duamda Azrail ismi geçince büyük bir huzur ve teslimiyet duygusu taşıdım, lezzet aldım, emniyet hissettim!..? İnsan sormadan edemiyor: Azrail ismi neden emniyet hissi versin, huzur ve lezzet duymaya sebep olsun? Tam aksi gerekirken. Açıklaması fevkalade moral verici ve dikkat çekici. İnsanlar öteden beri kıymetli varlıklarını emin ellere teslim ederek korumaya almak isterler. Nitekim kıymetli varlığımız olan paramızı da öyle emin ellere, sağlam yerlere teslim etmekte titizlik gösteririz. Elbette paramız için gösterdiğimiz bu titizliği en kıymetli varlığımız olan ruhumuz için de göstereceğiz. Ruhumuz paramızla kıyaslanamayacak derece kıymetli varlığımızdır. İşte bu kıymetli varlığımızı meleklerin de en büyük ve en emini olan Azrail aleyhisselama teslim edeceğiz. Son anımızda o gelir, bir ömür boyu üzerine titrediğimiz en değerli varlığımız olan ruhumuzu onun emin ve sağlam eline teslim etmenin huzur ve emniyetini hissederiz. Biliriz ki ona teslim edilen şey en emin ele teslim edilmiştir. Zira ondan daha büyük bir melek ve emin bir el yoktur ruhaniler içinde. Teslim aldığı emanetinde en emin kimsedir. Bundan dolayı duasında Azrail ismi geçince hep huzur duyar, emniyet hisseder Bediüzzaman Hazretleri. Çünkü imanlı insana Azrail aleyhisselam emniyetli bir emanetçiden başkası değildir. Onun hiddet ve şiddeti inkarcılar, zalimler, zayıfı ezenler içindir. Kaldı ki, bizim emniyet ve sevgi hissimiz sadece Azrail?e de kilitli değildir. Tüm meleklere sevgi ve emniyet hissi içinde bakarız. Çünkü melekler olmasa bizim yaptığımız ibadetlerimiz ve iyiliklerimiz yazılmaz, kayda geçirilmezdi. Mahşerde önümüze çıkarılıp da bize şefaatçi olarak takdim edilmezdi. Meleklerin yazmasıdır ki, yaptığımız iyiliklerin zerresi zayi olmadan mahşerde önümüze konuluyor, imdadımıza yetişiyor. Ayrıca bu inanç iyilik yapma ve kötülüklerden de uzak durma duygumuzu kuvvetlendirip teşvik ederek hep faydalı sonuçlar sağlıyor... Aynı sonuç iyilik değil de kötülük yapanlar için de geçerlidir. Onların da yaptıkları kötülükleri ile inkar ve isyanlarını kayda geçiriyor, mahşerde kendilerine takdim ediyorlar. Bundan dolayı onların bir kısmı melekleri inkar etme gereği duyuyorlar... İşte bu yüzden iyi ki melekler vardır diye de mutluluk duyuyoruz.

Özellikle sonunda en değerli varlığımızı kendisine teslim edeceğimiz Azrail aleyhisselamdan tam bir emniyet ve memnuniyet hissi duyuyoruz. Çünkü en değerli emanetimizi meleklerin de en büyüğü olan en emin ve sağlam ele teslim edecek olmanın güven ve huzurudur bu... Risale-i Nur külliyatı verdiği bu türlü bilgilerle hem ruhen, hem fikren hem de çağdaş anlayış açısından okuyucusunu zenginleştiriyor, çağımızın insanını kelepçe gibi saran streslere karşı moral gücü sağlıyor, ölüm anında bile geleceğine emniyet ve güvenle bakmasını temin ediyor.

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org